TARGI BUDMA 2023 – szanse i możliwości dla branży budowlanej
Trzydziesta pierwsza edycja targów BUDMA wraz z towarzyszącymi forami dyskusyjnymi, które odbyły się w dniach 31.01-3.02.2023 r., udowodniły, że cała branża budowlana jednoczy się, aby rozmawiać o możliwościach i kierunkach rozwoju oraz przeciwdziałaniu kryzysowi.
Podczas tegorocznej odsłony Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech swoją ofertę (w tym absolutne rynkowe premiery) zaprezentowało ponad 600 wystawców z 26 krajów. W spotkaniach z producentami, konferencjach, prezentacjach i warsztatach uczestniczyło ponad 23 tys. profesjonalistów z 39 krajów i 5 kontynentów. To potencjał, obok którego trudno przejść obojętnie.
Liderzy, twórcy innowacji, producenci oraz firmy dopiero wchodzące na rynek zaprezentowali w ramach targów bogatą i zróżnicowaną ofertę nowoczesnych produktów, materiałów, maszyn i urządzeń dla sektora budowlano-architektonicznego. Można zaryzykować stwierdzenie, że po pandemii BUDMA wraca w całej okazałości. Targi stały się drogowskazem, który wyznacza przedsiębiorcom drogę do sukcesu, wspierając ich w prowadzeniu interesów, dając gwarancję dostępu do pionierskich rozwiązań i ułatwiając nawiązywanie długoterminowych relacji biznesowych na arenie międzynarodowej.
Budownictwo pod lupą ekspertów
Targom BUDMA towarzyszył szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, jak również konferencji dotyczących obecnych trendów i wyzwań stojących przed sektorami przemysłu.
Jednym z najważniejszych wydarzeń była dwudniowa konferencja budowlana: pierwszego dnia skupiona wokół spraw polskich (Forum Gospodarcze Budownictwa BUILD4FUTURE), zaś drugiego – wokół perspektyw powojennej odbudowy Ukrainy. Pierwszy, polski dzień Forum BUILD4FUTURE był czasem analiz oraz dyskusji wokół prognoz ekonomicznych na 2023 rok i lata kolejne, analiz finansowych, fal upadłości, perspektyw rozwoju budownictwa infrastrukturalnego i mieszkaniowego, finansowania, kredytowania i ubezpieczeń. Drugiego dnia – podczas Międzynarodowej Konwencji Polska-Ukraina – wskazano szanse udziału polskich firm w powojennej odbudowie kraju, obszary współpracy, mechanizmy wsparcia rządowego i możliwości likwidacji barier wejścia na rynek ukraiński. Zarówno forum gospodarcze, jak i konwencja budownictwa zostały zorganizowane przez Grupę MTP oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa, skupiający najważniejsze firmy wykonawcze działające w naszym kraju. Merytorycznego wsparcia udzieliły: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Bank Gospodarstwa Krajowego, PFR Nieruchomości oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Globalny biznes
Podczas wydarzenia po raz pierwszy zorganizowano Międzynarodową Strefę Spotkań – specjalną przestrzeń dla zwiedzających z zagranicy, w tym grupy kilkuset kupców uczestniczących w programie Hosted Buyers, kluczowych gości z Polski oraz wystawców Targów BUDMA i WinDoor-tech, dzięki czemu udało się zorganizować kilkadziesiąt spotkań i „połączyć” biznesowo wielu przedsiębiorców z całego świata. Zapewniono przy tym merytoryczne wsparcie doradców z zakresu prowadzenia transakcji międzynarodowych, możliwości finansowania, bezpieczeństwa, transportu i logistyki łańcucha dostaw. W budowaniu sieci kontaktów pomogła specjalna aplikacja mobilna, podpowiadająca możliwe kontakty oraz tworząca kalendarz i mapę spotkań.
