Home Sport&Rekreacja Gala Sportowa Polska 2017
Gala Sportowa Polska 2017
0

Gala Sportowa Polska 2017

0
0

W tej szczególnej dyscyplinie, jaką są działania na rzecz rozwoju infrastruktury sportowej i popularyzacji sportu, aby być mistrzem – trzeba mieć odwagę, wiarę i wytrwałość, a co więcej, wizję, wiedzę i doświadczenie.

Niemniej jednak tych, którzy odznaczają się wymienionymi cechami, nie brakuje. Klub Sportowa Polska po raz 18. postanowił docenić ich wysiłki i wyróżnić efekty działań.

Jeszcze dekadę temu Polska niwelowała przepaść, jaka dzieliła ją od Europy w zakresie zasobów i standardu infrastruktury sportowej. Dzisiaj w wielu obszarach kraje Starego Kontynentu mogą nam pozazdrościć bazy sportowej. W ciągu 10 lat powstało tysiące obiektów do uprawiania różnych dyscyplin sportu. Infrastruktura umożliwiająca uprawianie aktywności fizycznej stała się dostępna zarówno w dużych, jak i małych miastach, ale coraz częściej również w ośrodkach wiejskich. Skala zjawiska prowadzi do jednoznacznego wniosku – Polska zmienia się dzięki infrastrukturze sportowej i jest to jeden z najbardziej pozytywnych odcieni transformacji po 1989 roku. Nie jest to jednak osiągnięcie ani przypadkowe, ani anonimowe. Za każdym sukcesem w tej dziedzinie stoją ludzie, zaangażowani i pełni sportowej pasji. Reprezentują różne środowiska i zawody, poczynając od samorządowców, poprzez biznes, kończąc na tych, którzy wypełniają infrastrukturę treścią i wychowują młode pokolenie poprzez sport.

W tym roku już po raz 18. przedstawiciele wszystkich wymienionych grup, którzy w bieżącym roku bądź na przestrzeni ostatnich lat odnieśli znaczące sukcesy, spotkali się na Gali Sportowa Polska. Uroczystość odbyła się 25 października w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 gości, w tym znane postacie ze świata sportu i kultury. Swoją obecnością zaszczycili: królowa lekkoatletyki Irena Szewińska, najbardziej rozpoznawalny polski komentator sportowy Przemysław Babiarz, wybitny zapaśnik Andrzej Supron oraz piosenkarz Rafał Brzozowski.

Organizatorem gali był Klub Sportowa Polska, który od kilkunastu lat prowadzi aktywne działania w obszarze edukacji, integracji i promocji podmiotów z branży infrastruktury sportowej. W tym roku eksperci zrzeszeni w Klubie, przy współpracy z urzędami marszałkowskimi z całej Polski oraz Stowarzyszeniem Architektów Polskich, po dokonaniu kompleksowej analizy w poszczególnych gminach i powiatach wyłonili największych aktywistów polskiego sportu i najbardziej znaczące osiągnięcia. Podczas finałowej gali wyróżniono najprężniej działających inwestorów, projektantów, firmy budowlane (wykonawcze i dostarczające materiały, technologie), a także zarządców obiektów sportowych i rekreacyjnych. Imponująco przedstawia się też lista nagrodzonych obiektów, wśród nich są zarówno nowo powstałe, jak i zmodernizowane; służące lokalnym społecznościom, ale i o znaczeniu strategicznym dla polskiego sportu. Ogółem uhonorowano około 150 podmiotów.

Aktywiści polskiego sportu

Pięć firm, pięciu Ambasadorów Sportowej Polski, pięć wręczonych statuetek – tak rozpoczęła się ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień. Tytuł Ambasadora Sportowej Polski przyznany został za społecznie odpowiedzialną postawę oraz wspieranie programu „budujemy Sportową Polskę”, a tym samym popieranie działań na rzecz rozwoju aktywności sportowej dzieci, młodzieży i niepełnosprawnych. Uhonorowane firmy i ich reprezentanci to: Alstal Grupa Budowlana i Jarosław Szczupak, prezes zarządu; Fakro i Janusz Komurkiewicz, członek zarządu ds. marketingu; Kreisel – Technika Budowlana i Szczepan Gawłowski, prezes zarządu; Rawlplug i Radosław Koelner, prezes zarządu oraz Selena i Andrzej Ulfig, prezes zarządu.

Równie ważne jak same obiekty, których sieć w Polsce wciąż gęstnieje, jest sportowe życie, które się w nich toczy, i jego wpływ na społeczności. W tym kontekście zasadniczą rolę odgrywają osoby, które poprzez swoją pracę zawodową i działalność społeczną przyczyniają się do upowszechniania kultury fizycznej, działają na rzecz sportu dzieci i młodzieży, a za sprawą swoich działań są bardzo często wzorem i autorytetem dla mieszkańców, uczniów i sportowców. To właśnie wagę tego rodzaju wysiłków, często niedostatecznie docenianych, podkreślono podczas tegorocznej gali, przyznając tytuł „Pasjonat Sportowej Polski”. Za tego rodzaju wkład wyróżniono 51 osób.

