AKCJA: MODERNIZACJA
Swarzędz dba o rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej jak mało która gmina. Przybywa obiektów, ścieżek pieszych i rowerowych, boisk. Pojawiają się nowe, śmiałe plany – między innymi budowy nowoczesnego kąpieliska nad Jeziorem Swarzędzkim.
W 2016 r. gmina pozyskała z Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego dofinansowanie na realizację projektu „Modernizacja kompleksu sportowego obejmującego stadion lekkoatletyczny i boiska piłkarskie” na terenach Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji.
Zakres, który robi wrażenie
Projekt, którego dofinansowanie uzyskała gmina Swarzędz, obejmował: budowę bieżni lekkoatletycznej na Stadionie im. Mariana Zaporowskiego, budowę systemu nawadniania głównego boiska piłkarskiego, budowę skoczni w dal za jedną z bramek, budowę oświetlenia stadionu, budowę budynku zaplecza z szatniami dla sportowców, o łącznej powierzchni zabudowy 287,39 m2 oraz budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią w miejscu aktualnego boiska treningowego wraz z wymianą oświetlenia, ogrodzenia i ustawieniem nowych trybun.
Umowa na wykonanie inwestycji podpisana została (po wygranym przetargu) z firmą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GRETASPORT z Dąbrowy Górniczej. Łączna wartość kontraktu wyniosła 4790850 zł, a przyznane dofinansowanie – 1500000 zł – czyli maksymalną możliwą wartość przewidzianą w Wieloletnim Programie Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Wielkopolskiego na lata 2016–2018 dla pojedynczego projektu.
W maju 2016 r. ruszyła wielka akcja – modernizacja! Burmistrz Marian Szkudlarek oddał zakończoną inwestycję w ręce mieszkańców Swarzędza wiosną 2017 r.
Rozwiązania na stadionie Dane techniczne dotyczące zakresu wykonanych prac naprawdę robią wrażenie. Bieżnia została wykonana jako pełnowymiarowa o dystansie 4 00,00 m z czterema torami okólnymi oraz sześcioma torami na prostej, o nawierzchni syntetycznej poliuretanowej typu Sandwich wraz z wymalowaniem linii. Powierzchnia wykonanej nawierzchni poliuretanowej to 2786,10 m2. Wykonano kompletną podbudowę betonową bieżni wraz z instalacją odwodnienia liniowego. Rozbieg do skoku w dal i trójskoku – o nawierzchni poliuretanowej typu Sandwich na podbudowie z kruszywa o pow. 48,80 m2 z zeskocznią i osadzeniem belek do skoku w dal i trójskoku. Płytę boiska do piłki nożnej – o nawierzchni ze sztucznej trawy o wys. 40 mm zamontowano na podkładzie elastycznym, z zasypką piaskiem kwarcowym i granulatem gumowym, na podbudowie z lekkiego betonu kruszywowego o otwartej strukturze z wklejeniem linii szer. 12 cm w kolorze białym. Powierzchnia boiska to 7840,00 m2. Uzyskano certyfikat FIFA QUALITY PRO. Zamontowano piłkochwyty za bramkami o wys. 6 m – 52 mb. oraz wys. 8 m – 52 mb.
Zaplecze s tanowi b udynek s zatni z realizowany w technologii tradycyjnej, z natryskami oraz pomieszczeniami sanitarnymi o parametrach: powierzchnia zabudowy 287,40 m2 – kubatura 648,54 m3 – długość 25,66 m – szerokość 11,20 m – powierzchnia netto 231,62 m2 – wyposażony w kompletną instalację elektryczną, sanitarną, wentylację oraz instalację cieplną.
Zakres robót obejmował ponadto drenaż odwadniający boisko do piłki nożnej, wykonanie instalacji nawodnienia boiska składającej się z czterech sekwencyjnie pracujących sekcji wraz z pompownią. Wykonanie nowych odcinków kanalizacji deszczowej O200–250 mm. Nowe ogrodzenia panelowe wokół boiska ze sztucznej trawy o długości 282 mb., wraz z bramami i furtkami.
Wyposażenie w sprzęt sportowy: trybuny stalowe ocynkowane trzyrzędowe na 66 miejsc – szt. 2 – bramki do piłki nożnej o wym. 7,42 x 2,50 m z tulejami – chorągiewki narożne.
W ramach zadania inwestycyjnego przeprowadzono również rozbiórkę istniejących obiektów sportowych wraz z oprzyrządowaniem, ogrodzenia boiska, trybun ziemnych, likwidację nieczynnych obiektów elektrycznych, wycinkę drzew i krzewów kolidujących z inwestycją. Zgodnie z projektem wykonano również nowe oświetlenie boiska. Prace dodatkowe obejmowały wykonanie muru oporowego i ułożenie kostki betonowej na terenie o powierzchni 222,42 m2.
Na drodze zmian
Realizacja swarzędzkiego projektu pozwoliła na stworzenie kompleksu sportowego wyjątkowego nie tylko w Poznaniu i okolicach, ale w całym Województwie Wielkopolskim. W jego skład wchodzą także: pływalnia, lodowisko, korty tenisowe, hala sportowa, skatepark, ścieżki rowerowe, a nawet obiekt hotelowy. To wszystko na południowym brzegu Jeziora Swarzędzkiego, w miejscu rekreacyjnie ważnym dla swarzędzan.
Włodarze gminy zapowiadają kolejne wielkie zmiany. Pozostaje tylko trzymać kciuki!
Teresa Radziszewska, Mariusz Szrajbrowski, Artur Konarzewski
„Realizacja swarzędzkiego projektu pozwoliła na stworzenie kompleksu sportowego, wyjątkowego nie tylko w Poznaniu i okolicach, ale w całym Województwie Wielkopolskim” – Marian Szkudlarek Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz