1. Home
  2. BUILDER LADIES
  3. „Kobiety w budownictwie – wyrównanie szans”. Program na rzecz zmian
„Kobiety w budownictwie – wyrównanie szans”. Program na rzecz zmian
0

„Kobiety w budownictwie – wyrównanie szans”. Program na rzecz zmian

0

Anna Oleksiewicz, prezes Zarządu ZOPI, Wspólnik zarządzający kancelarii Hoogells Oleksiewicz, Współprzewodnicząca Komitetu Kobieta i Mężczyzna.

17 września 2024 roku, podczas obrad Okrągłego Stołu Kobiet, w ramach II Kongresu Budownictwa Polskiego, przyjęto program „Kobiety w budownictwie – wyrównanie szans”. Dokument jest wynikiem szerokiej debaty i uwzględnia różnorodne perspektywy, co czyni go narzędziem otwartym na dalszy rozwój. To ambitna inicjatywa, której celem jest poprawa sytuacji kobiet w sektorze budownictwa, tak w kontekście rozwoju zawodowego, jak i równości płac czy przeciwdziałania molestowaniu w miejscu pracy.

Z pewnością postulaty nie są nowe, ale to co wyróżnia nasz program to nowe podejście – kobiety stanowią centrum definiowania celów, jednakże odcinamy się od feministycznych etykiet, a stawiamy na współpracę kobiet i mężczyzn. Chcemy się uzupełniać, a nie wykluczać, to stanowi wielką wartość tego projektu.

Nie pretendujemy do bycia jedyną odpowiedzią na wyzwania stojące przed kobietami w branży, lecz chcemy być elementem szerszego krajobrazu inicjatyw. Zachęcamy do współpracy, szanując autonomię innych działań i organizacji, które zmierzają w podobnym kierunku.

Kluczowym założeniem programu jest uwolnienie potencjału kobiet, które wciąż stanowią niewykorzystaną rezerwę kadrową polskiego budownictwa. Nie da się tego jednak osiągnąć w izolacji, dlatego ważne są różne perspektywy i doświadczenia oraz wzajemne wsparcie. Mówiąc o wsparciu, istotnym założeniem programu jest mentoring, zarówno ze strony kobiet jak i mężczyzn. W Polsce ten obszar jest ciągle niedoceniany, a jak pokazują światowe statystyki wdrożenie mentoringu zwiększa pewność siebie uczestników, rozwija ich potencjał i wpływa pozytywnie na wyniki biznesowe firm, zmniejszając przy tym rotację pracowników. Chcemy, by mentoring stał się standardem, a nie wyjątkiem.

Nasza inicjatywa wpisuje się w europejskie rekomendacje dotyczące równości w miejscu pracy. Co więcej, daje polskim firmom szansę na wyprzedzenie regulacji, wprowadzając korzystne rozwiązania wewnętrzne już teraz. To podwójna korzyść: przygotowanie na zmiany prawne i pełniejsze wykorzystanie potencjału intelektualnego kobiet.

Zdajemy sobie sprawę, że ciągle największą przeszkodą w wyrównaniu szans pozostają głęboko zakorzenione stereotypy i nawyki kulturowe. Nie ukrywamy więc, że proces zmian będzie długotrwały, ale wierzymy że konsekwentna praca i systemowe podejście pozwolą na pokonanie tych barier.

W kolejnych miesiącach będziemy wdrażać poszczególne postulaty programowe, by nie pozostały one jedynie w sferze deklaracji, a znalazły realne zastosowanie. W tym celu powołaliśmy Komitet „Kobieta i Mężczyzna”, który będzie swoistym organem wykonawczym, odpowiedzialnym za proces wdrażania Programu. Będziemy też chcieli w drodze konsultacji wypracować zasady współpracy z firmami budowlanymi dla realizacji programu w praktyce.

„Kobiety w budownictwie – wyrównanie szans” to projekt, który nie tylko identyfikuje problemy, ale przede wszystkim proponuje konkretne rozwiązania. Wymaga zaangażowania, odwagi i otwartości na zmiany – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, a my jako inicjatorzy jesteśmy gotowi do ciężkiej pracy. Zapraszamy do współpracy – razem możemy stworzyć sektor budownictwa, w którym równowaga i kooperacja stają się fundamentem sukcesu.