JAK WYKONAWCY BUDUJĄ POZYCJĘ?
Polscy generalni wykonawcy z odwagą patrzą w przyszłość, inwestując m.in. w digitalizację, rozwój eksportu i zrównoważone rozwiązania. Dzięki przemyślanym strategiom i elastyczności nie tylko stawiają czoła wyzwaniom, ale także budują przewagę konkurencyjną na rynku. Jakie działania zrealizowane przez poszczególnych liderów w 2024 r. będą miały największy wpływ na ich pozycję rynkową? W jaki sposób firmy zamierzają budować swoją pozycję w tym roku?
ARTUR POPKO
Prezes Zarządu, Budimex
Rok 2024 to dla Budimexu czas intensywnych działań, które przyniosły nam rekordowy portfel zamówień oraz stabilną pozycję lidera rynku budowlanego w Polsce. Z sukcesem zrealizowaliśmy kluczowe projekty infrastrukturalne, takie jak dworzec metropolitalny w Lublinie, modernizacja infrastruktury kolejowej w Porcie Gdynia, Terminal T3 Baltic Hub w Gdańsku czy stacja Warszawa Zachodnia, które nie tylko podnoszą standard życia mieszkańców, ale również wzmacniają konkurencyjność polskiej gospodarki.
Nasze osiągnięcia finansowe, w tym poprawa rentowności na poziomie operacyjnym oraz wysoki zysk brutto, pozwalają patrzeć w przyszłość z optymizmem. Wartość portfela zamówień na koniec III kwartału wynosiła 15,8 miliarda złotych, co daje nam solidne fundamenty działania w 2025 i 2026 r.
Mimo w ymagającego r yn ku udało nam się utrzymać marże na dobrym poziomie. Osiągnęliśmy znakomity wynik w zakresie EBIT, co świadczy o efektywności operacyjnej naszej organizacji. Zainwestowaliśmy przez ostatnie 5 lat blisko 1 miliard złotych, głównie w sprzęt drogowy i kolejowy, energetykę odnawialną (OZE), stacje ładowania pojazdów elektrycznych itp. Weszliśmy w nowe, perspektywiczne obszary, takie jak data center, projekty tunelowe (dwa nowe kontrakty) oraz zaawansowana hydrotechnika na Bałtyku (falochrony dla portu w Gdyni).
WOJCIECH TROJANOWSKI
Członek Zarządu, STRABAG
2024 był dobrym rokiem dla grupy STRABAG w Polsce. Udało się nam podpisać rekordową wartość kontraktów i zgromadziliśmy rekordową wartość portfela – blisko 8 mld zł. Nasze przychody wzrosły o 10 proc. wobec 2023 r. i podobnej dynamiki spodziewamy się w 2025 r. Po okresie spowolnienia w ogłaszaniu przetargów przez głównych zamawiających z segmentu infrastruktury oczekujemy, że w kolejnych miesiącach pojawi się znacząca liczba przetargów infrastrukturalnych.
Bardzo dobrze rozwija się nasz segment budownictwa regionalnego, który ma znaczący, blisko 40-proc. udział w zakresie portfela naszych zamówień. Pozyskaliśmy projekty w zakresie rozbudowy dróg samorządowych, modernizacji pasów startowych lotnisk, w tym lotniska we Wrocławiu. Zgodnie z planem oddaliśmy do użytku trasę tramwajową wzdłuż ul. Wolskiej i Kasprzaka w Warszawie. Bardzo dobrze rozwija się segment budownictwa ogólnego. Budujemy dużo obiektów przemysłowych w całym kraju, z flagowym projektem walcowni COGNOR w Siemianowicach Śląskich. Budujemy obiekty medyczne, ochrony środowiska i związane z infrastrukturą obronną. Pomimo spowolnienia na rynku budownictwa mieszkaniowego szybko rozwijamy się w tym zakresie. Jesteśmy partnerem największych deweloperów w kraju – budujemy ponad 2500 mieszkań.
PIOTR KLEDZIK
Prezes Zarządu, PORR
W 2024 roku PORR konsekwentnie realizował swoją strategię, której kluczowym założeniem jest dywersyfikacja. Podjęte kilka lat temu decyzje o rozszerzeniu działalności w różnych obszarach rynku budowlanego przynoszą efekty. Obecnie PORR jest obecny we wszystkich branżach, co pozwala zmniejszyć ryzyko i zwiększyć stabilność, zwłaszcza w okresach nierównej podaży przetargów.
