1. Home
  2. Biznes i Ludzie
  3. Potrzeba realnych działań
Potrzeba realnych działań
0

Potrzeba realnych działań

0

ANNA OLEKSIEWICZ
Prezes Zarządu, ZOPI
wspólnik zarządzający kancelarii
HOOGELLS Oleksiewicz

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym potrzeba realnych działań i dostosowania otoczenia prawnego do biznesu jest bardziej paląca niż kiedykolwiek. Wyzwań, a tym samych wątków do dyskusji, jest bardzo wiele.

Prowadzenie debaty pt. Otoczenie prawne sektora budowlanego. Wyzwania na lata 2025–2027 to dla mnie nie tylko zaszczyt, ale też duże wyzwanie. Debata zgromadzi przedstawicieli kluczowych instytucji administracji państwowej, takich jak Urząd Zamówień Publicznych oraz Prokuratoria Generalna, a także reprezentantów zamawiających publicznych, generalnych wykonawców oraz ekspertów prawa. Wyzwanie polega na tym, aby debata nie miała wyłącznie charakteru wymiany poglądów, ale aby towarzyszyło jej wypracowanie konkretnych, mierzalnych postulatów. Jako moderatorowi zależy mi, by podczas debaty unikać ogólnikowych stwierdzeń, a koncentrować się na rzeczowych, praktycznych rekomendacjach, które będą miały bezpośrednie przełożenie na codzienną działalność wszystkich interesariuszy procesu inwestycyjnego.

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym potrzeba realnych działań i dostosowania otoczenia prawnego do biznesu jest bardziej paląca niż kiedykolwiek. Wyzwań, a tym samych wątków do dyskusji, jest bardzo wiele.

Główne tematy debaty to w mojej ocenie relacje pomiędzy zamawiającymi publicznymi oraz wykonawcami, ustawa Prawo zamówień publicznych i jej ocena po 3 latach obowiązywania oraz kwestie związane z polubownymi metodami rozwiązywania sporów.

W kontekście współpracy między wykonawcami a zamawiającymi publicznymi skupimy się na ocenie standardów kontraktowych funkcjonujących na rynku i oczekiwaniach wszystkich stron procesu budowlanego co do ich ewentualnych zmian. Liczę, że uczestnicy debaty przedstawią konkretne postulaty oraz propozycje rozwiązań, które mogą znacząco poprawić efektywność i jakość współpracy w tym obszarze.

Ważnym i szczególnie mi bliskim wątkiem będzie ocena obecnego systemu rozstrzygania sporów w inwestycjach budowlanych. Niewątpliwie dostrzegalny jest w ostatnich latach wzrost zainteresowania polubownymi metodami rozwiązywania sporów, niemniej z pewnością nie jest to model dominujący i nadal zdecydowana większość roszczeń budowlanych rozstrzygana jest w postępowaniach sądowych. Jakie są tego przyczyny i w jakim kierunku powinny iść zmiany, aby udrożnić system rozstrzygania sporów budowlanych to pytanie, jakie będę stawiała uczestnikom debaty.

W dobie narastającej konkurencji ze strony podmiotów spoza Unii Europejskiej jednym z istotnych wątków debaty będzie ochrona rodzimego rynku budowlanego. Zastanowimy się nad potrzebą wprowadzenia dodatkowych regulacji, które pozwolą zapewnić równowagę rynkową w kontekście rosnącego napływu konkurencyjnych ofert z zagranicy – a to wszystko z perspektywy obowiązującej już od 3 lat ustawy Prawo zamówień publicznych. Warto zaznaczyć, że tematyka debaty nie jest nowa – analogiczne dyskusje toczą się niemal nieustająco – zarówno podczas debat publicznych, jak i wewnątrz branży. Niewątpliwie jednak Kongres Budownictwa Polskiego to wydarzenie o skali unikatowej, gromadzące przedstawicieli wszystkich środowisk związanych z procesem budowlanym, zatem jest to niepowtarzalna okazja, aby wnioski i konkluzje z dyskusji przybrały charakter konkretnych postulatów o szerokim zasięgu branżowym