
BUDIZOL – PREFABRYKACJA PROJEKTÓW TRUDNYCH

Nie chodzi o bicie rekordów liczbowych, tylko jakościowych i o zdolności dopasowania się do szczegółowych potrzeb nawet najbardziej skomplikowanego projektu.

Kiedy w 2017 r. Budizol oddawał do użytku apartamentowiec przy Sprzecznej 4 w Warszawie, niektórzy liczyli na prawdziwy renesans kompleksowej prefabrykacji w polskim budownictwie mieszkaniowym. Dzisiaj wiemy, że o ile od tamtego czasu zrealizowanych zostało kilka zbliżonych technologicznie projektów, to prefabrykacja jest w Polsce popularna przede wszystkim w zakresie powtarzalnego budownictwa przemysłowego i magazynowego oraz wybranych elementów konstrukcyjnych nieruchomości mieszkaniowych i biurowych.
Pomimo tych trendów Budizol oddał w tym okresie kilka z różnych względów wyróżniających się realizacji, pokazujących spektrum możliwości prefabrykacji i zalety tej technologii. Poniżej omawiamy pokrótce wybrane z nich.
Kumak na Mazurach
Budowa Centrum Bioróżnorodności zlokalizowanego w pobliżu Śniardw miała jak najmniej i jak najkrócej ingerować w otaczającą naturę. Była to więc idealna sytuacja do zastosowania prefabrykacji. Elementy montowane bezpośrednio „z kół”, czyli przyjeżdżającego prosto z fabryki transportu, nie zajmują miejsca na placu budowy, a praca z nimi generuje bardzo mało zanieczyszczeń przestrzeni – zarówno odpadów, jak i hałasu.
Dla elastycznych linii produkcyjnych Budizolu nie okazał się wyzwaniem okrągły kształt budynków. Precyzyjne spasowanie prefabrykatów i wynikająca z tego szczelność budynków pozwala np. na korzystanie w całym kompleksie z wysoce efektywnych energetycznie zaawansowanych systemów ogrzewania.
Serwerownia w Niemczech
Skomplikowane projekty, wymagające koordynacji różnych rodzajów instalacji, skłaniają do tworzenia projektów BIM w standardzie LOD 500. Pozwala to uniknąć problemów na etapie budowy i wyposażania nieruchomości. Jeśli ponadto wymagane jest zachowanie najwyższych standardów wykonania i ze względów biznesowych kluczowy jest możliwie krótki okres prac budowlanych, naturalnym wyborem staje się prefabrykacja.
Tak właśnie stało się w przypadku nowoczesnej serwerowni wykonanej pod Berlinem. Ze względu na warunki kontraktu niestety nie jest możliwe publiczne podzielenie się szczegółami dotyczącymi tej realizacji. Możliwe natomiast jest stwierdzenie, że ta naszpikowana zatopionymi w żelbecie instalacjami konstrukcja była jednym z największych wyzwań projektowych i realizacyjnych w historii Budizolu.
Szkoła w Szwecji
Placówki edukacyjne nie kojarzą się w Polsce z unikatowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Szwedzi prezentują w tym zakresie nieco inne podejście. Ze względu na krótszy sezon budowlany są też przyzwyczajeni do prefabrykacji, pozwalającej realizować projekty zgodnie ze ścisłymi harmonogramami. Często korzystają w tym zakresie z usług polskich producentów. Kiedy więc mieszkańcy Norrköping wymarzyli sobie ogromne rysunki na ścianie nowej szkoły, zgłosili się do Budizolu.
Dzięki tej współpracy poza prefabrykowaną szkołą powstała największa w Europie fasada z betonu graficznego. Niezwykłej precyzji wymagały nie tylko jej produkcja, ale i montaż – kształty były podzielone na kilka sąsiednich elementów, więc nawet drobne przesunięcia psułyby całościowy efekt wizualny.
Inwestycja w nowym centrum biznesowym Warszawy
Towarowa 22 – projekt śródmiejskiego miasta-ogrodu – korzysta z kilku typów prefabrykatów: ścian, stropów, biegów schodowych, belek czy płyt wewnętrznych. Autorzy projektu, wielokrotnie nagradzane studio JEMS Architekci, znani z przywiązania do estetyki, i tym razem zwrócili na nią szczególną uwagę.
Zgodnie z wolą architektów kluczowym elementem tej realizacji stała się więc prefabrykowana fasada z odkrytym kruszywem i szlifowaną powierzchnią. Ze względu na charakter procesu produkcji każda płyta jest wizualnie unikatowa.
Jednocześnie dbałość o jednolite warunki całego procesu pozwoliła zachować wyróżniającą się spójność kolorystyczną, uzyskaną z użyciem białego cementu.
