Home IT&BIM infraBIM 2021 V4 Expo & Multi-Conference
infraBIM 2021 V4 Expo & Multi-Conference
0

infraBIM 2021 V4 Expo & Multi-Conference

0
0

8-10 grudnia 2021. Najważniejsze wydarzenie BIM w Europie Środkowo-Wschodniej

W dniach 8-10 grudnia w Arena Gliwice odbyła się kolejna edycja infraBIM V4 Expo & Multi-Conference. Od kilku lat jest to najważniejsze wydarzenie dotyczące cyfryzacji branży budowlanej w Europie Środkowo-Wschodniej. Eksperci potwierdzają, że dalsza automatyzacja i robotyzacja procesów budowlanych możliwa jest tylko przy odpowiednim poziomie cyfryzacji. A jeśli myślimy o cyfryzacji budownictwa, to pierwszym krokiem na tej drodze jest powszechne wdrożenie metodyki BIM.

Organizator, czyli fundacja Europejskie Centrum Cyfryzacji BIM (EccBIM) wraz z operatorem, czyli zespołem infraTEAM zdecydowali, że ze względu na czwartą falę pandemii, w tym roku wydarzenie zrealizowane będzie jeszcze w wersji online. Pomogły w tym zarówno zaplecze techniczne Areny Gliwice jak i doświadczenie operatora zdobyte w organizacji poprzedniej edycji, ale też innych międzynarodowych wydarzeń, jak choćby majowy infraMOST. Dzięki temu udało się osiągnąć światowy poziom, zarówno pod względem organizacyjnym jak i merytorycznym. Można powiedzieć, że właściwie wytyczono zupełnie nowy sposób realizacji międzynarodowych konferencji w wersji online lub hybrydowej. Zwłaszcza, że towarzyszy im pierwszy w pełni profesjonalny wideo kanał informacyjny dla budownictwa w postaci infraSTUDIO.

W tym roku infraBIM stał się jeszcze bardziej międzynarodowy i lepiej rozpoznawalny. Jeszcze wyżej podniesiono też poprzeczkę poziomu merytorycznego. W wydarzeniu wzięło udział 600 uczestników, przy czym blisko 150 osób reprezentowało 37 krajów świata. Oprócz Polaków najliczniej reprezentowane (po kilkanaście osób) nacje, to Czesi, Węgrzy, Hindusi, Norwegowie i Niemcy. Jest to sytuacja właściwie niespotykana na innych konferencjach w Polsce. Pokazuje ona jak wzrosło zainteresowanie metodyką BIM na świecie. To umiędzynarodowienie widoczne było również w doborze występujących ekspertów. Prawie połowa z nich, to byli przedstawiciele krajów, w których BIM towarzyszy inwestycjom na rynku zamówień publicznych już od wielu lat. Chodzi głównie o Skandynawię czy Wielką Brytanię. Z tego powodu większość prelekcji wygłaszana była w języku angielskim, a wszystkie wystąpienia polskich ekspertów były tłumaczone na język angielski w czasie rzeczywistym. Uczestnicy mogli po prostu przełączyć się na odpowiedni kanał językowy. Ich aktywność była widoczna w dyskusjach i zadawanych na czacie pytaniach. Szczególnie dotyczyło to osób spoza Europy, które zainteresowane są dynamicznie rozwijającym się rynkiem BIM w Europie Środkowej.

Pierwszy dzień tradycyjnie przeznaczony był na BIM Hyde Park, który zrealizowany został z udziałem przedstawicieli Urzędu Zamówień Publicznych. To specjalne wydarzenie infraBIM podzielone było na dwie części z sesjami plenarnymi i panelami dyskusyjnymi. W pierwszej omawiane i dyskutowane były problemy wykorzystania BIM przy realizacji inwestycji ze środków publicznych. Drugą część przeznaczono na omówienie strategii edukacyjnych BIM. Występowali eksperci z centralnego szczebla krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale nie zabrakło głosu spoza Unii Europejskiej.

Pozostałe dwa dni to seria sesji plenarnych oraz praktycznych pokazów i warsztatów. W sumie wysłuchać można było ponad 40 prelekcji, wziąć udział w kilkunastu pokazach i warsztatach oraz uczestniczyć w kilku panelach dyskusyjnych. Tematyka sesji obejmowała takie zagadnienia jak:

  • zarządzanie bibliotekami i zasobami BIM u producentów, dostawców i projektantów (BIM Content);
  • różne komponenty branżowe, jak drogi, koleje, mosty, kubatura (BIM Components);
  • wykorzystanie modeli BIM na wyższych poziomach realizacji projektów, np. przy analizie harmonogramów, kosztów, cyklu życia czy śladu CO2 (BIM Dimmensions);
  • otwarte standardy wymiany danych, które zapewniają interoperacyjność narzędzi BIM i są przez to szczególnie ważne dla publicznych zamawiających (OpenBIM);
  • problemy zarządzania zespołami i procesami inwestycyjnymi w kontekście ich cyfryzacji (BIM Management);
  • nowe podejście do realizacji projektów budowlanych przez ich wirtualizację (Virtual Design & Construction, VDC);
  • integracja technik rekonstrukcji 3D w postaci fotogrametrii, skanowania laserowego i użycia georadarów (3D Reconstruction).

Udział w wydarzeniu był bezpłatny dla wszystkich uczestników, a organizatorzy dziękują za patronaty honorowe wielu instytucji centralnych, uczelni i stowarzyszeń zawodowych. Wśród nich znalazły się m.in.: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Ambasady RP w Bratysławie, Budapeszcie i Pradze oraz Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Szczegółowe informacje na temat infraBIM 2021 V4 Expo & Multi-Conference oraz materiały archiwalne wideo znaleźć można na stronie internetowej www.infraBIM.info oraz na kanale https://www.youtube.com/c/infraSTUDIO.


dr hab. inż. Marek Salamak, prof. Politechniki Śląskiej

open