1. Home
  2. Builder Awards
  3. BUDOWLANA FIRMA 20-LECIA
  4. KLIMAS WKRĘT-MET
KLIMAS WKRĘT-MET

KLIMAS WKRĘT-MET

0

Klimas Wkręt-met należy do największych europejskich producentów zamocowań budowlanych. Firma właśnie rozpoczęła jubileuszowy dla niej rok – w 2025 r. marka świętuje 35. rocznicę powstania.

Z taśm produkcyjnych zakładów Klimas codziennie schodzi nawet 30 milionów wkrętów, z czego szczególnie istotne są dziś wkręty do drewna. Niewiele europejskich firm zdecydowało się na ich produkcję, a tym samym przystosowanie do tego procesu całej skomplikowanej technologii.
W przypadku polskiej marki było inaczej. Jak wyjaśnia prezes Wojciech Klimas, wieloletnie doświadczenie oraz zmysł obserwacji już od kilku lat podpowiadały mu, że drewno jest przyszłością, zwłaszcza drewno klejone, które pozwala szybko jak nigdy dotąd wznosić konstrukcje szkieletowe.

Przede wszystkim odpowiedzialność
Klimas Wkręt-met stawia na rozwój i innowacje, które dotyczą nie tylko sposobu działania przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim produktów. Marka ma na koncie liczne patenty, a wśród oryginalnych rozwiązań warto wymienić powłokę ceramiczną SQ Ceramic – bezchromowe i bezpieczne dla środowiska wielowarstwowe zabezpieczenie antykorozyjne. – Poprzeczkę technologiczną stawiamy sobie na tyle wysoko, aby nasze produkty już w fazie powstawania były jednymi z najbardziej nowoczesnych na rynku – wyjaśnia Zarząd firmy. Dlatego firma od lat testuje produkty we własnym laboratorium, a innowacje powstają w jej centrum badawczo-rozwojowym.


Od Singapuru po kanadyjskie góry
Każdy produkt Klimas przechodzi serię testów na różnych etapach produkcji. Tutaj mawia się, że wkręty to cisi bohaterowie konstrukcji: muszą być wykonane doskonale, żeby udźwignąć nawet najbardziej fantazyjne wizje architektów i inwestorów.

Dzięki takiej rzetelności polskie wkręty wykorzystuje się obecnie na całym świecie. Firma może się pochwalić ciekawymi obiektami referencyjnymi, jak schronisko górskie w Mount Assiniboine w Kanadzie, 27-piętrowy budynek z ułożonych w arkady glulamowych belek w Singapurze czy niezwykły kompleks z drewna Marmormolen na kopenhaskim nabrzeżu. W działaniach firmy widoczna jest zatem skrupulatnie realizowana strategia Go Global, zwłaszcza że do już otwartych spółek marki (m.in. w Indiach czy we Francji) lada moment dołączą kolejne.

Firma z przeszłością, firma przyszłości
Obecnie Klimas w branży technik zamocowań wyznacza technologiczne standardy. Polski zakład produkcyjny marki może pochwalić się najbardziej nowoczesnym parkiem maszynowym w Europie, a ponieważ do fabryk wkroczyły cyfryzacja i automatyzacja procesów, firma osiąga produkcję rzędu 30 mln wkrętów dziennie. Aby rodzinna firma wypracowała taką rangę w biznesie, potrzebne są wiedza i upór, a także przywiązanie do wartości.

To w nich i firmowym motcie „MOCNI NA POKOLENIA” Zarząd upatruje recepty na sukces. Solidność produkcji i zaufanie klientów dało marce miejsce lidera europejskiej produkcji zamocowań budowlanych z 6,5 tys. produktów w portfolio.