Bliżej cyfrowego budownictwa – rozbudowa i testowanie SOPAB
System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) to najważniejszy projekt IT Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Prace nad jego rozwojem prowadzone są w GUNB dwutorowo. Obok rozbudowy systemu, która przebiega we współpracy z jego użytkownikami, urząd pracuje nad pozyskaniem środków unijnych na dalszą realizację projektu. Do pełnego wdrożenia systemu potrzebne są przede wszystkim przepisy prawa.
W listopadzie 2023 r. rozpoczął się pilotaż systemu w wersji podstawowej (MVP). Ta wersja posiadała wystarczającą liczbę funkcji, aby nadawała się do wykorzystania przez pierwszych użytkowników.
„To nad czym skupiamy się teraz, to wprowadzanie do systemu nowych funkcjonalności. Ulepszamy także funkcje już wdrożone i rozszerzamy ich zakres. Kontynuujemy współpracę z organami administracji architektoniczno-budowlanej z całej Polski w zakresie testowania funkcjonalności. Organy zgłaszają uwagi i spostrzeżenia podczas organizowanych cyklicznie spotkań i warsztatów. Sygnalizowane potrzeby uwzględniamy przy ustalaniu priorytetów rozwoju systemu. Do pilotażu dołączą także organy nadzoru budowlanego. Zakładamy, że poszerzona wersja systemu będzie gotowa na koniec tego roku i będziemy ją udostępniać organom. Niemniej do pełnego wdrożenia tego systemu, jako jedynego obowiązującego we wszystkich organach, potrzebne są przepisy prawa.” – mówi Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Zmiany wprowadzone w ostatnim czasie, ważne z punktu widzenia użytkownika, to m.in.:
- generowanie sprawozdań B-06 dla GUS,
- automatyczne wyliczanie terminów w sprawie z uwzględnieniem powodów wstrzymania,
- możliwość dodania informacji o opłatach skarbowych.
Modyfikacje dotyczyły także:
- udoskonalenia filtrowania spraw i formularzy dodawania pisma,
- wprowadzenie automatycznych podpowiedzi przy dodawaniu obiektu budowlanego w sprawach PB-16, PB-16a, PB-17, PB-17a.
We współpracy z użytkownikami systemu pracujemy nad wprowadzeniem m.in. kolejnych sprawozdań do GUS, powiadomień administratora, spersonalizowanych etykiet użytkowników na liście spraw czy utworzeniem w systemie nowych ról.
„Uruchomienie SOPAB w organach nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej w całym kraju całkowicie zmieni poziom obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie. Przełoży się na szybsze i bardziej efektywne wprowadzanie danych w postępowaniach budowlanych prowadzonych w SOPAB. Liczymy, że będzie to odczuwalne nie tylko dla samych urzędników, dla których system stanie się podstawowym narzędziem pracy, ale przede wszystkim dla inwestorów. Jednak przed nami jeszcze sporo pracy zarówno po stronie technologicznej, jak i legislacyjnej.” – podsumowuje Dorota Cabańska.