The Bridge
most łączący architekturę nową z historyczną
The Bridge, dosłownie i w przenośni, stanowić będzie most między industrialną przeszłością warszawskiej Woli a jej nowym, wielkomiejskim obliczem, które wyraża się w architekturze szklanych wieżowców. To projekt wyjątkowy z wielu względów…
Sylwetka The Bridge, nowego wieżowca Ghelamco, coraz bardziej wyróżnia się w panoramie Warszawy. Jego rozrzeźbiona bryła niemal w całości jest już pokryta szklaną elewacją, za którą toczą się intensywne prace wykończeniowe. Owoc współpracy holenderskich i polskich architektów z belgijską firmą deweloperską już niedługo stanie się jednym z symboli biznesowej Warszawy, której serce bije wokół ronda Daszyńskiego.
Za projektem imponującego drapacza chmur na warszawskiej Woli stoi światowej renomy pracownia architektoniczna UNStudio, we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury Projekt, mająca na swoim koncie spektakularne obiekty w Europie, Azji i Australii, w tym m.in. słynne Mercedes-Benz Museum w Stuttgarcie, campus Booking.com w Amsterdamie czy jeden z symboli Rotterdamu – ikoniczny Erasmus Bridge. Z kolei PBPA Projekt ma w swoim dorobku kilka warszawskich drapaczy chmur, z Warsaw Spire i Warsaw UNIT na czele.
Wyjątkowy projekt
The Bridge wyróżnia się na tle stołecznych wysokościowców dynamiczną, rozrzeźbioną bryłą, która z każdej strony wygląda inaczej. Na 40 piętrach znajdzie się w sumie 47 tys. mkw. najnowocześniejszej powierzchni biurowej. To najwyższy tego typu obiekt, jaki jest obecnie budowany w Polsce.
– The Bridge, dosłownie i w przenośni, stanowić będzie most między industrialną przeszłością Woli a jej nowym, wielkomiejskim obliczem, które wyraża się w architekturze szklanych wieżowców. To projekt wyjątkowy z wielu względów, ale jednym z nich jest to, że odnajdą się w nim zarówno firmy szukające dla siebie nowoczesnego, dynamicznego środowiska pracy, jak i miłośnicy starych murów i kameralnej skali. W tej jednej inwestycji łączymy ze sobą dwa różne światy, które dzięki synergii stworzą niepowtarzalne miejsce na biurowej mapie Warszawy – mówi Jarosław Zagórski, Dyrektor Zarządzający Ghelamco Poland.
Na finiszu
W kwietniu The Bridge osiągnął swoją docelową wysokość 174 m. Teraz ekipy budowlane konsekwentnie montują na nim szklane panele elewacyjne z charakterystycznymi „żyletkami”, które pokryły już zdecydowaną większość budynku – aktualnie wszystkie 40 pięter biurowych, a do września konstrukcja – w tym kondygnacje techniczne – w całości znajdzie się pod fasadą. Równolegle roboty budowlane trwają wewnątrz obiektu – wykańczane są hole i łazienki, trwa montaż wind oraz prowadzone są prace HVAC w maszynowniach technicznych.
Szczególne wrażenie robi niezwykle wysokie lobby z antresolą, w najwyższym miejscu sięgające aż 18 m, które łączy nowy wieżowiec z historycznym budynkiem Bellony. Jego charakterystycznym elementem są pochylone kolumny z betonu barwionego w masie, układające się w literę V, które pełnią funkcję konstrukcyjną i zarazem ozdobną, a także szerokie schody, które posłużą też za siedzisko. W wystroju The Bridge dominować będą drewno z elementami betonu oraz bujna roślinność, które stworzą w jego wnętrzach ciepłą atmosferę.