Cenna wiedza
Obecnie kluczowe tendencje w budownictwie i architekturze to m.in. energooszczędność, szybkość realizacji inwestycji, łatwy dostęp do materiałów budowlanych, a także rozwiązania smart i eko, które wybrzmiewały w ramach szerokiej ekspozycji wystawców, będąc przy tym wiodącym tematem w programie wydarzeń. Cztery dni targów BUDMA obfitowały w liczne szkolenia, konferencje i prelekcje skierowane do różnych grup zawodowych. Dni Inżyniera Budownictwa, Dzień Urbanisty, Kongres Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy – to już tradycyjne punkty programu. Dużą frekwencją cieszyły się spotkania poświęcone branży BHP. Na stoisku Ministerstwa Rozwoju i Technologii można było wziąć udział w prezentacjach dotyczących m.in. nowych programów, zmian w prawie, wsparcia finansowego i działań proeksportowych dla branży budowlanej. Temat budownictwa prefabrykowanego, energooszczędnego, pasywnego czy zeroenergetycznego podjęty został w ramach konferencji „Drewno budowlanym materiałem przyszłości”, a także podczas wydarzenia „Zero, a cieszy”. O ochronie klimatu, konieczności termomodernizacji i ponownym wykorzystaniu surowców przy produkcji stolarki budowlanej rozmawiano na konferencjach „Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie” oraz „Potencjał rynku remontowego w Polsce. Koalicja Termomodernizacji”.
Dla profesjonalistów i pasjonatów
Dzięki pokazom dobrego montażu i ekspozycji produktów podczas MONTERIADY 2023 uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami, które pozwalają oszczędzać cenną energię. Wszystko w zielonych barwach i zgodnie z hasłem „Zadbaj o ciepły dom!”. Szósta edycja tego wyjątkowego wydarzenia, organizowanego przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z partnerami, to prawdziwe święto dobrego montażu i solidna porcja praktycznej budowlanej wiedzy dla wszystkich, którzy budują i remontują dom – zarówno profesjonalistów, jak i inwestorów indywidualnych. Okna, drzwi i brama garażowa montowane były przez profesjonalnych monterów przy użyciu najlepszych akcesoriów, systemów montażowych, narzędzi oraz ubrań ochronnych.
W zaplanowanej Strefie Ognia uczestnicy targów w jednej przestrzeni mogli zapoznać się z różnorodnością kominkowego ognia oraz ofertą producentów urządzeń i paliw, a także uzyskać porady od specjalistów z branży kominkowej. Nie lada gratką był pokaz budowy pieca kaflowego i kuchni kaflowej.
Ciekawą atrakcję stanowił PROJEKT KANGOO od Narzędzioholików, podczas którego można było zapoznać się z szeroką ofertą najbardziej liczących się marek na rynku i ją przetestować, jak również podpatrzeć proces realizacji zabudowy serwisowej samochodu Renault Kangoo. W tej samej przestrzeni odbywał się MINI CRANE OPERATOR CHALLENGE pod patronatem Ligi Mistrzów Operatorów, czyli pokazy, prezentacje oraz zawody dla operatorów miniżurawi.
Dużym zainteresowaniem fachowców i „złotych rączek” cieszyła się strefa Grupy Prace Wykończeniowe, zrzeszającej wykonawców, inwestorów, producentów i pasjonatów, w ramach której odbywały się szkolenia praktyczne, prezentacje technologii, materiałów budowlanych i narzędzi stosowanych w pracach wykończeniowych.
Imponująco prezentował się w tym roku salon dachowy. Liderzy branży dekarskiej oferowali swoje produkty w pawilonie nr 6. To właśnie tam znajdowało się wszystko, co potrzebne na dachu. Przestrzeń aktywności Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy została podzielona na dwie strefy: konferencyjno-pokazową, z interaktywnymi pokazami i wystąpieniami zaproszonych gości, oraz strefę zawodów. W ramach projektu „Zawód Przyszłości Dekarz” odbyła się II edycja Międzyszkolnych Zawodów Branżowych „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”. Pokaz swoich umiejętności zaprezentowali również parkieciarze. Tu z kolei „działo się” dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Parkieciarze Polscy, którego członkowie popisywali się niebywałym kunsztem parkieciarskim. Warsztatom towarzyszyła oferta sprzętu i produktów związanych z podłogami. Z kolei podczas turnieju „Złota Kielnia” swoje umiejętności sprawdzali uczniowie szkół średnich.
