1. Home
  2. ZOOM
  3. BUILDER ZOOM – PROF. ANDRZEJ SZARATA, REKTOR POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ
BUILDER ZOOM – PROF. ANDRZEJ SZARATA, REKTOR POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ
0

BUILDER ZOOM – PROF. ANDRZEJ SZARATA, REKTOR POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ

0

Jakie wyzwania stoją przed polską edukacją?

Najważniejsze wyzwanie to tworzyć ofertę i programy kształcenia dobrze przewidujące przyszłość. Tak, by uczelnia dawała absolwentom uniwersalne kompetencje, przy zmieniających się błyskawicznie – wraz z postępem technologii – potrzebach gospodarki i rynku pracy. Inne równie istotne dla sektora edukacji i nauki będzie skuteczna konkurencja o środki na badania oraz owocna współpraca – z przemysłem i w międzynarodowej sieci nauki.

Wyzwaniem będzie na pewno takie kreowanie naszej oferty edukacyjnej i programów studiów, ale też takich metod kształcenia, by przygotować absolwentów do pracy w zawodach, które być może dziś nawet nie mają jeszcze nazw. Uczelnie muszą z jednej strony być dalekowzroczne w przewidywaniu potrzeb, a z drugiej – elastyczne w organizacji procesu kształcenia. Umiejętności techniczne, cyfrowe będą kluczowe dla absolwentów, ale równie ważna będzie ich wszechstronność, kompetencje miękkie, gotowość do uczenia przez całe życie. W dobie sztucznej inteligencji czy rozszerzonej rzeczywistoś

nie sposób zostać przy głoszeniu wykładów i rozwiązywaniu zadań na ćwiczeniach. Trzeba przekazywać wiedzę nowymi sposobami, narzędzia i język kształcenia dostosowywać do nowych pokoleń studentów. Na Politechnice Krakowskiej coraz mocniej stawiamy m.in. na Project Based Learning, czyli kształcenie oparte na realizacji projektów. Nową formą kształcenia są mikrokursy i mikroszkolenia, certyfikowane mikropoświadczeniami. Wyzwaniem będzie znajdowanie sposobów, by optymalnie łączyć takie nowe formy z klasycznymi studiami.

Ważnym wyzwaniem jest zdobywanie środków na badania naukowe. Skuteczna konkurencja w tym obszarze wymaga przemyślanej strategii, doskonałości naukowej oraz aktywnego zaangażowania uczelni w budowanie swojego potencjału badawczego. Kluczowa tu będzie współpraca z biznesem i międzynarodowa współpraca naukowa.

Wyzwaniem nie tylko dla uczelni, ale w ogóle polskiego państwa będzie zapewnienie równego dostępu do edukacji na wysokim poziomie. Rosną potrzeby większego wsparcia materialnego studentów, zwłaszcza wybierających kształcenie w dużych ośrodkach akademickich.