„WIECZNY POLIGON” – premiera niezwykłej publikacji Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Fundacja im. Stefana Kuryłowicza z przyjemnością ogłasza premierę najnowszej 11. pozycji wydawniczej z serii „Architektura Kultury – Kultura Architektury”. Publikacja „Wieczny poligon / Unproven Grounds”, autorstwa Olka Gadomskiego, powstała jako nagroda główna w Konkursie TEORIA 2023/24, organizowanym przez Fundację, który od lat promuje refleksję nad architekturą jako dziedziną wpływającą na kulturę, naturę i społeczeństwo.
Osobista historia w globalnym kontekście
Jury, pracujące pod przewodnictwem Ewy P. Porębskiej i w składzie Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Piotr Sarzyński, Łukasz Stępnik, Bogna Świątkowska i Marta A. Urbańska, nagrodziło Olka Gadomskiego za jego osobistą, a jednocześnie uniwersalną opowieść. Książka opowiada historię niewielkiego domku, który staje się symbolem współczesnych debat o odpowiedzialności architektury – pojmowanej nie jako zamknięte dzieło, lecz jako proces twórczy.
„Wieczny poligon” ukazuje, jak architektura przenika się z życiem codziennym, naturą i tradycją rodzinną. Gadomski porusza w niej kwestie związane z minimalnym oddziaływaniem na otaczające środowisko, kontynuacją rodzinnych tradycji oraz poszanowaniem przyrody jako równorzędnego uczestnika każdej budowy. „Dziadek ponoć mówił, że to my tu jesteśmy intruzami. Nie trawa, drzewa, wiewiórki czy kuny, tylko my.” – pisze autor, oddając głos tym, których potrzeby często pozostają niewidoczne w świecie „wielkiej architektury”.
Premiera w styczniu – pierwszy kontakt z niezwykłą książką
Premiera „Wiecznego poligonu” odbędzie się 29 stycznia 2025 roku o godz. 18:00 w ZODIAK-u Warszawskim Pawilonie Architektury. Będzie to pierwsze publiczne spotkanie Olka Gadomskiego z czytelnikami, podczas którego opowie o kulisach powstawania książki oraz tematach, jakie porusza w swojej twórczości. Spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska, prezeska Fundacji Bęc Zmiana. Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu wszystkie osoby zainteresowane refleksją nad architekturą i jej oddziaływaniem na świat, który wspólnie budujemy.
Szczegóły Konkursu TEORIA FSK: www.fundacja-sk.pl/programy/teoria/