POLSKA ARCHITEKTURA XXL 2017 – INTERNAUCI WYBRALI
Zakończyło się głosowanie internautów 10 edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Internauci wybrali swoich faworytów z puli ponad 100 obiektów zgłoszonych w trzech kategoriach.
Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej Gali, która odbędzie się 22 marca 2018 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2017.
Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2017 rok, na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.
Zgłoszenia do konkursu zbierane były do 20 stycznia 2018 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 lutego 2018 i trwało do 28 lutego 2018 roku. W sumie oddano w nim ponad 30 tysiące głosów na ponad 100 obiektów.
Polska Architektura XXL 2017
W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 3706 głosów wygrała Restauracja Genesis w Warszawie zaprojektowana przez Massive Design.
Budynek Genesis stanął na Placu Europejskim, dość nowej przestrzeni publicznej w Warszawie, zlokalizowanej u stóp biurowca Warsaw Spire. Jest jednym z pierwszych projektów w Warszawie, przy którym w tak dużym stopniu korzystano z modelowania i wydruków 3D. Dzięki pomocy komputerów można było opracować formę futurystycznego i organicznego pawilonu restauracyjnego.
W kategorii obiekty prywatne redakcja Sztuki Architektury postanowiła uznać głosy internatów w przypadku dwóch obiektów.
Leśna Willa w Izabelinie koło Warszawy zaprojektowana przez pracownię Barycz i Saramowicz. Obiekt zdobył 756 głosów.
Projekt zamówił polski naukowiec, który pracując w USA mieszkał w bardzo wyjątkowym domu – w willi Waltera Gale’a w Oak Park na przedmieściach Chicago. Dom powstał w 1893 roku według projektu samego Franka Lloyda Wrighta. Obiekt ma dwa oblicza. Od strony drogi przechodzień zobaczy tylko prostą, masywną ścianę, przebitą nielicznymi otworami. Ta nietypowa fasada stanowi osłonę właściwej części domu, składającej się z dwóch skrzydeł i otwartej na ogród. Prywatna część rezydencji z trzech stron otacza wewnętrzny dziedziniec, będący niejako przedłużeniem wnętrza. Dzięki niemu mieszkańcy mogą czuć stały kontakt z pięknym, leśnym otoczeniem.
Rakietka Domek Kredka w Wadowicach zaprojektowana przez FAAR architekci. Obiekt zdobył 946 głosów.
Rakietka Domek Kredka – to budowla, wzniesiona dla Karola. Siedmioletni wówczas chłopiec zwierzył się jakiś czas temu swojemu tacie, że marzy mu się domek w kształcie rakiety i kredki. Akurat tak się złożyło, że tata Karola jest architektem, pragnienie syna postanowił więc zrealizować.
Polskie Wnętrze XXL 2017
W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło Biuro Xsolve w dawnej gliwickiej szkole zaprojektowane przez Biuro Projektów Rafał Drobczyk, Anna Zarudzka oraz Chilid zdoywając 3074 głosy.
Biuro poprzez sposób aranżacji miało pobudzać użytkowników do kreatywnej pracy, mającej realny wpływ na rozwój firmy. Powinno także umożliwić chwilę odpoczynku i relaksu podczas wielu godzin poświęconych na realizowane projekty firmy. Na bazie tych założeń i potrzeb stworzono przestrzeń o powierzchni ponad 1000 m2 , odpowiednią dla osób z niej korzystających. W tzw. Aglie Office znajdują się: dwie duże sale konferencyjne, mniejsze sale spotkań tzw: meeting rooms, oddzielone od pozostałej przestrzeni szklanymi ściankami, zapewniającymi transparentność.
W kategorii wnętrza prywatne zwyciężył z kolei Ekodom nad jeziorem zaprojektowany przez biuro EV Architects. Wnętrze zdobyło 182 głosy.
W miejscowości Chyby pod Poznaniem, w pobliżu Jeziora Kierskiego, w otoczeniu drzew powstało osiedle dziesięciu domów – ekorezydencji. Elegancka przestrzeń utrzymana jest w kolorach bieli, grafitu i jasnego surowego drewna. Na podłogach położono drewniany parkiet, dzięki czemu wnętrza nabrały ciepłego charakteru.
Polski Krajobraz XXL 2017
W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 750 głosów, wygrał Plac na Glanc zaprojektowany przez Ewę Labus, Grzegorza Layer, Michała Centkowskiego.
Plac na Glanc – cykliczny program rewitalizacji zaniedbanych katowickich podwórek, realizowany przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Podwórko przy ul. Powstańców 4 stanowiło duże wyzwanie przede wszystkim ze względu na stopień zaniedbania oraz zupełny brak zieleni. Zrealizowane elementy odpowiadają potrzebom zarówno starszych jak i młodszych mieszkańców. Projektowana przestrzeń płynnie łączy strefy relaksu, zabawy, zieleni oraz funkcje użytkowe (składowanie odpadów, komunikacja, gromadzenie deszczówki).
W kategorii ogrody prywatne wygrał Bonsai w ogrodzie trawiastym projektu EmOgrody zdobywając 1612 głosów.
Ogród ten to połączenie miłości do minimalizmu, traw ozdobnych oraz bieli. Wyróżniającym się dodatkiem w części frontowej jest Juniperus horizontalis w formie Bonsai.
Zwycięzcy odbiorą nagrody w czasie uroczystości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Najlepsze projekty plebiscytu Polska Architektura XXL 2017 będą prezentowane też w trakcie wystaw i konferencji w całej Polsce.
Źródło: http://sztuka-architektury.pl