1. Home
  2. Komentarze
  3. DLA WSPÓLNEGO BEZPIECZEŃSTWA
DLA WSPÓLNEGO BEZPIECZEŃSTWA
0

DLA WSPÓLNEGO BEZPIECZEŃSTWA

0

Nasza branża wymaga szczególnego podejścia do kwestii ochrony zdrowia i życia. Według GUS zaledwie od stycznia do września 2023 r. aż 24 osoby poniosły śmierć w konsekwencji wypadków podczas pracy na budowie. I mimo że liczba wypadków śmiertelnych była o 10 proc. niższa niż w tym samym okresie w 2022 r., nadal 24 osoby nie wróciły z pracy do domu. Niestety główną przyczyną wypadków przy pracy pozostaje nieprawidłowe zachowanie pracowników. Komentuje Tadeusz Blecha, Prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Rok 2024 to bardzo ważny czas dla HOCHTIEF Polska. Nasza firma objęła prezydenturę w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Przez następne dwa lata odgrywać będziemy wiodącą rolę w tym unikatowym, zrzeszającym 18 firm budowlanych projekcie. Naszym celem jest ograniczenie liczby wypadków na budowach poprzez propagowanie kultury bezpieczeństwa, wdrażanie standardów bezpieczeństwa, w tym wprowadzanie systemowych rozwiązań z dziedziny BHP oraz przede wszystkim budowanie świadomości wśród naszych pracowników. Rolą lidera Porozumienia jest nie tylko wyznaczanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, ale też edukowanie naszego otoczenia. W HOCHTIEF Polska bezpieczeństwo pracowników oraz partnerów zawsze było najwyższą wartością, która nie podlegała żadnej kalkulacji. Chcemy, aby troska o bezpieczeństwo własne, swoich kolegów i współpracowników stanowiła część naszego DNA. Praca na budowie wymaga świadomego i właściwego zachowania nie tylko w trakcie pracy, lecz także poza nią. Odpowiedzialność za życie każdego z nas to priorytet, który nie ma terminu ważności ani nie pozwala na kompromisy. Wspólne działania na rzecz polepszania i rozwoju standardów BHP panujących na placu budowy wymagają innowacyjności i elementarnej wiedzy. Naszą rolą jako lidera Porozumienia jest przede wszystkim zwiększanie świadomości pracowników oraz zapewnianie skuteczności podejmowanych w imię bezpieczeństwa decyzji. Nie działamy po omacku. Przygotowaliśmy strategię działania Porozumienia na lata 2024–2030 oraz realne sposoby wdrażania jej w życie na budowie. Dialog, na który od lat niezmiennie stawiamy, jest odzwierciedleniem szczerych chęci poprawy poziomu bezpieczeństwa w naszej branży. To ona gwarantuje skuteczność współpracy z pozostałymi firmami w ramach Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Stawiamy na współpracę ze specjalistami – partnerami oraz instytucjami w obszarze podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zawodowych pracowników wykonujących prace szczególnie niebezpieczne oraz osób nadzorujących pracę. Kładziemy nacisk na rozwój obszarów, w których wspólne rozwiązania przynoszą dodatkowe korzyści dla członków ugrupowania, takich jak szkolenia okresowe dla pracowników, także administracyjno-biurowych, w formie stacjonarnej oraz online. Będziemy kontynuować zadania związane z opracowaniem i rozpowszechnianiem wysokiej jakości standardów bezpiecznej pracy, w tym z uwzględnieniem odbiorców obcojęzycznych pracujących na polskich placach budów. Nadchodzący czas będzie wymagać od HOCHTIEF Polska koordynacji projektów Porozumienia, proponowania nowych rozwiązań oraz kreowania trendów rozwoju całej organizacji. Najbliższe dwa lata będą dla nas nowym wyzwaniem, lecz wyzwania to nasza specjalność. Jestem pewien, że podołamy powierzonemu nam zadaniu, a także potwierdzimy swoją pozycję jako godny zaufania partner biznesowy oraz lider organizacji.


TADEUSZ BLECHA, Prezes Zarządu, HOCHTIEF Polska Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Ukończył również studia Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pracę w HOCHTIEF Polska rozpoczął w 2011 r. jako Dyrektor Oddziału HOCHTIEF Polska w Warszawie. Na stanowisku Prezesa Zarządu od 2020 r. Prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie od 2024 r.