Przestrzenie w duchu REUSE
Ponowne wykorzystanie architektonicznej i urbanistycznej tkanki, trend REUSE, efekty rozpłytowywania, nadbudowy i regeneracja osiedli to z kolei wybrane zagadnienia, które poruszyli uczestnicy Forum Designu i Architektury. Dwudniowe spotkanie zostało wypełnione wykładami i debatami pod ogólnym hasłem ODNOWA z podtytułem „Świadomie o energii”. Gościem specjalnym pierwszego dnia Forum D&A był Rafał Grzelewski, reprezentant Grupy 5 Architekci, który prowadził projekt Monopolis – udaną rewitalizację nieistniejących już zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi. Zwieńczeniem dwudniowego Forum D&A była prelekcja gościa specjalnego – Alexandra Schwarza, profesora budownictwa i projektowania publicznego na Uniwersytecie w Stuttgarcie oraz partnera w pracowni architektonicznej David Chipperfield w Berlinie. W pawilonie 3A, gdzie odbywała się architektoniczna część BUDMY, można było również oglądać strefę 1m/ARCH – przegląd pracowni architektonicznych oraz wystawę prac laureatów konkursu „Szkice Architektoniczne – Adaptacje, przebudowy, odbruki”.
BUDMA i WinDoor-tech – razem dla stolarki
Uzupełnienie ekspozycji targów BUDMA stanowiły Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech. Kilkaset nowości, premiery światowe i rozwiązania z zakresu automatyzacji oraz robotyzacji przyciągnęły do Poznania tłumy zwiedzających. To był okres intensywnych poszukiwań innowacyjnych rozwiązań w wymagających czasach. Wystawcy nie zawiedli tych oczekiwań, prezentując ofertę usprawniającą i optymalizującą procesy produkcji w stolarce otworowej.
Inwestycje infrastrukturalne w Polsce stanowią ponad 70 proc. wartości produkcji budowlanej, są więc dźwignią całej branży. Polskie firmy budowlane są w stanie realizować największe inwestycje liniowe w kraju. Do 2040 roku Polska ma plany inwestycyjne na ponad 1 bilion złotych. Planowane inwestycje obejmują: elektrownie atomowe, CPK, inwestycje portowe, hydrotechniczne, offshore i onshore oraz wieloletnie programy drogowe i kolejowe. Uważam, że branża budowlana jest w stanie to „przerobić” – zarówno kontrakty drogowe, jak i skumulowane kontrakty kolejowe. Firmy działające w Polsce z sukcesem realizują najtrudniejsze inwestycje. Tam, gdzie pojawiają się jakieś problemy w realizacji kontraktów, wykonawcami są firmy albo spoza Unii Europejskiej, albo które schodziły wcześniej z innych kontraktów drogowych.
Rok 2023 rozpoczęliśmy od spotkań branżowych – najpierw targi DACH FORUM w Kielcach, a teraz mamy już za sobą Międzynarodowe Targi Budowlane BUDMA w Poznaniu. Stale rozwijamy naszą ofertę i tak też powstała blacha trapezowa TP26 SUPER, która zdobyła tegoroczny medal MTP. To niby zwykły „trapez”, ale zastosowanie jest na tyle uniwersalne, że zdecydowanie jest to wyrób godny uwagi. To materiał pokryciowy, który idealnie nadaje się na dachy hal przemysłowych, a nawet domów jednorodzinnych. Sprawdzi się także jako elewacja. Z odpowiednią powłoką i prawidłowym montażem będzie ochroną na dziesiątki lat. Na stoisku, oprócz prezentacji naszych produktów, znaleźli się mistrzowie dekarstwa. Na licznych wystawkach tłumaczyli, jak powinien przebiegać montaż naszych produktów, a także pokazywali, jak wykonać obróbki blacharskie w newralgicznych miejscach dachu. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wszystkich spotkań, które udało nam się odbyć podczas targów, i mamy nadzieję na kolejną taką okazję.