Kontrakty pozyskane na nabierających coraz większego znaczenia rynkach data center oraz healthcare są potwierdzeniem słuszności obranej strategii i trafnego przewidywania trendów. Spółka w 2025 roku i kolejnych latach w dalszym ciągu będzie szukać nisz i rozszerzać działalność, tak aby zwiększyć swoją konkurencyjność i elastyczność na rynku oraz osiągnąć stabilny rozwój w długim okresie.
SANDRA WRÓBLEWSKA
Senior Manager – Business Development Poland, Kajima Poland
W 2025 r. niezmiennie będziemy stawiać na wysoką jakość usług w zakresie generalnego wykonawstwa. Stale optymalizujemy i automatyzujemy proces projektowania i budowy obiektów kubaturowych, m.in. wprowadzając coraz więcej elementów z zakresu BIM (building information management). Nieustannie też podnosimy na coraz wyższy poziom nasze procedury, czerpiąc z dobrych wzorców grupy Kajima.
Ponadto widzimy, że w 2025 r. nasi klienci oraz pozostali interesariusze będą oczekiwać od generalnych wykonawców coraz wyższych standardów, a także coraz szerszej oferty w zakresie zrównoważonego rozwoju. Od lat udowadniamy nasze wysokie kompetencje i wieloletnie doświadczenie w uzyskiwaniu certyfikatów BREEAM i LEED, a ostatnio też WELL dla realizowanych obiektów. Nadal będziemy podnosić własne standardy związane z wpływem na środowisko, na szeroko rozumianą społeczność, a także dotyczące ładu korporacyjnego.
ARTUR GASZEWSKI
Dyrektor Naczelny, Członek Zarządu, Keller Polska
Jeśli chodzi o sytuację rynkową, to rok 2024 pod względem popytu na nasze usługi był podobny do roku 2023, kiedy zanotowaliśmy niższą sprzedaż niż w latach 2021–2022. Zauważalnie więcej pracy mieliśmy w drugiej połowie roku w sektorze budownictwa mieszkaniowego przy zabezpieczaniu głębokich wykopów pod garaże podziemne. Spowolnienie w sektorze budownictwa zmusiło nas na początku ubiegłego roku do reorganizacji i zmniejszenia zatrudnienia.
Obniżka kosztów oraz selekcja podpisywanych kontraktów wpłynęły na poprawę rentowności firmy. Nie przewidujemy zmian strategii rynkowej ani zmian w sposobie działania firmy w 2025 r. Infrastruktura drogowa, kolejowa i – ważna dla nas z punktu widzenia obrotów – rozbudowa infrastruktury portowej będą głównymi obszarami naszego zainteresowania. Większego popytu na nasze usługi spodziewamy się dopiero w roku 2026.
MARIUSZ GÓRECKI
Prezes Zarządu, Atlas Ward Polska
Ostatnie 2 lata to czas inwestycji, a dokładniej inwestowania w nasz rozwój – w ludzi, w innowacje, systemy i narzędzia, które długofalowo przyniosą konkretne rezultaty biznesowe. Cieszy nas fakt, że pomimo wzmożonych inwestycji Atlas Ward znalazł się w czołówce generalnych wykonawców z najwyższą efektywnością biznesową, plasując się na 2. miejscu pod kątem rentowności, oraz że jesteśmy liderem w sektorze prywatnym jako generalny wykonawca budownictwa kubaturowego w branży przemysłowej – w tym w zaawansowanej infrastrukturze technologicznej – oraz logistyce.
Za naszym sukcesem stoi głęboka ekspertyza zdobyta przez ostatnie 26 lat i doświadczenie przy ponad 800 inwestycjach o łącznej powierzchni 6 mln m2 oraz realizacja strategii opartej na cyfryzacji, automatyzacji i efektywności energetycznej, zapewniające najwyższej jakości rozwiązania budowlane i technologiczne. Stawiamy na digitalizację i stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań cyfrowych, w tym na rozwój wykorzystania BIM czy sztucznej inteligencji.
RAFAŁ PALACZ
Prezes Zarządu, PAL-GAZ Palacz
W 2024 r. uczestniczyliśmy w realizacji wielu prestiżowych projektów w obszarze budownictwa przemysłowego. Kontynuowaliśmy współpracę z naszymi stałymi klientami, ale również udało się nam pozyskać kontrakty z firmami, z którymi jeszcze nie pracowaliśmy lub ostatnie wspólne realizacje prowadziliśmy dawno temu. Dzięki mocnemu wsparciu działu sprzedaży pomimo tendencji spadkowej rynku udało się nam utrzymać pozycję lidera w branży.
