JAK ELIMINOWAĆ DRGANIA I HAŁAS –WYZWANIA I ROZWIĄZANIA
Odpowiednie zaplanowanie inwestycji, z uwzględnieniem specjalistycznych, innowacyjnych rozwiązań, to klucz do sukcesu. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest dzisiaj wybudowanie obiektów bezpiecznych i zapewniających użytkownikom komfort, nawet jeśli obiekty te są narażone na oddziaływania komunikacyjne, np. od transportu szynowego, ale również na oddziaływania pochodzące od urządzeń technicznych, które także mogą wywoływać drgania i hałas.
Realizacja inwestycji posadowionych w trudnych i uciążliwych pod względem oddziaływań komunikacyjnych lokalizacjach, a więc na działkach sąsiadujących z trasami kolejowymi, tramwajowymi, drogowymi lub liniami metra, jest wyzwaniem dla projektantów i wykonawców ze względu na szczególne oddziaływania taboru na obiekt. Często atrakcyjne pod względem lokalizacji tereny wymagają specjalnego podejścia do planowania na nich obiektów, a do ich realizacji – zastosowania specjalistycznych rozwiązań, eliminujących lub minimalizujących wpływ drgań i wtórnego hałasu, aby zapewnić komfort użytkowania budynków oraz ich trwałość i długowieczność.
Pomimo wielu trudności związanych z wpływem drgań i hałasu na inwestycje oraz użytkowników możliwe jest bezpieczne i funkcjonalne budowanie na tych terenach.
ROZWIĄZANIA
Aby chronić budynki przed drganiami, a ich użytkowników przed wtórnym hałasem, stosuje się innowacyjne technologie posadowienia budynków na elastomerach. Jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań stanowi zastosowanie takich materiałów jak REGUPOL lub REGUFOAM vibration. Te elastomery zapewniają elastyczne posadowienie budynków, co pozwala na skuteczne tłumienie drgań i zmniejszenie hałasu, który przenosi się do wnętrz budynków.
Przykład skutecznego rozwiązania – hotel MOB w Lyonie
Jednym z przykładów zastosowania prezentowanej technologii jest budowa hotelu MOB w Lyonie. Obiekt został zlokalizowany w bardzo bliskim sąsiedztwie magistrali kolejowej, co początkowo budziło obawy o komfort przyszłych użytkowników budynku. Hałas generowany przez pociągi, a także drgania wynikające z ich przejazdów mogłyby znacząco wpłynąć na jakość użytkowania hotelu. Dzięki zastosowaniu elastomerów REGUPOL i REGUFOAM vibration budynek został posadowiony w sposób elastyczny, co skutecznie zminimalizowało przenoszenie drgań z podłoża na konstrukcję hotelu. Rozwiązanie zagwarantowało komfort akustyczny, co bezpośrednio przekłada się na zadowolenie gości hotelowych.
Zastosowanie elastomerów w instalacjach
Nie tylko drgania pochodzące z zewnętrznych źródeł, takich jak linie komunikacyjne, stanowią problem w budownictwie. Wielu użytkowników budynków boryka się również z hałasem i drganiami pochodzącymi od urządzeń technicznych, takich jak pompy wodne, agregaty czy klimatyzatory. Urządzenia te generują wibracje, które mogą być przenoszone na konstrukcję budynku, a tym samym powodować niepożądany hałas wewnątrz pomieszczeń.
Aby temu przeciwdziałać, elastomery takie jak REGUPOL lub REGUFOAM vibration są stosowane pod fundamentami tych urządzeń. Montaż tych materiałów pozwala skutecznie tłumić drgania, co nie tylko zmniejsza hałas, ale także wydłuża żywotność urządzeń i zapobiega ich nadmiernemu zużyciu.
Komfort użytkowania budynków
Całość działań zabezpieczających, polegających na elastycznym posadowieniu budynków oraz tłumieniu drgań pochodzących zarówno z zewnętrznych, jak i wewnętrznych źródeł, zmierza do zapewnienia jak najwyższego komfortu użytkowania. Nowoczesne rozwiązania, takie jak elastomery REGUPOL i REGUFOAM, umożliwiają budowanie w trudnych warunkach, zapewniając jednocześnie komfort akustyczny użytkownikom takich budynków.