Home Inwestycje NOWY RYNEK: D
NOWY RYNEK: D
0

NOWY RYNEK: D

0
0

Medusa dopisuje swój rozdział w ramach powstającego w Poznaniu Nowego Rynku. Bytomskie studio odpowiada za projekt budynku D, który stara się o prestiżowy certyfikat międzynarodowy LEED Core&Shell, a także certyfikat WELL.

Teren między ulicami Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka i Wierzbięcicami w Poznaniu zmienia funkcje. W miejsce dawnego obszaru dworca autobusowego oraz zajezdni powstaje Nowy Rynek – kompleks pięciu budynków o funkcji biurowej i mieszkaniowej z usługami zlokalizowany na obszarze niemal 4 ha. Nową wartością dla Poznania jest też zielony, otwarty dziedziniec, pomyślany jako ważny trakt komunikacyjny w centrum miasta. Dzięki energooszczędnym rozwiązaniom Budynek D jest przyjazny dla środowiska.

To pierwsza tak poważna inwestycja w stolicy Wielkopolski, w której swoje doświadczenia połączyło kilka wiodących pracowni architektonicznych: Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, Ultra Architects i Medusa Group. Bytomskie studio odpowiada za projekt budynku D. Zadaniem architektów z Medusy było powiązanie kompleksu z dzielnicą mieszkaniową Wilda, tak aby bryła biurowca nie zdominowała sąsiedniej zabudowy.

D, czyli lekki i subtelny

Zaprojektowanie wypiętrzających się struktur i tarasowych podcieni budynku D miało na celu rozbicie masywnej bryły oraz nadanie jej nieco wizualnej lekkości i subtelności. W przyziemiu przeszklone witryny odrywają gmach od ziemi. Odciążeniu budynku posłużyło także zróżnicowanie charakteru oraz kolorystyki elewacji pokrytych pionowym układem kątowników, które pełnią funkcję zacieniaczy. Ten olbrzymi radiator odprowadza ciepło na zewnątrz budynku, a dwupowłokowa fasada oryginalnie mieni się odcieniami zieleni, przechodząc ku górze w barwę rdzawego różu.

Światłocienie pionowych elementów mnożą się i zmieniają wraz z porą dnia, dodając elewacji głębi. Rozsunięcie brył utworzyło podcienia, nadwieszenia odsłoniły podbrzusze budynku. W miejscach, gdzie płaszczyzny elewacji się wysuwają, architekci Medusy zaprojektowali zagospodarowaną zielenią przestrzeń dla pracowników.

Zielony dziedziniec

Ważny dla percepcji budynku element stanowi wyoblony dziedziniec. Szeroki, stanowi integralną część kompleksu, nadając mu rangę strefy stanowiącej rozwinięcie i wzbogacenie budynku. Ogólnodostępny pasaż tworzy łącznik osiedla Wilda z dworcem.

Zlokalizowane centralnie patio – podobnie jak wszystkie budynki kompleksu – będzie pozbawione jakichkolwiek barier architektonicznych. Jest zaczynem nowego miejskiego rynku, otwierając się na spotkania, rekreację i rozrywkę charakterystyczne dla śródmiejskiego charakteru miejsca.

Powstaje też symboliczny most z przeszłością, który przyjmie formę instalacji w otwartej strefie budynku. 60 tabliczek z nazwami miejscowości, do których odjeżdżały autobusy, to nasz ukłon dla historii miejsca, gdzie przez ponad 60 lat działał dworzec PKS.

Nie chcąc wymazać kontekstu, nawiążemy do niego również w abstrakcyjnej grafice inspirowanej historycznymi fotografiami dworca.

Najwyższa jakość

Projektanci zadbali o oszczędność w pobieraniu wody, odpowiednią izolację termiczną budynku, wentylację i filtrację powietrza w pomieszczeniach, utrzymywanie właściwej wilgotności oraz komfortu termicznego. Budynek D stara się o prestiżowy certyfikat międzynarodowy LEED Core&Shell, a także certyfikat WELL, dowodzące, że biurowiec został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami oraz spełnia wyśrubowane wytyczne zdrowotne, oferując zrównoważone środowisko pracy.



Zdjęcia: Juliusz Sokołowski

open