Jeśli chodzi o rok 2025 – wkraczamy w niego ambitnie. Pozyskaliśmy już pewną liczbę ciekawych kontraktów realizowanych w kolejnych miesiącach. Mocno inwestujemy również w nasz nowo utworzony dział – robót ziemnych i drogowych, aby sukcesywnie stawiać w tym obszarze coraz śmielsze kroki. Kompleksowość realizacji, jaką proponujemy klientom, oferuje wiele zalet, które podkreślamy, ofertując usługi w tym zakresie.
Liczymy na dalsze podtrzymanie współpracy z naszymi kluczowymi partnerami. Ufamy, że kolejne miesiące cechować się będą poprawą koniunktury na rynku, czego wszystkim życzymy. W 2025 roku w naszych zakładach produkcyjnych wdrożymy nowe technologie, które realnie obniżą ślad węglowy realizowanych obiektów.
ADAM DUSZYŃSKI
Prezes Zarządu, Rex-Bud Budownictwo
Miniony rok przyniósł nam spektakularne wyniki. Dzięki inwestowaniu w nowe technologie, optymalizację procesów budowlanych i stałe poszerzanie kompetencji naszego zespołu osiągnęliśmy znacznie więcej, niż zakładaliśmy.
Rok 2025 jest dla nas wyjątkowy, ponieważ świętujemy 30-lecie działalności firmy. Przez trzy dekady, jako zaufany partner, stworzyliśmy solidne fundamenty, które pozwalają nam odpowiadać na różnorodne potrzeby inwestorów. W najbliższym czasie planujemy skoncentrować się na wzmacnianiu naszej pozycji na rynku, inwestując m.in. w rozwój kadry, doskonaląc metodykę BIM oraz poszerzając kompetencje w obszarze budownictwa zrównoważonego.
ROBERT GABRYSIAK
CEO Grupy GOLDBECK w Polsce
W minionym roku, mimo pełnego wyzwań otoczenia rynkowego, ugruntowaliśmy swoją pozycję w Polsce i Europie. GOLDBECK ponownie znalazł się w czołówce rankingu najbardziej aktywnych polskich generalnych wykonawców hal logistycznych i przemysłowych.
Sukces zawdzięczamy idealnemu dopasowaniu oferty do wymagań inwestorów. Przy tym konsekwentnie inwestujemy w rozwój spółki generalnego wykonawstwa oraz zakładów prefabrykatów żelbetowych i konstrukcji stalowych, zwiększając liczbę pracowników i inwestując w ich kompetencje. Stawiamy przy tym na korzystanie z nowoczesnych technologii opracowywanych m.in. przez zespół GOLDBECK w Dolinie Krzemowej.
JAN STYLIŃSKI
Prezes, Polski Związek Pracodawców Budownictwa
Rok 2024 był trudnym okresem dla firm budowlanych. Mała liczba inwestycji, spadek produkcji budowlanej o 10 proc., przerywany dialog z Ministerstwem Infrastruktury oraz brak skutecznej ochrony rynku przed nieuczciwą konkurencją spoza UE negatywnie wpłynęły na kondycję branży. W takich warunkach wiele firm musiało walczyć o przetrwanie, ograniczając możliwości długoterminowego rozwoju i budowania przewagi konkurencyjnej.
W 2025 r. szanse na poprawę sytuacji upatruje się w lepszym wykorzystaniu środków unijnych, odbudowie Ukrainy oraz w działaniach na rzecz stabilizacji rynku. Kluczowe będą również inwestycje w zrównoważony rozwój i innowacje oraz zaangażowanie w skuteczny dialog z administracją publiczną, co pozwoli na wzmocnienie pozycji rynkowej polskich firm budowlanych.
SZCZEPAN KUSIBAB
Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający, Adamietz
W 2024 r. nasze działania, kierowane przez Zarząd z Prezesem Rajmundem Adamietzem na czele, skoncentrowały się na długoterminowej strategii spółki, analizie rynku oraz udoskonaleniu struktury organizacyjnej. Kluczowym elementem naszego sukcesu było pozyskiwanie projektów, które zapewniają trwały rozwój firmy, zysk oraz satysfakcję zarówno klientów, jak i zespołów realizacyjnych.
