Home Builder Awards RADOSŁAW BORKOWSKI – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2016
RADOSŁAW BORKOWSKI – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2016
0

RADOSŁAW BORKOWSKI – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2016

0
0

Podczas tegorocznej gali Builder Awards, organizowanej przez redakcję miesięcznika „Builder” Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy w Polsce otrzymał tytuł „Osobowości Branży 2016”. To nagroda za 15 lat intensywnej pracy nad rozwojem sektora automatyki domowej i technologii smart home.

Z Somfy Radosław Borkowski związany jest niemal od początku swojej kariery zawodowej. Pracę w tej firmie zaczął zaraz po ukończeniu studiów. Jego kariera w Somfy potoczyła się jednak błyskawicznie, w ciągu dekady Borkowski przeszedł przez niemal wszystkie firmowe szczeble kariery. Zaczynał jako kierownik sprzedaży regionu północnej Polski. Następnie pełnił funkcję menadżera ds. kluczowych klientów, kierownika sprzedaży B2B oraz dyrektora handlowego, gdzie odpowiadał za marki Somfy, Simu, ASA oraz Mingardi Magnetic w Polsce i na Litwie. Stanowisko dyrektora zarządzającego i członka zarządu polskiego oddziału Somfy objął w 2014 roku – przełomowym dla całej firmy. Od 2015r zarządza również rynkami Łotwy, Estonii i Ukrainy.

Właśnie wtedy w Niepołomicach niedaleko Krakowa powstała należąca do Somfy nowoczesna fabryka SOPEM, dzięki której światowy potentat w produkcji napędów i systemów sterowania dla budynków stał się jednym z największych francuskich inwestorów zagranicznych w kraju. Wartość inwestycji docelowo ma wynieść 120 mln zł, zatrudnienie znajdzie w niej nawet 850 osób, a moce produkcyjne w przyszłości mają osiągnąć poziom 4 milionów silników rocznie. Ponadto w 2016 roku w Niepołomicach Somfy uruchomiło centrum serwisowo-diagnostyczne oraz rozbudowało istniejące już centrum badań i rozwoju.

W ostatnich latach do swoich sukcesów Borkowski może dodać także dwucyfrowe wzrosty sprzedaży produktów Somfy i dynamiczny rozwój segmentu domów inteligentnych. Przykładem takich działań było wprowadzenie do sprzedaży w 2016 roku systemu sterowania Connexoon, urządzenia dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym domem oraz udoskonalonej wersji flagowego systemu sterowania domem inteligentnym – TaHoma Premium.

Obecnie Radosław Borkowski regularnie wypowiada się na łamach mediów oraz bierze udział największych kongresach i konferencjach poświęconych branży inteligentnych rozwiązań, która uznawana jest za jeden z najbardziej perspektywicznych sektorów nowych technologii. Aktualnie światowy rynek smart home wyceniany jest na ponad 16 mld dolarów. Jednak w opinii ekspertów portalu ekonomicznego Statista, już w 2021 roku jego wartość będzie prawie 5-krotnie wyższa.

Oprócz pełnienia funkcji dyrektora zarządzającego w Somfy, Radosław Borkowski jest także współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki. Jego misją jest skuteczne wykorzystanie nowoczesnych technologii na rzecz energooszczędnych i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w budownictwie.

Radosław Borkowski posiada wykształcenie humanistyczno-ekonomiczne. Absolwent studiów MBA, RSM Erasmus University Rotterdam, GFKM, Uniwersytetu Gdańskiego.

open