Metamorfoza Bellony
W tym samym czasie metamorfozę przechodzi też stojący obok wysokościowca socrealistyczny gmach Bellony, który stanowi integralną część biurowego kompleksu The Bridge. Trwają w nim montaż schodów i stalowej konstrukcji windy, prace wykończeniowe oraz renowacja zabytkowego holu z kolumnadą. Nad reprezentacyjną klatką schodową powstał obszerny świetlik, dzięki któremu do wnętrza obiektu wpada teraz dużo naturalnego światła – w środku, na piętrach, znajdą się bowiem nowoczesne powierzchnie biurowe, a na parterze usługowo-gastronomiczne. Przed wejściem do budynków zaprojektowano z kolei park kieszonkowy, który zastąpi istniejący tu wcześniej parking. Planowany termin zakończenia budowy to I kwartał przyszłego roku.
Most między nowoczesnością a ekologią
The Bridge będzie posiadać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Oprócz certyfikatów SmartScore i WiredScore na najwyższym poziomie – „Platinum”, które uzyskał jako pierwszy projekt w Europie Środkowo-Wschodniej, będzie też certyfikowany w systemach WELL, BREEAM, Green Building Standard i Obiekt bez barier. Zgodnie ze strategią ESG Ghelamco The Bridge ma być neutralny energetycznie i zasilany w 100 proc. czystą energią, pochodzącą m.in. z farm fotowoltaicznych. Obiekt wykorzystywać będzie ultraenergooszczędny i innowacyjny Building Energy Management System, zainstalowany w celu monitorowania i zarządzania parametrami energetycznymi budynku. Ponadto w wieżowcu wdrożona zostanie technologia kanalizacji podciśnieniowej, pozwalająca na zminimalizowanie zużycia wody w toaletach nawet o 75 proc.
W The Bridge zastosowany zostanie również autorski system operacyjny Ghelamco – Signal OS, który pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie wodą i energią oraz kontrolę obróbki powietrza wraz z jego monitoringiem. Element systemu stanowi aplikacja mobilna umożliwiająca najemcom poruszanie się po biurowcu bez karty dostępu czy rezerwację sal i miejsc parkingowych. W wieżowcu wykorzystane będą też specjalne rozwiązania antypandemiczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów, m.in. wirusobójcze lampy UV w windach i centralach wentylacyjnych. Na 40. piętrze The Bridge znajdzie się podniebny taras do wyłącznego użytku najemcy. Budynek wyposażony będzie w parking podziemny z punktami do ładowania samochodów elektrycznych, a rowerzyści otrzymają do swojego użytku ponad 160 miejsc na jednoślady, w tym 33 na rowery elektryczne.
THE BRIDGE
Inwestor/deweloper: Ghelamco Poland
Projektant: UNStudio we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury Projekt
Generalny wykonawca: Ghelamco Poland
Wykonawca konstrukcji żelbetowych: MONTING INVEST Sp. z o.o.
Certyfikacja DGNB: PM Services Poland
Projektowanie konstrukcji sprężonych, kablobetonowych: SDS Sp. z o.o.
Dostawca deskowań i rusztowań: PERI Polska Sp. z o.o.
Sprzęt: Herkules SA – żurawie wieżowe TEREX CTT 332 oraz TEREX CTT 202 (w fazie przygotowania również wychylny żuraw TEREX CTL 400 oraz żuraw TEREX CTT 141)
Geotechnika: Keller Polska
Instalacje: wentylacji i klimatyzacji, grzewczo-chłodnicze, wodno-kanalizacyjne oraz hydrantowa, komplet instalacji elektrycznych (spółka zależna – Geo-Kat): Electra M&E Polska
Lokalizacja: Warszawa-Wola, ul. Grzybowska 77
Funkcje: biurowo-usługowe
Standard techniczny biur: klasa A
Rozpoczęcie budowy: lipiec 2021
Zakończenie budowy: luty 2025
DANE TECHNICZNE:
Powierzchnia użytkowa: 49 000 m2
Powierzchnia biurowa: 47 000 m2
Wysokość do dachu: 174 m
