Nowy nabór w ramach programu „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu” już ogłoszony – ponad 3,4 mld zł czeka na przedsiębiorstwa!
3,5 mld PLN wyda Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu” na inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.
Dla kogo:
◾️Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW na budowę lub/i rozbudowę instalacji, z których nie więcej niż 30% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji, zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.
Ponadto dofinansowanie dla wskazanych przedsiębiorców dotyczyć będzie jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW.
◾️ Pozostali przedsiębiorcy na budowę lub/i rozbudowę instalacji, z których nie więcej niż 50 % ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie dotyczyć będzie jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 0,5 MW.
Ważne:
◾️nabór trwa od 22 kwietnia 2024 r. do 19 grudnia 2025 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w okresie do 19 grudnia 2025 r. prowadzi nabór na projekty inwestycyjne:
dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji wraz z podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się: ciepło odpadowe, energię ze źródeł odnawialnych, paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór,
wsparcie finansowe udzielane w formie dotacji i pożyczki, przy czym: dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych, dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych,
dla inwestycji realizowanych w formule „project finance” obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.