
INNOWACJE I ROZWÓJ
Cemex dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej
Celem jest dostarczanie do 2050 roku swoim klientom na świecie betonu o zerowej emisji CO2 netto. O tym, co już zrealizowano, a także jakie są kolejne kroki tego ambitnego planu, opowiada MICHAŁ GRYS, Dyrektor Pionu Materiałów – Beton i Kruszywa Polska oraz Członek Zarządu Cemex Polska.
Natalia Chylińska: Cemex nie czeka na regulacje ustawodawców narzucające konieczność spełniania określonych norm środowiskowych. Sami tworzycie strategie, uwzględniając w nich aspekty ochrony środowiska. Co jednak z klientami? Czy oni także widzą wartość w zrównoważonym budownictwie?
Michał Grys: Budowanie zrównoważonej przyszłości i rozwój to myśl przewodnia wielu naszych działań. Z roku na rok obserwujemy, że coraz większą popularnością cieszą się m.in. betony o obniżonym śladzie węglowym z grupy Vertua®, które pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 70% w porównaniu do standardowych rozwiązań. Sięgają po nie inwestorzy, którzy podobnie jak my widzą wartość w zrównoważonym budownictwie. Tutaj jako przykład mogę podać inwestycje biurowców VIBE i Nordic Bemowo oraz salonu Toyoty w Sosnowcu.
Istotne jest dla nas żeby informacje o charakterystyce środowiskowej naszych produktów odzwierciedlały działania, które nieustannie podejmujemy doskonaląc procesy produkcyjne i receptury. Warto zauważyć, że pierwsze deklaracje środowiskowe III typu (tzw. EPD) dla produktów Cemex były wydane w 2021 r. W ostatnim czasie, z uwagi na znaczącą poprawę parametrów, zaistniała potrzeba ich weryfikacji.
Właściwości betonów Vertua® o obniżonej emisji CO2 zostały ponownie przebadane przez ekspertów ekspertów Instytutu Techniki Budowlanej. W zaktualizowanych dokumentach dla najbardziej popularnych betonów niskoemisyjnych wartość współczynnika potencjału tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) spadła o ponad 10%. Warto nadmienić, że deklaracje środowiskowe dla produktów i certyfikacja dostawców ma istotne znaczenie przy budowie obiektów, dla których inwestorzy zamierzają uzyskać certyfikaty LEED, BREEAM czy DGNB. Obserwujemy, że coraz więcej inwestorów idzie w tym kierunku. Stąd w ostatnim czasie jako pierwsza firma w Polsce otrzymaliśmy również certyfikat Concrete Sustainability Council dla zakładów produkcyjnych w trzech liniach biznesowych. Ocenie poddano 10 zakładów, w tym cementownię, przemiałownię klinkieru, kopalnię kruszyw i wytwórnię betonu towarowego. Wszystkie z nich otrzymały poziom certyfikacji Gold. Poziom ten traktujemy jako wyróżnienie dla Cemex w Polsce, jak również potwierdzenie skuteczności naszych działań w zakresie zrównoważonego rozwoju.
N.Ch.: Deklaracje środowiskowe III typu, oprócz cementów i betonu, uzyskano również dla kruszyw. Cemex jest pierwszym w Polsce producentem, który dysponuje zweryfikowanymi przez ITB dokumentami dla trzech kluczowych materiałów budowlanych.
M.G.: Świadomość branży budowlanej w zakresie zrównoważonego rozwoju stale rośnie. Inwestorzy oczekują coraz bardziej szczegółowych i sprawdzonych informacji na temat wpływu poszczególnych materiałów na środowisko. Stąd również właściwości kruszyw – piasków, żwirów, grysów oraz kruszyw z recyklingu – zostały zweryfikowane i potwierdzone przez Instytut Techniki Budowlanej. Pomimo że posiadamy już deklaracje i certyfikaty dla naszych produktów, nieustannie pracujemy nad ich rozwojem, tak żeby w coraz mniejszym stopniu oddziaływać na środowisko. Dla przykładu w 2023 r. Cemex wzbogacił swoją ofertę o produkty Vertua Recycled Materials, w tym właśnie wspomniane już kruszywa z recyklingu. W naszych procesach produkcyjnych wykorzystujemy ponownie materiały wyburzeniowe i opracowujemy na ich bazie produkty, które będzie można łatwo poddać recyklingowi. Dzięki temu zmniejszamy ilość odpadów, oszczędzamy zasoby naturalne, czyli minimalizujemy nasz wpływ na środowisko. Jako przykład mogę podać naszą wytwórnię betonu towarowego w Pruszkowie, gdzie wykorzystujemy do produkcji kruszywa z recyklingu, a dodatkowo odzyskujemy kruszywa oraz wodę z resztek zwróconej mieszanki betonowej, aby wykorzystać je powtórnie w procesie produkcyjnym.