Kondygnacje nadziemne: 42
Kondygnacje podziemne: 4
Miejsca parkingowe: 287
Ghelamco Poland
Inwestor, deweloper, generalny wykonawca Ghelamco Poland to lider rynku biurowego w Polsce i pionier w zakresie ESG, innowacji oraz miastotwórczych projektów w branży nieruchomości. Przez 33 lata działalności jako inwestor, deweloper, a także generalny wykonawca firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję, dostarczając ponad 1 200 000 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld euro. Spółka jest częścią Grupy Ghelamco – jednego z największych międzynarodowych deweloperów w Europie, działającego na rynkach w Belgii, Wielkiej Brytanii i na Cyprze. W Polsce swoje inwestycje zrealizował m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi i we Wrocławiu. Ghelamco od lat konsekwentnie wyznacza kierunki rozwoju polskiego rynku nieruchomości. Jako pierwszy deweloper w Polsce firma certyfikowała swoje biurowce w prestiżowym systemie BREEAM (2010), SmartScore i WiredScore (2022), a także odkryła biurowy potencjał stołecznej Woli, kreując w okolicach ronda Daszyńskiego biznesowe centrum Warszawy. Jej flagowe inwestycje, jak Warsaw Spire, The Warsaw HUB czy Warsaw UNIT, wprowadziły nową jakość na polskim rynku biurowym i ukształtowały współczesną panoramę stolicy. Firma działa też na rynku nieruchomości luksusowych i mieszkaniowych, a do najbardziej spektakularnych projektów w tym segmencie należy Foksal 13/15 w Warszawie.
www.ghelamco.com
MONTING INVEST Sp. z o.o.
Firma budowlana
Firma MONTING INVEST Sp. z o.o. (poprzednio MONTING Sp. z o.o.) działa na rynku polskim od 1997 r. W 2012 r. rozpoczęła budowę kompleksu wysokościowego Warsaw Spire i od tego czasu specjalizuje się w wykonawstwie konstrukcji budynków wysokościowych. Obiektami, w których realizacji braliśmy udział, są: Warsaw Spire (220 m), The HUB (2 × 130 m + 1 × 90 m), Warsaw UNIT (202 m) i The Bridge (174 m). Naszym atutem jest doświadczona kadra techniczna, terminowość, dobra jakość oraz bezkonfliktowość w relacjach z inwestorem, jak i innymi firmami na budowie.
www.monting.pl
Keller Polska
Dostawca usług geotechnicznych
Działająca przez ponad 28 lat firma Keller Polska posiada ugruntowaną pozycję lidera rynku geotechnicznego w Polsce. Realizujemy zarówno małe, lokalne projekty, jak też te największe, istotne dla gospodarki Coraz większa skala inwestycji w coraz bardziej skomplikowanym środowisku skutkuje kompleksowymi rozwiązaniami geotechnicznymi, które najczęściej wymagają zastosowania wielu produktów w jednym rozwiązaniu. Dokładnie tak było w przypadku inwestycji The Bridge. Zastosowane rozwiązania to 4 kondygnacje podziemne (w obudowie ze ścian szczelinowych) w bardzo gęstej zabudowie miejskiej skutkujące 18 m wykopu. Dodatkowo arcyciekawa, nieforemna konstrukcja budynku wsparta jest na baretach fundamentowych. Aby ograniczyć do technicznego minimum dopływ wody gruntowej do wykopu, całość rozwiązania uzupełnia pozioma przesłona przeciwfiltracyjna w technologii jet grouting (Soilcrete®). Sąsiednie budynki natomiast zostały odpowiednio wzmocnione i zabezpieczone przy uwzględnieniu wpływu głębokiego wykopu na otoczenie. Cały kompleks współpracuje jako jedno globalne rozwiązanie, łącznie z ośrodkiem gruntowym (tzw. fundament zespolony). Jako geotechników cieszy nas kolejna tego typu realizacja kompleksowego rozwiązania na zlecenie inwestora, wspólnie z gronem doświadczonych ekspertów z innych branż.
www.keller.com.pl
PERI Polska Sp. z o.o.
