Branża budowlana kołem napędowym polskiej gospodarki
Wszystkim powinno zależeć na tym, by branża budowlana cały czas się rozwijała,ponieważ przyniesie to korzyści całemu społeczeństwu.
Dariusz Blocher, Prezes Zarządu Unibep SA
Jako branża generujemy 10 proc. polskiego PKB, a zatrudniamy,wraz z sektorami powiązanymi, ponad 1,3 mln osób – to główne liczby związane z budownictwem. Nasz segment gospodarki jest fundamentem rozwoju gospodarczego i społecznego Polski, decyduje o jakości życia ludzi. Zdajemy sobie sprawę z tego, że codziennie z naszej pracy korzystają niemal wszyscy Polacy, chociażby jeżdżąc nowoczesnymi i coraz bezpieczniejszymi drogami czy pracując w coraz ładniejszych i funkcjonalnych budynkach. Dlatego wszystkim powinno zależeć na stabilności branży budowlanej, bezpieczeństwie i ciągłym rozwoju.
Potrzeba decyzji
Niestety, dziś jeszcze wciąż tak nie jest. Z powodów braku zamówień,zarówno państwowych, samorządowych, jak i prywatnych,produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 9 proc. Co prawda – według szacunków – pod koniec roku dynamika spadku produkcji budowlano-montażowej będzie się zmniejszać, ale ten rok i tak zamkniemy na poziomie od minus4 do minus 6 proc. A osłabienie na rynku budowlanym przyczyni się też do obniżenia PKB w tym roku o 0,4–0,7 proc.To z kolei oznacza, że mniej pieniędzy znajdzie się w budżecie państwa, co może przełożyć się na zmniejszenie wydatków w innych sferach naszego życia. Stąd apel do rządzących – zarówno okres oczekiwania na wdrożenie nowej edycji programu„Kredyt na start”, jak i programów dotyczących publicznych inwestycji infrastrukturalnych, trwa zbyt długo, a branża budowlana,by przygotować się do ich realizacji, potrzebuje decyzji już teraz.
Wspólna troska o przyszłość
Stąd też jest to dobry czas na podjęcie rozmowy o przyszłości Polski i branży budowlanej. Zgodnie z zapowiedzią rządu przed nami wiele inwestycji strategicznych, m.in. Centralny Port Komunikacyjny,budowa elektrowni jądrowych, inwestycje obronne przy wschodniej granicy. Razem z PZPB, który prowadzi projekt„Budownictwo dla Polski”, apelujemy o rzetelną weryfikację wykonawców inwestycji strategicznych, by były one realizowane z zachowaniem najwyższej jakości przez firmy dysponujące doświadczeniem potwierdzonym latami pracy. Wybór sprawdzonych firm to bezpieczeństwo i satysfakcja dla wszystkich zainteresowanych stron. Tylko odpowiedzialne przedsiębiorstwa tworzą miejsca pracy i rozwijają kompetencje swoich pracowników,a angażując lokalnych podwykonawców, pobudzają przedsiębiorczość w regionach. W Polsce płacimy podatki i wszelkie inne daniny, przez co wzmacniamy ekonomiczną stabilność oraz budujemy przyszłość naszego kraju.
Dziś kluczem do przyszłości jest stworzenie warunków dialogu i zrozumienie, że tylko długofalowa strategia rozwoju, uwzględniająca potrzeby branży budowlanej, pozwoli nam na stworzenie stabilnego i odpowiedzialnego rynku Unii Europejskiej.
Czas nowych wyzwań
Jako odpowiedzialni przedstawiciele branży budowlanej jesteśmy gotowi do zmian systemowych, które będą dotyczyć zarówno sfery wykonawstwa inwestycji, jak i edukacji czy nieuchronnych zmian na rynku pracy.
Przed nami wiele wyzwań, do których należy przygotować się wspólnymi siłami. Wszyscy – zarówno decydenci na różnych szczeblach, jak i społeczeństwo – musimy mieć świadomość,że dziś budownictwo to nowoczesna, stabilna, ważna dla polskiej gospodarki branża, gdzie warto pracować.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że jako branża także musimy się zmienić: być bardziej nowoczesną i innowacyjną, oferować atrakcyjne wynagrodzenia, a jednocześnie składać odpowiedzialne oferty oraz dotrzymywać obietnic kontraktowych. I działać z poszanowaniem wartości ESG, czyli być odpowiedzialnym w szeroko pojętym obszarze ochrony środowiska, społecznym,działać transparentnie i zgodnie z jasnymi regułami rynkowymi.