Kolejny tytuł, a zarazem wyróżnienie specjalne – Promotor Infrastruktury Sportowej 2017 – zostały przyznane marszałek województwa lubuskiego Elżbiecie Annie Polak za autorski program realizacji siłowni plenerowych „Lubuskie pod chmurką”.

Nowoczesne obiekty wizytówką regionów

Oprócz siłowni plenerowych bazę sportowo-rekreacyjną w kraju poszerzają nowe obiekty, a ich całkiem niemała liczba wskazuje, że tempo rozwoju infrastruktury w tym segmencie jest nadal całkiem wysokie. Potwierdza to również lista laureatów nagrody Sportowy Obiekt Roku. W tej edycji za wyróżniające się walorami konstrukcyjnymi, użytkowymi, funkcjonalnymi bądź zastosowanymi materiałami i technologiami uznano 12 obiektów.

Po raz pierwszy przyznano wyróżnienie specjalne Udana Rewitalizacja. Za wzorcowe inwestycje sportowo-rekreacyjne realizowane w ramach programów związanych z rewitalizacją uznano remont hali Olivia w Gdańsku oraz rewitalizację Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego „Pogodna” w Olsztynie. Są to przykłady modernizacji łączących estetykę obiektów z jednoczesnym przystosowaniem ich do współczesnych wymogów stawianych obiektom widowiskowo-sportowym.

Na estetykę jury szczególną uwagę zwracało również podczas wyboru laureatów nagrody Sportowa Architektura Regionu. Tytuł ten przyznano czterem obiektom stanowiących w tym roku dominantę przestrzeni regionu i łączącym funkcję sportową i rekreacyjną z elementami zrównoważonego projektowania. Mazowsze „zdominowała” wielofunkcyjna hala sportowa przy Gminnym Ośrodku Sportu w Raszynie, Dolny Śląsk – pływalnia z basenem olimpijskim przy ulicy Wejherowskiej we Wrocławiu, Zachodnie Pomorze – Stadion w Mielnie po przebudowie, a na Śląsku bezkonkurencyjna była Arena Zabrze.

Wyboru najlepszych projektów i realizacji – Sportowy Obiekt Roku, Udana Rewitalizacja i Sportowa Architektura Regionu – dokonano wśród obiektów nominowanych przez urzędy marszałkowskie. Wskazania marszałków były też podstawą do wyłonienia Inwestorów na Medal, czyli najprężniejszych inwestorów w zakresie infrastruktury sportowej w Polsce. W tej kategorii brano pod uwagę całokształt dotychczasowych działań, ale ze szczególnym uwzględnieniem realizacji inwestycji w latach 2016–2017.

Budując sportową Polskę

Kolejne wyróżnienie – Firma na Medal – przyznane zostało za wkład w proces inwestycyjny i rozwój nowoczesnej bazy sportowo-rekreacyjnej w Polsce. W tym roku w tej kategorii przeważały biura projektowe (Aspa, Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach, MXL4 Architekci, MD Polska). Dla niektórych inwestorów i firm sukcesy w budowaniu infrastruktury sportowej osiągnięte w tym roku były kolejnymi z rzędu. To efekt konsekwentnie realizowanej strategii i posiadanego know-how. Ich wieloletnie działania stanowią tym samym szczególny wkład w rozwój infrastruktury sportowej w kraju, kwalifikując się tym samym do prestiżowej nagrody Budowniczy Polskiego Sportu. Klub tym razem postanowił przyznać pięć statuetek. Miasto Suwałki i prezydent Czesław Renkiewicz, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gretasport i prezes zarządu Ilona Stańczyk; Wojciech Ryżyński, architekt i zarazem prezes zarządu Ryżyński Architects oraz Tarkett Polska i dyrektor zarządzający Sergiusz Kocowski – to laureaci brązowej statuetki. Jedyna podczas tej edycji konkursu srebrna statuetka trafiła do firmy Moris Polska, a odebrał ją prezes zarządu Maurycy Bryła.

Podczas gali Sportowa Polska tradycyjnie zwrócono też uwagę na kilka nowoczesnych rozwiązań materiałowych i technologicznych, przyznając wyróżnienie Produkt na Medal. Na liście laureatów znalazły się propozycje firm Berndorf Baderbau, Anchem, Bodys, Supersnow, Elplast+, Creator oraz ArchitekciPL.

Ostatnim punktem ceremonii był finał 8. edycji konkursu Sportowa Gmina. Wyróżnienia te trafiły zarówno do dużych aglomeracji miejskich z imponującą bazą sportową, mniejszych miast i gmin, a także małych gmin wiejskich. Od 2010 r. tytułem Sportowa Gmina – przyznawanym za umiejętne łączenie budowy nowoczesnych obiektów sportowych z programem rozwoju sportu i rekreacji w regionie – uhonorowano 200 miast i gmin z całej Polski.

Po zakończeniu części oficjalnej był czas na gratulacje, kuluarowe rozmowy, wymianę doświadczeń i wywiady dla mediów. Pełną obsługę medialną wydarzenia prowadził miesięcznik „Builder”. Pozyskane przez redakcję nagrania można będzie niebawem znaleźć w serwisie www.buildercorp.pl oraz sportowapolska.eu.

open