Producent i dostawca deskowań i rusztowań
PERI to firma rodzinna o międzynarodowym zasięgu, która dzięki innowacyjności i bliskiej współpracy z klientami jest wiodącym usługodawcą oraz producentem deskowań i rusztowań, oferującym także sklejki, akcesoria, osprzęt i oprogramowanie tworzone na potrzeby budownictwa. Koncentrujemy się na zwiększaniu wydajności oraz ograniczaniu kosztów pracy naszych klientów. Stawiamy na budowanie partnerskich relacji, opartych na wartościach oraz jasnej strategii. Zapewniamy możliwie najlepsze rozwiązania dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu. Wysoką jakość naszych produktów potwierdzają zarówno badania, atesty oraz aprobaty techniczne, jak i opinie naszych klientów. Oferowane przez nas systemy gwarantują osiągnięcie zakładanych celów, niskie nakłady pracy oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkowania. Jesteśmy dostawcą deskowań i rusztowań na budowę wieżowca The Bridge. Zakres współpracy przy tym projekcie obejmuje:
- wykonanie trzonu budynku z wyprzedzeniem względem stropów;
- zabezpieczenie obwodu budynku o szczególnie skomplikowanej geometrii – brak powtarzalności;
- zapewnienie deskowań i podparć pochylonych słupów architektonicznych pomiędzy poziomami 0 i +3/+4 (14,1 m/ 17,6 m);
- wykonanie stropów w systemie SKYDECK;
- współpracę w zakresie projektowym, handlowym i logistycznym na każdym etapie budowy.
www.peri.com.pl
Herkules SA
Dostawca sprzętu i usług dźwigowych w zakresie wynajmu żurawi wieżowych, kołowych i gąsienicowych, producent prefabrykatów strunobetonowych oraz kontenerów żelbetowych
Grupa Kapitałowa Herkules, której częścią jest Herkules SA, to lider na polskim rynku usług sprzętowych w zakresie wynajmu żurawi wieżowych, kołowych i gąsienicowych. Grupa posiada około 250 żurawi wieżowych w bardzo szerokiej gamie klas tonażowych, co stawia ją na pierwszym miejscu na rynku najmu żurawi wieżowych w Polsce. W ofercie znajdują się:
- żurawie wieżowe o bardzo szerokiej gamie klas tonażowych – od 70 tonometrów do 550 tonometrów;
- żurawie mobilne o zróżnicowanych klasach tonażowych – od 40 ton do 500 ton;
- żurawie kratowe wysokich udźwigów od 600 ton do 750 ton, w tym flagowy model Liebherr 1750SX, spełniający wymogi stawiane w branży energetyki wiatrowej.
Firma wraz z wynajmem sprzętu zapewnia profesjonalną obsługę inżynierską, projektową i operatorską. Służy pomocą w zakresie doradztwa technicznego. Oferta skierowana jest przede wszystkim do branż sektora budowlanego: budownictwa infrastrukturalnego i drogowego, budownictwa kubaturowego oraz wykonawstwa skomplikowanych obiektów przemysłowych i energetycznych. Herkules SA zapewnia stałą i nieprzerwaną realizację inwestycji i procesów remontowo-modernizacyjnych, usługi dźwigowe, a także organizację zaplecza budowy. Około 25 proc. projektów stanowią obiekty infrastrukturalne – w tym infrastruktury krytycznej – takie jak szpitale, drogi, mosty, elektrownie i elektrociepłownie oraz istotne obiekty przemysłowe. Grupa jest aktywna w segmencie budowy farm wiatrowych. Działa także na rynku sieci telekomunikacyjnych. Firma jest również producentem prefabrykatów strunobetonowych oraz kontenerów żelbetowych poprzez swoją spółkę zależną Gastel Prefabrykacja SA.
