Home News MIESZKANIE PLUS I KODEKS URBANISTYCZNO-BUDOWLANY NA III KONGRESIE MIESZKANIOWYM
MIESZKANIE PLUS I KODEKS URBANISTYCZNO-BUDOWLANY NA III KONGRESIE MIESZKANIOWYM
0

MIESZKANIE PLUS I KODEKS URBANISTYCZNO-BUDOWLANY NA III KONGRESIE MIESZKANIOWYM

0
0

Dyskusja o Narodowym Programie Mieszkaniowym zdominowała III Kongres Mieszkaniowy. Uczestnicy stawiali pytania m.in. o szczegóły programu Mieszkanie Plus oraz zastanawiali się, czy można budować za 2,5 tys. za m2? Deweloperzy przedstawili Inicjatywę 500 MINUS, pokazując jak można obniżyć koszty budowy mieszkań o 500 zł na metrze. Wskazano na przeregulowane przepisy przeciwpożarowe, regulacje dot. instalacji telekomunikacyjnych, a także szereg nieżyciowych regulacji technicznych, które niepotrzebnie podwyższają koszty. Ujawniono także praktyki pseudoekologów, wyłudzających pieniądze od inwestorów.

Podczas spotkania Tomasz Żuchowski, Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa, zapewnił, że przygotowywane warianty Narodowego Programu Mieszkaniowego zakładają współdziałanie państwa z deweloperami. Zaznaczył też, że celem programu jest zwiększenie liczby mieszkań i nowe regulacje prawne nie będą działały przeciwko prywatnemu sektorowi.

– Nie ma i nigdy nie było po stronie Ministerstwa takich zamiarów. Chciałbym, aby to dzisiaj zostało jednoznacznie powiedziane, że te firmy, które aktualnie budują nie będą musiały zaprzestać działalności. Chcę to absolutnie zdementować. – mówi Tomasz Żuchowski.

Uczestniczący w Kongresie Adam Hamryszczak, Wiceminister Rozwoju, podkreślił, że bierze udział w wydarzeniu, aby poznać opinie ekspertów rynku mieszkalnictwa w Polsce.
Szczególnie interesuje mnie temat dotyczący Narodowego Programu Mieszkaniowego i oczywiście reakcji na ten program samorządów i młodych ludzi. Cieszę się, że przyjechałem do Wrocławia, że mogę tutaj być i wsłuchać się w głos nie tylko samorządowców, ale także sektora prywatnego. Prowadzenie dialogu w takiej formule jest odpowiednie i wszelkiego rodzaju konsultacje prowadzone na tego typu wydarzeniach są niezwykle istotne – dodaje wiceminister.

III Kongres Mieszkaniowy poświęcony został polityce mieszkaniowej w szerokim ujęciu. Paneliści nie koncentrowali się wyłącznie na działalności deweloperów, ale mówili o polityce mieszkaniowej w skali kraju i roli, jaką w jej realizacji odgrywają wszystkie podmioty: deweloperzy, spółdzielnie, TBS-y, samorządy oraz Rząd.

Najważniejsze jest to, aby każdy z podmiotów realizujących swoją część polityki mieszkaniowej miał takie same prawa i obowiązki na polu inwestycyjnym oraz administracyjnym – zaznacza Grzegorz Kiełpsz, Prezes Zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Stop działaniom ekoterrorystów

Debata o ekoterroryzmie pokazała mechanizmy, którymi posługują się podmioty mające niewiele wspólnego z ochroną przyrody, tylko chcące wyłudzić pieniądze od inwestorów. Ujawnione nagrania pokazują, że skala problemu jest bardzo duża. Uczestnicy spotkania sformułowali szereg postulatów, dotyczących zmian prawnych w tym zakresie.

Część stowarzyszeń i fundacji pseudoekologicznych zajmuje się wyłącznie wyłudzeniami pieniędzy od inwestorów, nie prowadząc żadnej działalności ekologicznej. To nic innego, jak przestępstwa w białych rękawiczkach. Z tego powodu zdecydowaliśmy się pokazać prawdziwe przypadki i ujawnić nagrania ze spotkań z podmiotami, które wykorzystują przepisy do osiągnięcia partykularnej korzyści majątkowej– mówi Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.

Podczas panelu „Design i architektura jako przewaga marketingowa” padło wiele interesujących założeń. Obecnie deweloper nie sprzedaje już tylko mieszkania, ale nową jakość życia. Debata zwróciła uwagę na opłacalność inwestowania w przestrzeń wspólną, która może podwyższać walory miejsca, a także potwierdza wpływ dobrej architektury i designu na wybór inwestycji jako miejsca zamieszkania. Sztuka w przestrzeni publicznej polepsza jakość oferowanych przestrzeni mieszkalnych, czyniąc je konkurencyjnymi.

Inicjatywa 500 MINUS

Deweloperzy przygotowali propozycję obniżenia kosztów budowy mieszkań.

Inicjatywa 500 MINUS to projekt polegający na tym, aby wprowadzić zmiany do przepisów, dzięki którym można byłoby budować taniej. Narodowy Operator Mieszkaniowy deklaruje, że będzie budował za 2,5 tys. zł za metr kwadratowy. Chcemy też się do tego przymierzyć, ale mówimy Rządowi, że aby to było możliwe, trzeba zmienić i uprościć przepisy – mówi Marek Poddany, Wiceprezes Zarządu PZFD. 

Stan i kierunek rozwoju polskiego mieszkalnictwa

Przedstawiciele Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w

az z firmą REAS zaprezentowali wyniki specjalnie przygotowanego Raportu „Stan i kierunek rozwoju polskiego mieszkalnictwa”. Raport zawiera unikalną prognozę potrzeb mieszkaniowych Polaków i rozwoju rynku z uwzględnieniem sytuacji demograficznej i migracji, a także ocenę oraz rekomendacje odnośnie stosowania instrumentów polityki mieszkaniowej.

Dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Polaków, konieczne jest zaangażowanie kapitału prywatnego i „zatrudnienie” go do realizacji celów stawianych sobie przez Rząd. Warto ponownie spojrzeć na programy, które wcześniej działały z powodzeniem, jak chociaż ulga budowlana dla osób przeznaczających mieszkania na wynajem – mówi prof. Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Czy Narodowy Program Mieszkaniowy sprawi, że deweloperzy będą mieli trudniejsze życie? Niekoniecznie. To jaki będzie jego wpływ na rynek deweloperski, zależy przede wszystkim od tego, jaką skalę będzie miał w rzeczywistości ten program– zaznacza Kazimierz Kirejczyk, Prezes REAS.

III Kongres Mieszkaniowy został zorganizowany przez Polski Związek Firm Deweloperskich oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. W spotkaniu wzięło udział ponad 700 osób związanych z rynkiem mieszkalnictwa w Polsce.

Galeria zdjęć

Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie www.kongresmieszkaniowy.pl

open