Domy z dużych klocków, czyli budiHOME
Budowa własnego domu to proces, który mało kto wykonuje w życiu wielokrotnie. Jednocześnie jest to proces wymagający podjęcia niezliczonych decyzji i pomimo włożenia ogromu wysiłku niestety często kończący się poniżej oczekiwań – zarówno wizualnych, jak i technicznych. Istnieje grupa klientów, którym zależy na efekcie końcowym wysokiej jakości, a nie chcą się w tym celu doktoryzować z budownictwa ani czekać kilka lat na możliwość zamieszkania. To dla nich powstał budiHOME.
W konfiguratorze online dostępnych jest kilka typów masywnych domów prefabrykowanych o powierzchni od niespełna 100 mkw. do ponad 200 mkw. oraz z szeregiem opcji dodatkowych, dotyczących efektywności energetycznej czy rodzaju elewacji. W standardzie otrzymuje się m.in. moduł kotłowni wraz z niezbędnymi instalacjami. Jeśli wszystkie formalności są dopełnione i dostępne są terminy realizacji, prace wykończeniowe można rozpocząć nawet w miesiąc od nawiązania współpracy z Budizolem.
Pełno prefabrykatów, a jakoby żadnego nie było
Nawet na etapie budowy, której moment zachowany jest na Street View Google Maps, biurowiec Tertio Ponte nie sprawiał wrażenia prefabrykowanego. Tymczasem jest to prefabrykacja kompleksowa, obejmująca ściany trójwarstwowe.
Odpowiednio zaprojektowane, precyzyjnie wykonane i dokładnie zmontowane ściany tworzące elewację budynku sprawiają wrażenie konstrukcji monolitycznej. Wrażenie to nie ustaje we wnętrzach. Osoby niewiedzące, gdzie szukać, mogą mieć problem ze wskazaniem, że mamy do czynienia ze ścianami łączonymi z gotowych elementów.
Ściany te nie wymagają zresztą wykończenia innego niż fabryczne, a duże rozpiętości stropów oferują przestronne i ustawne wnętrza. Jak przystało na prefabrykację, wnętrza błyszczą od czystości bezpośrednio po zakończeniu montażu.
Hotel na skraju historii i nowoczesności
Podróżując na wschód warszawską Trasą W-Z, tuż przed wjechaniem w tunel pod Traktem Królewskim, można podziwiać pięknie odrestaurowane pałace: Branickich i Szaniawskich.
Warto obejrzeć je, spacerując i od strony ulicy Miodowej, i od Podwala, jak również – co być może najważniejsze – od środka. Jest to możliwe, bo te sąsiadujące ze sobą rezydencje mieszczą obecnie Verte, butikowy hotel. Patrząc z kolei ze Starego Miasta na zachód, pałacowe dziedzińce stanowią pierwszy plan dla Warszawy współczesnej, pełnej szklanych wieżowców. W Verte można podziwiać zarówno pieczołowicie odrestaurowane części historyczne, jak i te otwarcie czerpiące z nowoczesności.
I tak na przykład obok zachowanych gaśników do pochodni można trafić na prefabrykowane płyty żelbetowe z zatopionymi światłowodami, dającymi po zmroku niecodzienne efekty świetlne.
Fabryka prefabrykatów Budizol
Zdziwienie wielu osób – nawet z branży budowlanej – budzi nie tylko powyższe spektrum zadań, jakie można realizować z użyciem prefabrykatów, a czasem jedynie z użyciem prefabrykatów. Podziw budzi także sama fabryka prefabrykatów Budizol, a dokładnie jej duże możliwości, zdające się nie przystawać do jej relatywnie małej powierzchni.
Kiedy Budizol podaje, że słupów trójkondygnacyjnych może wyprodukować tyle sztuk, a filigranów tyle metrów kwadratowych, to nie jest „albo–albo”, tylko „i–i”. Oczywiście maksymalne teoretyczne zdolności produkcyjne jednego typu prefabrykatu okazują się znacznie większe. Nikt ich jednak nie komunikuje, bo w praktyce włocławskiego zakładu nie są nigdy realizowane. To świadomy i konsekwentnie wdrażany wybór biznesowy.
Fabryka od początku była zaprojektowana i wyposażona w park maszynowy tak, by zapewnić zdolność możliwie wysokiej elastyczności produkcji. Nie chodziło jednak o bicie rekordów liczbowych, tylko jakościowych i o zdolności dopasowania się do szczegółowych potrzeb nawet najbardziej skomplikowanego projektu. Oddane niedawno nowe nawy produkcyjne powstały na podstawie identycznych założeń i są gotowe na realizację kolejnych wyzwań.