1. Home
  2. BUILDER LADIES
  3. KOBIETY W BUDOWNICTWIE – Przewodnik dla mam inżynierek
KOBIETY W BUDOWNICTWIE – Przewodnik dla mam inżynierek

KOBIETY W BUDOWNICTWIE – Przewodnik dla mam inżynierek

0

Wiktor Piwkowski powtarza: „Niech rozkwita tysiąc kwiatów!”. Słowa te nawiązują do naczelnego hasła Kampanii Stu Kwiatów z 1956 r. w Chińskiej Republice Ludowej. W czasie tych działań ograniczono cenzurę oraz szczególnie zachęcano do swobodnej wymiany myśli, również krytyki. Z podobną otwartością postrzegałam Okrągły Stół o Roli Kobiet w Budownictwie, który odbył się podczas Kongresu Budownictwa Polskiego we wrześniu 2024 roku. To wydarzenie stworzyło przestrzeń do rzeczowej wymiany poglądów z przedstawicielami i przedstawicielkami środowiska budowlanego.

Podczas Okrągłego Stołu zaprezentowano Program „Kobiety w Budownictwie – Wyrównanie Szans”, którego fundamentem są cztery kluczowe obszary wymagające działań. Opracowanie nie tylko jasno identyfikuje główne wyzwania, z jakimi mierzą się kobiety w branży budowlanej, ale również wskazuje konkretne kierunki działań.

Jeden z filarów Programu, który zatytułowany jest „Wyrównanie szans w awansie zawodowym”, wskazywał na obiektywną przyczynę utrudnienia w kobiecej drodze zawodowej – macierzyństwo. W trakcie Okrągłego Stołu opowiedziałam o potrzebie szkoleń dla mam dzieci małoletnich. Poprosiłam również o patronat nad moim autorskim pomysłem – Informatorem do Pracodawców inżynierek wracających po urlopie macierzyńskim. Wiktor Piwkowski objął projekt patronatem. Uznaliśmy, że pierwszy krok należy skierować do kobiet.

W marcu 2025 r. wydaliśmy „Przewodnik dla kobiet wracających na rynek pracy branży budowlanej po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim”. Efekt pracy zespołu mogłam zaprezentować podczas tegorocznej konferencji Anny Żmudy – Nowa Ja w budownictwie. Zainteresowanie przewodnikiem przeszło moje oczekiwania – papierowe egzemplarze rozeszły się błyskawicznie. To dowód, że temat jest ważny i rezonuje społecznie.

Przewodnik zbiera praktyczne informacje przydatne dla kobiet planujących powrót do zawodu. Pierwszy rozdział przybliża wybrane zapisy Kodeksu pracy (stan na dzień wydania) istotne dla młodych rodziców. Mariusz Szóstak przeanalizował sytuację z perspektywy kosztów – porównał utrzymanie w firmie mamy wracającej z urlopu z kosztami zatrudnienia nowego pracownika. Anna Białkowska opisuje szerokie możliwości jakie daje budownictwo, szczególnie postęp cyfryzacyjny, który może znacząco ułatwiać elastyczne formy pracy. Julita Kotowicz-Puchalska podjęła temat presji perfekcjonizmu – często destrukcyjnej, a tak powszechnej wśród kobiet. Przewodnik co do zasady jest kompleksowym opracowaniem – mama zna swoje prawa i swoją wartość, dzięki temu może lepiej wykorzystać szereg możliwości. Jest ważna i wystarczająca, nie musi być idealna. Przewodnik nie miałby takiego pięknego wyrazu bez Marzeny Kowalskiej, która odpowiadała za korektę, skład i redakcję. Przewodnik dostępny jest w bezpłatnej wersji elektronicznej – do pobrania za pomocą kodu QR.

Nie  poprzestajemy na tym. Rozpoczęliśmy prace nad Informatorem do Pracodawców – narzędziem, który ma wspierać firmy we włączaniu matek w struktury organizacyjne z korzyścią dla obu stron. Tym samym chcę zapewnić kobiety pracujące w branży budowlanej: Zostałyśmy dostrzeżone i jesteśmy potrzebne branży! Na łamach „Buildera” przeczytałam, że powołano Komitet „Kobieta i Mężczyzna” do wdrażania Programu „Kobiety w Budownictwie – Wyrównanie Szans”. To krok w dobrą stronę, ale systemowe zmiany wymagają czasu. Nie czekajmy, aż ktoś za nas poczyni konkretne starania. Same możemy się zrzeszać, wspierać i mieć wpływ na nasze zawodowe otoczenie.

Kampania Stu Kwiatów została brutalnie stłumiona. Dziś kobiety w budownictwie nie proszą o zgodę – działają. Wspierane przez sojuszników, świadome swojej wartości i kompetencji, tworzą realną zmianę. I tym razem nikt już tego nie zatrzyma.


QR z dostępem do treści Przewodnika