
W skrzyniach lęgowych Cemex wykluły się pierwsze pisklęta. Dzięki monitoringowi gniazd prowadzonemu w ramach projektu ochrony pustułek na terenie cementowni w Chełmie i Rudnikach, internauci mogą na żywo oglądać nowe pokolenie sokołów. A to dopiero początek okresu obfitującego w interesujące obserwacje.
W skrzyni lęgowej znajdującej się na wieży wymienników ciepła w Cementowni Rudniki 1 kwietnia samica złożyła pierwsze jajo. Tym samym, już po raz trzeci Rodzina Kruszywowskich rozpoczęła sezon lęgowy w zakładach Cemex. Co ciekawe samica przystąpiła do składania jaja dokładnie w tym samym dniu co w 2023 roku. Tak szczegółowe dane posiadamy dzięki całodobowemu monitoringowi skrzyni lęgowej, który jest transmitowany na YouTube. Dzięki kamerom możemy też na żywo obserwować najważniejszy moment sezonu, czyli pojawienie się nowego pokolenia sokołów.
To nie koniec emocjonujących wydarzeń, w tym roku w skrzyniach lęgowych jeszcze zapewne wiele się wydarzy. Wkrótce powinny kluć się pisklęta również w innych skrzyniach w Cementowni Chełm. Cemex zaprasza wszystkich miłośników ptaków do wspólnych obserwacji oraz dokumentowania interesujących scen mających miejsce w budkach lęgowych. W tym roku po raz trzeci zorganizowano konkurs „Podpatrzone u pustułek!”, gdzie można przesyłać ciekawe obserwacje z gniazd uwiecznione na zdjęciu (zrzucie ekranu), filmie lub w formie prezentacji. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody wspierające ich ornitologiczną pasję. Patronem konkursu jest Dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
– Dzięki prowadzonemu monitoringowi miejsc gniazdowania zbieramy wiele cennych informacji o pustułkach, w tym o przebiegu lęgów, schemacie karmień czy aktywności dobowej – mówi Anna Maciąg Koordynatorka projektu ochrony pustułek w Cemex Polska. – Możemy również obserwować interesujące i niekiedy mało znane lub kompletnie nieznane zachowania ptaków, a także analizować te, które już poznaliśmy, ale mogły ulec zmianie w wyniku przekształceń środowiska – dodaje.
Cemex prowadzi projekt ochrony pustułek od 2011 roku. Przez ten czas firma utworzyła w swoich cementowniach w Chełmie i Rudnikach łącznie 14 miejsc lęgowych, a sześć skrzyń wyposażono w kamery. Transmisja z trzech z nich jest udostępniana na żywo, by w obserwacje ptaków zaangażować również Internautów i wzbogacić prowadzoną edukacje ekologiczną. Ponadto firma współpracuje z ornitologiem dr. Bartoszem Janicem z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Łódzkiego, który sprawuje opiekę naukową w ramach prowadzonego projektu oraz prowadzi obrączkowanie piskląt, a w 2023 roku Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego objął inicjatywę nadzorem merytorycznym. Cemex zaprasza do odwiedzenia strony https://www.cemex.pl/ochrona-pustulek i wspólnego zgłębiania wiedzy o pustułkach oraz śledzenia losów rodzin zamieszkujących cementownie.
O Cemex Polska
Cemex to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Cemex to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. Cemex oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe.
Więcej informacji na https://www.cemex.pl/