Home Biznes i Ludzie GRUPA KAPITAŁOWA F.B.I. TASBUD I JEJ EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA W BUDOWNICTWIE
GRUPA KAPITAŁOWA F.B.I. TASBUD I JEJ EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA W BUDOWNICTWIE
0

GRUPA KAPITAŁOWA F.B.I. TASBUD I JEJ EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA W BUDOWNICTWIE

0
0

Branża budowlana powszechnie uważana jest za jedną z najmniej ekologicznych gałęzi gospodarki. Znaczne zużycie surowców naturalnych, niski poziom recyklingu materiałów używanych przy budowie czy wysokie zapotrzebowanie energetyczne – to najczęściej poruszane argumenty przeciwko branży. Argumenty, które aktualnie straciły na znaczeniu poprzez coraz częstsze używanie nowoczesnych elementów prefabrykowanych podczas wznoszenia budynków. Dzięki prefabrykatom powstają one szybciej i są bardziej ekologiczne, można odnotować znaczną redukcję śladu węglowego.

Ekologia to nie moda

Jak podają przeprowadzone przez ONZ badania, budynki odpowiadają za 38% światowej produkcji dwutlenku węgla. Jed­nocześnie naukowcy wskazują, że do 2050 roku powinny one osiągnąć niemal zerową emisyjność w związku z ich eksploatacją. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej ich mo­dernizacji oraz inwestowaniu w nowoczesne technologie odpowiedzialne za prawidłowe zarządzanie zużyciem energii.

Trzeba to zaznaczyć jednak dobitnie – ekologii w żadnym aspekcie nie należy trak­tować jako przejawu mody, a dążenie do wspomnianego w akapicie powyżej celu ze­rowej emisji dwutlenku węgla trzeba uznać za jeden z nadrzędnych podczas procesu wznoszenia nowych budynków.

Grupa Kapitałowa F.B.I. TASBUD od lat angażuje się w procesy mające na celu zmniejszenie wpływu branży budowlanej na środowisko naturalne. Nieprzypadkowo sil­nie wpisana jest w naszą filozofię prowadze­nia działalności sentencja polskiego geo­grafa, Floriana Plita: „Mamy jedną ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na po­zór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”. Zgodnie z tą maksymą Grupa postawiła na rozwój nowoczesnych rozwiązań oraz prefabrykatów, które mają za zadanie nie tylko zmniejszyć wpływ bu­downictwa na naszą planetę, ale także przy­czynić się do podniesienia poziomu recy­klingu w branży oraz zmniejszyć produkcję dwutlenku węgla przez budynki, zgodnie z raportem opublikowanym przez ONZ.

Budownictwo prefabrykowane to przyszłość?

Zastanawiając się nad tym, jaka powinna być przyszłość budownictwa, warto przede wszystkim skierować swoje spojrzenie na przyszłość w ogóle. Będąc tu i teraz, stawiając na coraz większe zużycie surowców naturalnych, jako branża bezpośrednio przyczyniamy się do pogłębiania kryzysu klimatycznego. Kryzysu, który stale powinniśmy mieć z tyłu głowy podczas podejmowania decyzji na tematy dotyczące technologii używanych do wznoszenia nowych obiektów.

Budownictwo modułowe i prefabrykowane, w którym specjalizuje się Grupa Kapitałowa F.B.I. TASBUD, pozwala na realne, mierzalne zarządzanie oszczędzaniem surowców oraz energii potrzebnych do wytworzenia poszczególnych elementów wchodzących w skład budynku.

Istotny, głównie z punktu widzenia klienta, jest także czas potrzebny na postawienie całej konstrukcji. Modularność konstrukcji, niejako jej wznoszenie wewnątrz fabryki poprzez wytwarzanie kolejnych jej elementów, to realna oszczędność czasu wykonania. Dzięki temu cały proces nie jest tak zależny od warunków atmosferycznych, niepotrzebna jest określona temperatura niezbędna do przeprowadzenia niektórych prac na placu budowy. A także, a może przede wszystkim, poprzez sterowanie produkcją elementów przez odpowiednio zaprojektowane maszyny można zapobiec usterkom związanym z nieodpowiednim prowadzeniem prac.

Lider budownictwa modularnego

Warto podkreślić, iż budownictwo modularne co do idei nie jest niczym nowym. To rozwinięcie i udoskonalenie filozofii stojącej za budownictwem „wielkiej płyty” z dużym naciskiem na jakość, czego poprzedniej technologii brakowało. Nowoczesna prefabrykacja jest niezwykle popularna w krajach skandynawskich, a odradza się w Polsce.

Doświadczenie wyniesione z prowadzenia prac bezpośrednio w krajach skandynawskich poprowadziło Grupę Kapitałową F.B.I. TASBUD do podjęcia decyzji o budowie pierwszej w Polsce Proekologicznej Fabryki Modułów i Prefabrykatów zajmującej się wykonywaniem elementów prefabrykowanych.

Fabryka w połączeniu z Pionem Naukowo-Badawczym działającym w ramach struktur Grupy Kapitałowej F.B.I. TASBUD pozwalają na rozwój nowych technologii, które skutecznie zmniejszają ślad węglowy, zużycie surowców oraz przyśpieszają prowadzone prace.

PQ
open