
PONADCZASOWY UPPER ONE
Upper One to nowoczesny i elegancki budynek biurowo-usługowy zlokalizowany w samym centrum Warszawy, na działce pomiędzy aleją Jana Pawła II, ulicą Ciepłą i ulicą Grzybowską. Forma budynku wpisuje się w zróżnicowaną architekturę okolicy, jednocześnie stanowiąc rozpoznawalną ikonę.

Budynek Upper One zastąpił istniejący w tym miejscu budynek Atrium International. Smukła wieża pozwoliła na zapewnienie większej przestrzeni publicznej wokół budynku w porównaniu z poprzednim układem atrialnym. Wokół obiektu stworzona została wysokiej jakości przestrzeń publiczna, stanowiąca zarówno przedpole projektowanych budynków, jak i integralną część istniejących przestrzeni publicznych w tej części Warszawy.

Projektowany układ urbanistyczny wpisuje się w założenia miasta, stanowiąc dominantę i wyróżniający się punkt orientacyjny. Doskonała ekspozycja budynku zarówno od strony alei Jana Pawła II, jak i ulicy Grzybowskiej sprawia, że będzie on jedną z wizytówek centrum Warszawy.
Realizacja budynków biurowych w dobrze skomunikowanych częściach miasta, takich jak centrum Warszawy, ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju urbanistycznego. Dzięki lokalizacji przy głównych arteriach komunikacyjnych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków transportu publicznego inwestycja Upper One umożliwia ograniczenie korzystania z samochodów osobowych i promuje bardziej ekologiczne formy przemieszczania się.
Co istotne, projekt powstał na działce wcześniej zabudowanej, co wpisuje się w ideę przeciwdziałania rozlewaniu się miasta i efektywnego wykorzystania istniejącej infrastruktury miejskiej. Inwestycja jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co potwierdza jej przemyślane osadzenie w kontekście urbanistycznym i prawnym. Dodatkowo liczba miejsc parkingowych została celowo zredukowana w stosunku do maksymalnych wartości dopuszczonych przez plan miejscowy, co stanowi świadomy krok w kierunku wspierania zrównoważonej mobilności miejskiej.
Nowoczesna estetyka
Upper One jest niezapomniany. Falująca fasada zbudowana z tafli szkła ustawionych pod kątem względem siebie sprawia, że budynek jest oryginalny, smukły i elegancki. Pod kątem estetycznym ważną inspirację dla projektu stanowiły narożne kompozycje nowojorskich budynków z początku XX wieku. Rytm oraz pionowy i zmienny układ tych elewacji zostały przekształcone na współczesny język architektoniczny. Typowe, poziome artykulacje elewacji budynków, powtarzające ich kondygnacje, w Upper One zostały zastąpione pionowymi. Ich pionowość dodatkowo podkreślono zmiennym kątem poszczególnych tafli szkła. Zygzakowata, rytmiczna geometria daje świeże spojrzenie na szklane elewacje, oferując elegancką, harmonijną powtarzalność i bogactwo refleksów, niemożliwych do uzyskania na płaskich elewacjach.
Południowa elewacja budynku, zamykająca oś alei Jana Pawła II, odsłania szklane, dwupoziomowe windy umieszczone za fasadą, których pionowy ruch dodaje dynamiki całej formie. Panoramiczne windy zlokalizowane na południowej elewacji będą niezwykłą atrakcją i przygodą dla użytkowników obiektu. Podróż z głównego lobby na poszczególne piętra, oferująca widok na południową część Warszawy, bez wątpienia stanie się wyróżnikiem budynku na tle innych biurowców z centralnie umieszczonymi, ciemnymi szybami windowymi.

Wyzwania przyszłości. Redukuj, użyj ponownie, przetwórz
Projektowanie to nie tylko kreowanie przestrzeni, ale także odpowiedzialność za środowisko, jakość życia i przyszłość miast. Dlatego w procesie tworzenia Upper One staraliśmy się połączyć wizję architektoniczną z potrzebami inwestora oraz odpowiedzialnym podejściem do projektowania. Wdrożyliśmy technologię BIM na zaawansowanym poziomie, co pozwoliło na zoptymalizowanie wielu rozwiązań już na etapie projektowania, zwiększając efektywność i precyzyjność realizacji.
W procesie rozbiórki istniejącego budynku Atrium International zastosowano selektywną rozbiórkę, mając na uwadze możliwość ponownego wykorzystania odzyskanych materiałów. Marmur z posadzek starego budynku zyskał drugie życie w posadzkach nowego obiektu. Upper One będzie wykorzystywał energię geotermalną jako główne źródło zasilania systemów grzewczych i chłodzących, co pozwoli znacząco ograniczyć zużycie konwencjonalnych źródeł energii. Dodatkowo windy panoramiczne będą wyposażone w system naturalnej wentylacji, co wpłynie na dalszą oszczędność energii podczas eksploatacji budynku.