MIESZKAŃCY WYBRALI PLAC EUROPEJSKI
W internetowym plebiscycie Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy mieszkańcy stolicy uznali plac Europejski za najlepszą realizację w Warszawie, jaka powstała w 2016 roku.
Przedstawiciele inwestora, firmy Ghelamco, oraz pracowni Massive Design odebrali nagrodę publiczności z rąk prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas finałowej gali, która odbyła się w czwartek w Teatrze Studio.
To już trzecia odsłona prestiżowego miejskiego konkursu, w którym nagradzane są najbardziej wyróżniające się pod względem architektury budynki i przestrzenie w Warszawie. W internetowym głosowaniu plac Europejski został uznany przez warszawiaków za najlepszą realizację architektoniczną, jaka powstała w stolicy w 2016 roku. O nagrodę publiczności inwestycja firmy Ghelamco konkurowała z siedemnastoma innymi budynkami, przestrzeniami publicznymi i wydarzeniami, które brały udział w plebiscycie. Autorem projektu placu jest renomowana belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects, a znajdujący się na nim pasaż sztuki Art Walk i pawilon Genesis zaprojektował cieszący się światowym uznaniem architekt Przemysław „Mac” Stopa z Massive Design.
– To wielka radość otrzymać nagrodę, którą przyznają sami warszawiacy. Jest ona dla nas potwierdzeniem, że plac Europejski na trwałe wpisał się w świadomość mieszkańców Warszawy i jest przez nich miejscem lubianym i cenionym – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland. – To wyróżnienie motywuje nas również do tworzenia kolejnych ambitnych i miastotwórczych projektów, dzięki którym Warszawa będzie jeszcze piękniejsza i bardziej przyjazna dla swoich mieszkańców.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy to nie pierwsze wyróżnienie, jakim został uhonorowany plac Europejski i stojący przy nim kompleks biurowy Warsaw Spire. W ubiegłorocznym konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich plac Europejski został uznany za najlepszą nowo wykreowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Przyczynił się on również do zdobycia przez Warsaw Spire „nieruchomościowego Oscara” i tytułu najlepszej inwestycji biurowej na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017 w Cannes. W październiku flagowa inwestycja Ghelamco zdobyła z kolei nagrodę w czeskim konkursie architektoniczno-budowlanym Stavba Roku jako najlepsza inwestycja zagraniczna. Warsaw Spire został również nagrodzony w międzynarodowych konkursach CEEQA Awards 2017, Hall of Fame Awards – Best of the Best 2017, CIJ Awards 2016 oraz International Property Awards 2016.
O placu Europejskim
Plac Europejski to pierwszy tej skali plac miejski w Warszawie, spójnie zaprojektowany i zrealizowany przez dewelopera na prywatnej działce. Licząca w sumie 1,5 ha przestrzeń publiczna przed biurowym kompleksem Warsaw Spire została oddana do użytku warszawiakom w ubiegłoroczną Noc Muzeów, 14 maja 2016 roku. Od tamtej pory to miejsce na stałe wpisało się w kulturalno-rozrywkową mapę Warszawy i każdego miesiąca odwiedzane jest przez tysiące ludzi.
W miejscu dawniej zaniedbanego kwartału ulic Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej powstała wysokiej jakości przestrzeń publiczna stworzona wyłącznie z myślą o pieszych. Zasadzono tu 14 000 roślin, w tym 140 dorodnych drzew, a także zbudowano długi na 120 m meandrujący strumień wodny, który łączy fontanny u stóp wieżowca ze znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Grzybowskiej i Wroniej jeziorkiem. W północnej części placu znajduje się Art Walk – plenerowa galeria wystawowa, dzięki której obcować ze sztuką można o każdej porze dnia. Tuż obok, na ścianach kamienic przy ulicy Grzybowskiej, powstały dwa murale sławnych artystów – Rafała Olbińskiego i Francois Schuiten’a. Ludzką skalę i przyjazny charakter placu uzupełniają spójnie zaprojektowane meble miejskie.
Do stworzenia placu Europejskiego firma Ghelamco zaangażowała wybitnych architektów o światowej renomie. Jego przestrzeń zaprojektowali architekci krajobrazu z belgijskiej pracowni Wirtz International Landscape Architects, która w swoim portfolio ma m.in. ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu czy Jubilee Park w Londynie. Projekt galerii sztuki Art Walk i pawilonu restauracji Genesis o organicznych kształtach powstał na deskach kreślarskich słynnego projektanta Przemysława „Mac” Stopy ze studia Massive Design.
Oprócz nowoczesnej architektury, licznych restauracji i przyjaznej atmosfery, na plac Europejski przyciągają liczne wydarzenia organizowane przez firmę Ghelamco i jej partnerów. W okresie wakacyjnym jego przestrzeń zamienia się w najpopularniejsze w Warszawie kino letnie. Odbywają się tu również wydarzenia sportowe, okazjonalne imprezy, a także wystawiane są dzieła sztuki. Plac Europejski żyje przez cały rok, również zimą – w ubiegłym sezonie można było skorzystać z bezpłatnego lodowiska, podziwiać wystawę neonów czy pospacerować w świątecznej atmosferze, którą tworzyła iluminacja składająca się z blisko 100 tys. lampek.