Home Materiały i Technologie DROGA DO BEZPIECZEŃSTWA
DROGA DO BEZPIECZEŃSTWA
0

DROGA DO BEZPIECZEŃSTWA

0
0

TOMASZ SKIBIŃSKI
Dyrektor BHP w Cemex Polska, Niemcy oraz Koordynator Zakładów Cementowych w regionie EMEA

Przemyślane procedury, zaangażowane kierownictwo, nieustanna edukacja – o tym, co ważne w budowaniu kultury bezpieczeństwa w organizacji, rozmawiamy z Tomaszem Skibińskim, Dyrektorem BHP w Cemex Polska, Niemcy oraz Koordynatorem Zakładów Cementowych w regionie EMEA.

Danuta Burzyńska: Cemex skutecznie zapobiega zdarzeniom wypadkowym na terenie swoich zakładów. Jaka jest recepta na sukces w obszarze BHP?
Tomasz Skibiński: Z pewnością kluczem do sukcesu nie jest przypadkowość. Droga do bezpieczeństwa w miejscu pracy prowadzi przez przemyślane i konsekwentnie stosowane procedury. Właśnie taka filozofia leży u podstaw inicjatyw podejmowanych w obszarze BHP przez Cemex Polska.

Punktem wyjścia jest dla nas zawsze Polityka BHP, w której zawarte zostały podstawowe zasady bezpiecznego zachowania, uszczegółowione w ramach Systemu Zarządzania BHP. To dwa dokumenty, dzięki którym rozmaite procedury łączą się w jedną spójną całość.

Aby wspomniane procedury działały skutecznie, muszą być powszechnie stosowane, dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do regularnego informowania o potencjalnych zagrożeniach i do promowania właściwych zachowań. Dzięki licznym kampaniom edukacyjnym, realizowanym co roku w Cemex Polska, myślenie w kategoriach bezpieczeństwa staje się dla pracowników czymś naturalnym. To nawyk, który pozwala zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom, a tym samym skutecznie chronić zdrowie i życie.

D.B.: Czy przykład idzie z góry? To znaczy czy w działania związane z obszarem BHP angażowane jest kierownictwo Cemex?
T.S.: W każdej organizacji przykład idzie z góry, a obszar BHP nie jest pod tym względem wyjątkiem. Właściwe postawy prezentowane przez członków kierownictwa uświadamiają pracownikom i podwykonawcom, jak ważne są zdrowie i bezpieczeństwo. Osoby zarządzające odgrywają też kluczową rolę w egzekwowaniu stosownych przepisów i procedur.

W Cemex prowadzimy Akademię BHP, której częścią są autorskie szkolenia wspierające kadrę zarządzającą w realizacji jej zadań związanych z obszarem zdrowia i bezpieczeństwa. Na cykl szkoleń składają się trzy moduły. Pierwszy z nich EMEA– podstawy BHP – przybliża uczestnikom cel, jakim jest eliminacja wypadków, a także uczy, jakim należy być liderem, aby ten cel osiągnąć. Drugi moduł, czyli system zarządzania BHP, zaznajamia kadrę kierowniczą z 15 elementami systemu zarządzania BHP w Cemex. Z kolei dzięki ostatniemu modułowi uczestnicy zyskują ekspercką wiedzę i umiejętności w korzystaniu z najważniejszych narzędzi systemu zarządzania BHP.

Kadra zarządzająca Cemex Polska wykorzystuje w praktyce wiedzę zdobytą w Akademii. Okazją ku temu są regularne audyty BHP przeprowadzane przez członków kierownictwa firmy w ramach programu VFL (ang. Visible Felt Leadership). Osoby zajmujące stanowiska kierownicze rozmawiają wówczas z pracownikami o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem. Wnioski z takich wizyt prezentowane są w trakcie cyklicznych spotkań pionów biznesowych, a wybrane pomysły pracowników są wdrażane. Zagadnienia, które dotyczą bezpieczeństwa pracy, są ponadto omawiane podczas każdego  spotkania zespołu zarządzającego oraz w czasie wszystkich spotkań na poziomie poszczególnych działów firmy.