Targi BUDMA były okazją do zaprezentowania oferty stolarki FAKRO. Podczas konferencji zorganizowanej wraz z Fundacją Carbon Footprint przybliżono filozofię GO GREEN. Jej najważniejszą częścią są wprowadzane na rynek okna dachowe nowej generacji GREENVIEW. Okna te zostały przebadane pod względem śladu węglowego, a w wyniku raportu otrzymały certyfikat Carbon Footprint Approved. Na stoisku zaprezentowano także sterowane elektrycznie schody strychowe LET oraz okna do dachów płaskich. Jedno z nich, DEZ AMZ/Z, otrzymało Złoty Medal targów BUDMA 2023. Wydarzenia targowe są dla nas bardzo ważne i zawsze bierzemy w nich udział. Nawiązujemy kontakty, pogłębiamy relacje i mamy doskonałą okazję do przedstawienia naszej nowoczesnej myśli technologicznej. Stale doskonalimy ofertę i poszerzamy portfel produktów, a możliwość prezentacji ich fizycznego zastosowania to nieodzowna część strategii naszej komunikacji z rynkiem.
Spotkania targowe z klientami pozwalają uzyskać odpowiedzi na pytania, jakie zadajemy sobie każdego dnia: jak zmienia się branża, czy Polacy zmierzają w kierunku zaawansowanych technologii, czego szukają i oczekują od marki premium? Dialog to podstawa, dlatego podczas targów oferujemy możliwość osobistego przetestowania działania naszych produktów. Pokazujemy im także POS w ujęciu 3D: naszym shop-in-shopem łamiemy reguły klasycznych układów półki, wierząc, że klienci lubią nowości podane w wyrafinowany sposób. Za chwilę zaprezentujemy 10 tys. produktów w wydaniu cyfrowym. Realizujemy proces ciągłego uczenia się, przedstawiając nasze rozwiązania w duecie z odbiorcami i końcowymi użytkownikami. Tak zmienia się świat, a wraz z nim Rawlplug, kreator rzeczywistości w segmencie zamocowań i narzędzi.
Targi BUDMA to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży i jak zwykle okazja do wielu ciekawych rozmów i wymiany doświadczeń z klientami i ekspertami. Spotkanie było bardzo udane – stoisko firmy VELUX cieszyło się ogromną popularnością. Liczni goście docenili ofertę, którą prezentowaliśmy, w tym okno do płaskiego dachu. Przedstawiciele firmy VELUX wzięli także udział w pierwszym spotkaniu Koalicji Termomodernizacji, której celem jest edukowanie branży o korzyściach związanych z wymianą stolarki okiennej na nową, energooszczędną oraz wsparcie w skorzystaniu z dotacji na przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Już wkrótce nasi przedstawiciele handlowi będą przeszkoleni z zakresu pozyskiwania dotacji z programu Czyste Powietrze. W kolejnym etapie na kursy zaprosimy dystrybutorów. Dzięki temu będziemy mogli udzielić klientom pełnego wsparcia i przeprowadzić ich przez proces termomodernizacji budynku: od złożenia wniosku, po wymianę okien dachowych.
Premiera marki i produktów SOLROOF odbyła się podczas targów BUDMA 2023, na których zaprezentowaliśmy ekspozycję naszego zintegrowanego dachu fotowoltaicznego. SOLROOF jest kompletnym systemem fotowoltaicznym, w którym panele fotowoltaiczne FIT VOLT są w pełni zintegrowane z panelami dachowymi FIT. Dzięki temu autorskiemu rozwiązaniu dach prezentuje się w sposób estetyczny – jego wyglądu nie zaburzają ciężkie panele fotowoltaiczne znane ze standardowych rozwiązań. System SOLROOF nie tylko umożliwia zastosowanie różnych form i kształtów, jest również bezpieczny przy uzyskiwaniu maksymalnych wydajności dzięki rozwiązaniom technicznym SolarEdge.