Dywersyfikacja naszego portfolio, obejmującego, prócz kluczowych projektów przemysłowych, m.in. projekty użyteczności publicznej, takie jak Sala Kongresowa czy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, w znaczący sposób wzmocniła naszą pozycję na polskim rynku budowlanym, szczególnie w obliczu trudności branży w 2024 r.
W nadchodzącym 2025 r. planujemy kontynuację sprawdzonej strategii, z naciskiem na implementację projektów wojskowych, infrastrukturalnych oraz typu data center, w których posiadamy już odpowiednie kompetencje i referencje. Swoją ofertę poszerzamy także o inne segmenty budownictwa: inwestycje z obszaru ochrony zdrowia czy hydroinżynieryjne. Jesteśmy przekonani, że te działania zapewnią nam mocną pozycję lidera w branży oraz „zdrowy” portfel projektów na przyszłość.
DARIUSZ GRZESZCZAK
Prezes Zarządu, Grupa ERBUD
Jeszcze bardziej niż zwykle skupiamy się na marżach, a nie przychodach, ostrożnie podchodząc do kontraktacji. Optymalizujemy procesy wewnętrzne, zbierając pierwsze owoce z projektów digitalizacyjnych. Rozwijamy nasz start-up MOD21 – wszystkie trendy europejskie wskazują, że mamy produkt idealnie skrojony na współczesne potrzeby budownictwa, sukces przedsięwzięcia to kwestia czasu, związana z edukacją i świadomością rynku.
Równocześnie rozwijamy development w ONDE, dołącza do nas nowy członek Zarządu, który przejmie serwis dla przemysłu – to już 1/3 naszej załogi. Dostosowujemy biznes do wymogów ESG, zgodnie z nowymi regulacjami – dzięki decyzjom strategicznym podjętym już lata temu startujemy w tej grze z mocnymi kartami w ręku.
JERZY MIRGOS
Prezes Zarządu, Mirbud
Mirbud zbudował silną pozycję na rynku budownictwa kubaturowego oraz infrastruktury drogowej. W 2025 r. chcielibyśmy zaistnieć na krajowym rynku kolejowym. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przyszły rok przyniesie wiele odpowiedzi na oczekiwania naszych inwestorów, którzy bacznie obserwują przygotowania do dalszego rozwoju Mirbudu.
Na pozycję Mirbudu w kolejnych latach będą miały wpływ również dalsze zmiany otoczenia rynkowego. Należy tu zwrócić uwagę na konieczność uregulowania dostępu do naszego rynku dla firm spoza Unii Europejskiej, które w sposób niekontrolowany, często nie posiadając odpowiedniego zaplecza ludzkiego i sprzętowego, wygrywają przetargi w Polsce, mając wsparcie rodzimych krajów, np. w postaci subwencji rządowych.
Nadzieję na rozwiązanie tego problemu daje niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który dopuszcza stosowanie przez zamawiającego dodatkowego kryterium oceny ofert, preferującego firmy z terenu Unii Europejskiej.
TADEUSZ RYBAK
Prezes Zarządu, Mostostal Puławy
Lata 2023 i 2024 to trudny okres dla biznesu w Polsce. Gospodarka europejska jest w kryzysie, więc i nasz kraj odczuwa jego skutki. Na to nakłada się opinia, że staliśmy się społeczeństwem tłustych kotów i zatraciliśmy instynkt łowcy. To powoduje, że nasze towary i usługi tracą konkurencyjność. Wiele firm z naszej branży ma poważne kłopoty i walczy o przetrwanie. W takiej sytuacji wyniki finansowe naszej firmy na dobrym poziomie, gwarantujące stabilność ekonomiczną, należy uznać za duży sukces.
Dla Mostostalu Puławy rok 2024 to kolejny rok, kiedy eksport przekracza 50 proc. naszej sprzedaży. Mimo brexitu nadal z sukcesem realizujemy kontrakty w Wielkiej Brytanii. W naszej branży nigdy nie konkurowaliśmy z tak zwaną tanią siłą roboczą. Wynagrodzenie naszych pracowników jest na takim poziomie, że zachęca także miejscowych specjalistów do pracy na naszych placach budowy. To powód do dużej satysfakcji z postępu technicznego, jaki poczyniły nasze przedsiębiorstwa na trudnym rynku Europy Zachodniej.