www.herkules-polska.pl
Electra M&E Polska
Dostawca usług instalacyjnych w budownictwie
Electra M&E Polska to – będąca częścią działającej na całym świecie izraelskiej grupy budowlanej Electra – firma oferująca usługi instalacyjne w obiektach wielkopowierzchniowych takich jak biurowce, fabryki czy inne budynki branży przemysłowej lub użyteczności publicznej. Rozpoczęliśmy działalność w 2016 r., opierając się na wieloletnim doświadczeniu pracowników czołowych polskich firm instalacyjnych. Specjalizujemy się w instalacjaci mechanicznych (wod.-kan., klimatyzacja, wentylacja, ppoż.), elektrycznych, teletechnicznych oraz BMS. Nasz potencjał wykonawczy wzmacniają spółki zależne w naszej grupie kapitałowej – IPID Engineering oraz Geo-Kat. W projekcie The Bridge jesteśmy odpowiedzialni za instalacje wentylacji i klimatyzacji, grzewczo-chłodnicze, wodno-kanalizacyjne oraz hydrantową, a nasza spółka zależna Geo-Kat zrealizuje komplet instalacji elektrycznych.
www.electra.co.pl
PM Services Poland
Nadzór inwestorski, certyfikacja BREEAM, LEED, WELL, DGNB
Specjaliści w nadzorach inwestorskich, zarządzaniu projektami i certyfikacji obiektów w systemach m.in. BREEAM, LEED, WELL oraz DGNB. Nasz zespół to pasjonaci z bogatym doświadczeniem, dla których zrównoważony rozwój to misja. Oferujemy też dodatkowe analizy, w tym analizę śladu węglowego czy audyty energetyczne, dzięki którym inwestycje spełniają najwyższe standardy ekologiczne, zyskując na wartości i prestiżu. Tworzymy przestrzenie przyjazne dla środowiska, użytkowników i społeczności, dbając o każdy detal na każdym etapie realizacji projektu. Współpracujemy z najlepszymi, aby dostarczać rozwiązania na najwyższym poziomie w sposób zrównoważony dla każdej zainteresowanej strony.
www.pmservices.pl
Biuro SDS
Projektowanie konstrukcji sprężonych, kablobetonowych
Naszym obszarem działania są głównie kraje anglosaskie, a od czasu do czasu Polska. Mamy kilkunastoletnie doświadczenie, zdobyte poprzez intensywne uczestnictwo w wielu prestiżowych projektach. Dzięki temu wykształciliśmy zespół doświadczonych projektantów, który jest bardzo konkurencyjny w projektowaniu wspomnianych wyżej konstrukcji. Ta technologia zyskuje uznanie również w Polsce. Powoli, ale systematycznie inwestorzy przekonują się, że jest ona bardzo efektywna. Z tego względu dla The Bridge wybrano stropy w tej właśnie technologii. Dzięki temu konstrukcja budynku jest lżejsza, została wykonana rekordowo szybko oraz prawdopodobnie taniej niż ze zwykłego żelbetu.
www.sdsce.pl
H+H Polska Sp. z o.o.
Producent materiałów ściennych
H+H Polska należy do Grupy H+H International A/S, wiodącego producenta „białych materiałów ściennych” w Europie, notowanego na giełdzie w Kopenhadze. Firma działa na polskim rynku od 2006 roku i specjalizuje się w produkcji oraz dostarczaniu produktów z betonu komórkowego oraz elementów silikatowych. Oferuje kompleksowy System Budowy H+H, obejmujący bloczki, płytki, nadproża, panele ścienne, cegły silikatowe oraz zaprawy klejące. Sukces H+H Polska to wynik wspólnej pracy blisko 600 osób zatrudnionych w 11 zakładach produkcyjnych. Jego miarą jest zaufanie klientów, dbałość o najwyższe standardy obsługi, bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska, a także jakość produktów przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego, zapewniającego użytkownikom komfort cieplny, akustyczny oraz bezpieczeństwo konstrukcyjne. Mocną pozycję na polskim rynku Spółka zawdzięcza przejrzystej strategii i solidnej ofercie produktowej. Przewodnie hasło – „Partner w budowaniu ścian” odzwierciedla przemyślaną strategię, w której priorytetem jest fachowe wsparcie projektantów, wykonawców i inwestorów na każdym etapie budowy. Przykładem zastosowania produktów H+H Polska jest budowa wieżowca The Bridge, w przypadku której bloczki z betonu komórkowego H+H z serii Gold+ zostały wykorzystane do wzniesienia ścian działowych oraz obudowy szachtów.
www.hplush.pl