N.Ch.: Wspomniana wytwórnia betonu w Pruszkowie to dobry przykład zakładu wpisującego się w model gospodarki o obiegu zamkniętym. Czy stosujecie jeszcze jakieś inne rozwiązania?
M.G.: Wytwórnia została zaprojektowana w taki sposób, aby ograniczyć oddziaływanie procesów produkcyjnych na otoczenie, a wdrożone w niej innowacje rzeczywiście bardzo dobrze wpisują się w model gospodarki obiegu zamkniętego. Na uwagę zasługują inwestycje w odnawialne źródła energii. Od 2021 r. działa tam farma fotowoltaiczna o mocy 50 kWp, składająca się ze 124 paneli. Z jej pomocą udało się wytworzyć energię stanowiącą ok. 20% całego zapotrzebowania zakładu. Trwają prace nad rozbudową instalacji, aby pokrywała je w 100%. Umożliwia też redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad 80 ton rocznie, co stanowi ekwiwalent 1235 posadzonych drzew. Co więcej, dzięki specjalnemu zbiornikowi i stacji uzdatniania wody zakład może gromadzić wody opadowe i po odpowiednim uzdatnieniu wykorzystać je ponownie w procesach technologicznych. Rozwiązania, które wdrażamy, sięgają nie tylko procesów produkcyjnych, ale też sfery administracyjno-biurowej, bezpieczeństwa pracy czy ochrony obiektów. Digitalizacja wielu procesów w tych obszarach przyniosła znaczącą redukcję w zakresie dokumentacji papierowej.
N.Ch.: Biorąc pod uwagę poziom ambitnych planów Cemex Polska, zapewne na jednej farmie fotowoltaicznej się nie skończy. Zatem nie pytam, czy będą nowe, ale gdzie i kiedy będą.
M.G.: Oczywiście, że na tym nie poprzestajemy. Nowe instalacje fotowoltaiczne powstaną już wkrótce w zakładach cementowych w Chełmie, Rudnikach i Gdyni oraz wytwórniach betonu w Mysłowicach, Warszawie Annopolu, Lublinie, Szczecinie oraz Gdańsku. Ich łączna moc przekroczy 14 MWp. Pierwsza energia z nowego kontraktu powinna popłynąć już w drugim kwartale 2025 r. Mamy zawartą 15-letnią umowę z EDP Energia Polska w tym zakresie.
N.Ch.: Jednym z elementów realizowanej globalnej strategii Future in Action była wymiana pojazdów spalinowych do transportu betonu na pojazdy elektryczne. Jak się one sprawdzają?
M.G.: Rzeczywiście w ostatnim czasie zakupiliśmy zeroemisyjne betonomieszarki. To dokładnie cztery pojazdy SANY Putzmeister P 9 G iONTRON z napędem elektrycznym. Mogą jednorazowo transportować 9 m3 mieszanki betonowej, zaś wbudowana bateria opojemności 350 kWh pozwala imna wykonanie nawet 6 kursów na jednym ładowaniu. W praktyce przekładasię to na cały dzień pracy w warunkach ruchu miejskiego. Warto zaznaczyć, że nie tylko ograniczamy w tensposób emisję CO2, ale także hałas, dzięki temu, że silniki tych aut pracują niemal bezgłośnie. Nowe pojazdy stacjonują obecnie na terenie wytwórni betonu w Pruszkowie i Warszawie Annopolu, obsługując klientów z aglomeracji warszawskiej.
N.Ch.: Wiemy już, że Cemex Polska ma ambitne plany w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Czy sytuacja rynkowa pozwoli na ich realizację? Jak Pan myśli, jaki będzie 2025 rok i kolejne lata?
M.G.: Realizacja dużych krajowych programów inwestycyjnych w drogownictwie, kolei czy energetyce jądrowej, a także morskiej energetyce wiatrowej, w najbliższych latach będzie miała znaczący wpływ na koniunkturę w branży budowlanej. Mam tu na myśli Centralny Port Komunikacyjny, Kolej Dużych Prędkości, Krajowy Program Kolejowy, Program budowy 100 obwodnic, Program Budowy Dróg Krajowych. Do dyspozycji są fundusze z Unii Europejskiej przeznaczone na te cele. Dodatkowo miliardowe nakłady inwestycyjne w obiekty wojskowe deklaruje Ministerstwo Obrony Narodowej. Te wszystkie środki będą w nadchodzącym czasie zasilać polską gospodarkę i budownictwo. W kontekście segmentu mieszkaniowego istotne znaczenie ma stabilizacja i spowolnienie wzrostu inflacji, a co za tym idzie, deklarowane obniżki stóp procentowych. Wydaje się, że popyt na mieszkania będzie rósł w najbliższych miesiącach wraz ze wzrostem dostępności kredytów hipotecznych. Wspomniane czynniki w mojej opinii pozwalają patrzeć w przyszłość optymistycznie, zarówno nam jako producentom materiałów budowlanych, jak i wykonawcom realizującym inwestycje budowlane.
Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z Siedzibą w Szwajcarii.