Rok 2025 to dalsze udoskonalanie naszych procesów technologicznych, bo to zapewnia konkurencyjność na rynku, oraz poszukiwanie nowych wyzwań, nowych działalności w szeroko pojętym budownictwie przemysłowym. Liczymy również, że uruchomione środki finansowe z KPO staną się motorem napędowym dla nowych inwestycji, ale to dopiero koniec roku 2025, a bardziej 2026.
JAROSŁAW SZCZUPAK
Prezes Zarządu, Alstal
W 2024 r. Alstal zrealizował wymagające inwestycje zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, co pozwoliło nam umocnić pozycję wśród czołowych generalnych wykonawców w Polsce. Zakończyliśmy kluczową dla nas inwestycję, budowę największego centrum rozrywkowo-sportowego w Polsce – Fabryki Wody w Szczecinie – o wartości 350 mln zł. Pomimo bardzo niskiego popytu na usługi budowlane pozyskaliśmy szereg zleceń i staliśmy się liderem ogólnopolskim w zakresie budowy osiedli wielorodzinnych. Obecnie budujemy jednocześnie ponad 2000 mieszkań.
Zwiększyliśmy efektywność działania dzięki przeprojektowaniu struktury organizacyjnej, w tym zoptymalizowaniu składu Zarządu. Do Zarządu powołałem trzy osoby – o wysokich kompetencjach managerskich i niezwykle oddanych spółce Alstal.
Jako firma w 100 proc. oparta na polskim kapitale w 2025 r. planujemy nadal wzmacniać naszą pozycję wśród liderów rynku budowlanego. Koncentrujemy się na jakości, innowacyjnych rozwiązaniach i zrównoważonym rozwoju, co pozwala nam odpowiadać na potrzeby klientów oraz wspierać lokalny rynek, wzmacniając naszą wartość jako zaufanego partnera biznesowego.
MICHAŁ SKOWRON
Prezes Zarządu, Dekpol Budownictwo
Budowanie silnej pozycji rynkowej Dekpol Budownictwo jest wieloetapowym oraz strategicznym działaniem. Nasze przewagi konkurencyjne przekładają się na zainteresowanie ofertą. Wyniki, jakie osiągnęliśmy w okresie wielu wyzwań dla branży budowlanej, potwierdzają, że potrafiliśmy wykształcić umiejętność skupienia uwagi nie tylko na swoich potrzebach, ale przede wszystkim na wymaganiach klientów. Mimo spowolnienia gospodarczego, dysponując atrakcyjną ofertą oraz stawiając klientów w centrum naszych działań, zbudowaliśmy solidny backlog projektów na przyszły rok.
Wydarzeniem, które przyniosło w firmie wiele dumy i radości, było przyznanie nam godła „Inwestor w Kapitał Ludzki”. W 2025 r. chcemy otworzyć nowe rynki, celem kontynuacji dobrej passy lat ubiegłych, oraz nadal doskonalić procesy wewnętrzne w organizacji.
MARCIN SIEMKO
Prezes Zarządu, VdS Schadenverhütung
Rok 2024 był dla VdS bardzo intensywny. Rzeczoznawcy z Oddziału Kontroli Technicznej przeprowadzili około 600 kontroli instalacji ppoż. Utrzymaliśmy akredytację w zakresie elastycznym zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17020 jako jednostka inspekcyjna w obszarze kontroli instalacji ppoż. wg standardów PN-EN, VdS, NFPA, FM Global, ISO i CEA (Nr AK 036). Ponadto zwiększyliśmy zespół o dwóch nowych rzeczoznawców ds. ppoż.
Centrum Edukacji VdS obchodziło 10-lecie swojej działalności. Odbyły się wszystkie zaplanowane szkolenia i warsztaty oraz dodatkowe szkolenia zamknięte dla firm. W 2025 r. zaplanowaliśmy w ofercie nowe szkolenie z zakresu standardu NFPA oraz szeroki wybór specjalistycznych szkoleń w języku angielskim. Nasi rzeczoznawcy zaktualizowali polskie wydania wytycznych VdS CEA 4001pl, VdS 2109pl, VdS 2496pl, VdS 2380pl, VdS 2381pl, VdS 2093pl i VdS 2212pl. Oddział Certyfikacji Usług wydał 5 nowych certyfikatów VdS zarówno polskim, jak i zagranicznym firmom wykonawczym.