D.B.: Zainteresowanie kierownictwa z pewnością sprawia, że temat bezpieczeństwa zyskuje na znaczeniu. Jakie jeszcze inne ważne czynniki wpływają na pożądane efekty w obszarze BHP?
T.S.: Konieczne są jeszcze dodatkowe, cykliczne i regularne działania edukacyjne, by zbudować prawdziwą kulturę bezpieczeństwa w organizacji. W Cemex mamy tego świadomość, dlatego na bieżąco przypominamy o zasadach bezpiecznego zachowania oraz ich znaczeniu. Dbamy także o to, by komunikaty skierowane do pracowników były możliwie atrakcyjne i angażujące.

Przykład stanowi kampania dotycząca tzw. HiPo (ang. high potential incidents), czyli zdarzeń potencjalnie wypadkowych dużego ryzyka. W ramach wspomnianej kampanii stworzyliśmy animacje uświadamiające pracownikom, czym jest HiPo i w jaki sposób należy postępować, by zapobiegać takim zdarzeniom.

Na uwagę zasługuje także wdrożenie standardu „5 wspólnych kroków do bezpieczeństwa” (ang. Take 5 Together), zgodnie z którym każdy, kto dostrzeże niebezpieczeństwo grożące innej osobie lub grupie osób, powinien odpowiednio zareagować, stosując się do zasady 5 kroków. Taka dbałość o bezpieczeństwo koleżanek i kolegów sprzyja nie tylko tworzeniu kultury bezpieczeństwa, ale także budowaniu pozytywnych relacji między pracownikami.

D.B.: W jaki sposób egzekwują Państwo przepisy BHP wśród podwykonawców?
T.S.: To ważny temat, bo przecież bezpieczeństwo na terenie zakładów Cemex zależy nie tylko od naszych pracowników, ale także od firm wykonujących zlecone prace, dlatego BHP to istotne zagadnienie w relacjach z naszymi podwykonawcami. Jeszcze przed rozpoczęciem współpracy uzyskują oni wyczerpujące informacje o standardach bezpieczeństwa, jakie obowiązują w Cemex, a wymagania stawiane kontrahentom w obszarze BHP są zawarte w załączniku, który każdorazowo stanowi integralną część umowy podpisywanej z dostawcą.

Zależy nam na tym, by pracownicy naszych podwykonawców przyswoili sobie standardy związane z bezpiecznym zachowaniem w miejscu pracy. Zapewniamy im w związku z tym profesjonalne szkolenia z zasad BHP obowiązujących w Cemex. Uczestnicy takich szkoleń poznają potencjalne zagrożenia i dowiadują się, w jaki sposób powinni poruszać się po terenie naszych zakładów oraz reagować na ewentualne sytuacje awaryjne.

Kontakt z podwykonawcami w sprawach związanych z bezpieczeństwem nie ogranicza się do szkoleń ani przekazywania teoretycznej wiedzy. Nasze interakcje mają w tym przypadku także bardzo praktyczny wymiar. Już w czasie trwania współpracy wspólnie oceniamy, jakie jest ryzyko wystąpienia zdarzeń potencjalnie niebezpiecznych. Taka ocena jest dokonywana przed rozpoczęciem każdego zadania, a wnioski z analizy mają wpływ na sposób jego realizacji. To wydatnie wpływa na wzrost poziomu bezpieczeństwa w naszych zakładach.

D.B.: Na terenie zakładów wydobywczych i produkcyjnych nie brakuje wyzwań związanych z bezpieczeństwem. Ale Cemex to nie tylko cementownie, wytwórnie betonu i kopalnie kruszyw…
T.S.: To prawda, bezpieczeństwo w Cemex nie kończy się za bramą zakładu. Każdego dnia na polskie drogi wyjeżdżają pojazdy, które dostarczają nasz cement, beton i kruszywa wszędzie tam, gdzie prowadzone są inwestycje budowlane. Na bieżąco wprowadzamy w związku z tym usprawnienia, które zwiększają bezpieczeństwo w transporcie.

W ostatnim czasie we wszystkich należących do Cemex wytwórniach betonu towarowego w Polsce wdrożony został elektroniczny system kontroli pojazdów za pomocą modułu NFC. Zastąpienie papierowych rejestrów kontroli pojazdów systemem elektronicznym przyśpieszyło i ułatwiło kierowcom rejestrowanie wykonania codziennych obowiązkowych kontroli ich pojazdów. Obecnie rejestrują oni każdą kontrolę dzienną pojazdu w czasie rzeczywistym poprzez skanowanie telefonem komórkowym punktów kontrolnych umieszczonych na pojeździe. Efektem tego projektu jest zwiększenie liczby rzetelnych kontroli pojazdów, a co za tym idzie – wzrost bezpieczeństwa transportu betonu.

Wspomniane rozwiązanie zostało docenione przez ekspertów zajmujących się odpowiedzialnością biznesu – możemy o nim przeczytać w najnowszej edycji prestiżowej publikacji zatytułowanej Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki, która stanowi przegląd najlepszych praktyk rynkowych z obszaru zrównoważonego rozwoju.

Kolejną inicjatywą w obszarze transportu jest program Zero4Life Today for Drivers, prowadzony przez Cemex w całym regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. W ramach tego przedsięwzięcia zapraszamy wszystkich naszych kierowców do otwartych rozmów o bezpieczeństwie, przypominając im przy tym o potencjalnych zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach.

Niezmiennie prowadzimy też działania informacyjno-promocyjne, skierowane m.in. do rowerzystów i pieszych. Odbiorcami wielu naszych inicjatyw edukacyjnych są najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego. W tym kontekście na uwagę zasługuje program „Mistrzowie Bezpieczeństwa” dla dzieci i młodzieży, który realizowany jest przez Fundację Cemex „Budujemy przyszłość”.

D.B.: A jak Cemex troszczy się o zdrowie pracowników?
T.S.: Troska o zdrowie jest dla nas równie istotna. Wszystkie inicjatywy, które realizujemy w obszarze zdrowia i profilaktyki chorób, są zgodne ze Strategią Zdrowia Cemex. Zakłada ona dostosowanie planu działań do czterech grup pracowników, wyodrębnionych ze względu na stanowisko i rodzaj wykonywanych obowiązków. Uwzględniając wspomniane elementy, tworzymy taką ofertę, która najlepiej odpowiada na potrzeby danej grupy.

Ważnym składnikiem naszej aktywności są wydarzenia promujące zachowania prozdrowotne i profilaktykę chorób. Tradycją stały się już Dni Zdrowia. To specjalne eventy, podczas których pracownicy mogą poddać się badaniom, np. sprawdzić poziom glukozy albo ciśnienie krwi. Program Dni Zdrowia obejmuje też bezpłatne konsultacje ze specjalistami, np. z dietetykiem i fizjoterapeutą.

Regularnie organizujemy także Pikniki BHP, skierowane do naszych pracowników oraz ich rodzin, a niekiedy także do lokalnych społeczności. W ramach profilaktyki popularnych chorób osoby biorące udział w tych wydarzeniach mogą skontrolować stan swojego zdrowia. Na uczestników czekają też liczne atrakcje, takie jak m.in. warsztaty zdrowego gotowania czy szkolenia z udzielania pierwszej pomocy.

W trakcie roku organizujemy ponadto wiele kampanii prozdrowotnych, poświęconych choćby takim zagadnieniom jak aktywność fizyczna czy zdrowe odżywanie. O dobrostanie naszych pracowników myślimy w sposób holistyczny, dlatego zapewniamy im także dostęp do wiedzy w zakresie zdrowia mentalnego, organizując spotkania na żywo lub online z uznanymi ekspertami.

D.B.: Zaangażowanie oraz aktywność Cemex w obszarze BHP są bardzo duże i owocne. Czy w tej sytuacji jest coś, czego można Panu życzyć?
T.S.: Od wielu lat mamy jeden, niezmienny cel: ZERO WYPADKÓW. Ten cel przyświeca nam każdego dnia i życzyłbym sobie, żeby każdy kolejny dzień w Cemex był bezwypadkowy. Bezpieczny powrót do domu wszystkich pracowników oraz osób z nami współpracujących to sens pracy zespołu BHP w naszej firmie.


Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z Siedzibą w Szwajcarii

tags:
open