Home Biznes i Ludzie OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2015
OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2015
0

OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2015

0
0

Redakcja i Rada Programowa miesięcznika Builder już od trzynastu lat nagradzają najlepsze firmy budowlane za ich osiągnięcia w danym roku, skuteczność zarządzania, stabilność i rzetelność prowadzonej działalności, dobre wyniki oraz innowacyjność oferowanych rozwiązań i usług. Na czele firm uhonorowanych wyróżnieniem BUDOWLANA FIRMA ROKU stoją nietuzinkowe osoby, które współtworzą sukces firm, przyczyniają się do ich rozwoju, potrafią udźwignąć ciężar odpowiedzialności, imponują odwagą, wytrwałością, determinacją i biznesową intuicją. Zasługują na miano OSOBOWOŚCI BRANŻY i takim tytułem postanowiliśmy ich uhonorować. Prezentujemy bliżej tegorocznych Laureatów tego prestiżowego wyróżnienia.

unibep GLeszek Marek Gołąbiecki
Prezes Zarządu Unibep S.A.
Absolwent Politechniki Białostockiej. Od początku kariery zawodowej związany z branżą budowlaną, przeszedł wszystkie szczeble kariery – od kierownika kontraktu, Dyrektora ds. Budownictwa do Prezesa Zarządu Unibep SA. Pracował w Budimex-Unibud SA i Budimex Dromex SA. W czerwcu 2014 roku decyzją Rady Nadzorczej Unibep SA został mianowany na stanowisko Prezesa Zarządu spółki. Jest także członkiem rad nadzorczych w Unidevelopment SA oraz Budrex-Kobi Sp. z o.o. Bardzo skuteczny menadżer. – Potrafimy budować i wyjątkowe budynki, i znakomite, efektywne zespoły ludzi, które realizują coraz bardziej wymagające projekty – mówił w jednym z wywiadów. – Jestem dumny, że mogę pracować z tak wspaniałym zespołem, jaki jest w Unibep-ie. Unibep SA z Bielska Podlaskiego jest jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, należy do budowlanej ekstraklasy. Działalność spółki opiera się na pięciu filarach: budownictwo kubaturowe w Polsce, na rynkach wschodnich (Rosja i Białoruś) i zachodnich (Niemcy), fabryka domów modułowych w Bielsku Podlaskim oraz ich eksport do Norwegii oraz innych państw skandynawskich, deweloperka mieszkaniowa na rynku warszawskim i poznańskim oraz budownictwo drogowe i mostowe, głównie na rynku północno- -wschodniej Polski.

budimexDariusz Blocher
Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Budimex S.A.
Z Budimeksem związany od 14 lat. Od 2002 r. był Członkiem Zarządu, Dyrektorem ds. Zarządzania Kadrami Budimeksu SA. Od 2007 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu, Dyrektora Naczelnego Budimeksu Dromeksu SA i Członka Zarządu Budimeksu SA. Od 2009 jest Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym Budimeksu SA. Dzięki dobremu zarządzaniu Grupa daje zatrudnienie ok. 6 tys. osób, a spółka Budimex zdobyła wiodącą pozycję w budownictwie drogowym – w jej portfelu jest co trzeci kilometr drogi ekspresowej i autostrady z przetargów GDDKiA ogłoszonych w latach 2014-2015. Budimex odnotowuje wzrosty w każdym segmencie budownictwa i coraz bardziej angażuje się w sektor energetyczny i kolejowy. Rozwija także działalność deweloperską. Poprzez spółkę FBSerwis poszerza zakres działalności w sektorze usług miejskich, utrzymania dróg i gospodarki odpadami. Budimex realizuje ok. 150 kontraktów rocznie i współpracuje z 12 tys. kontrahentów. Od 2011 roku Budimex jest w składzie najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych RESPECT INDEX.

budnerJarosław Brzozowski
Członek Zarządu BUDNER S.A.
Związany z branżą budownictwa od 25 lat – w BUDNER S.A. od 15 lat. Wybitny specjalista w zakresie budownictwa kubaturowego, o wieloletnim dorobku inżynierskim. Ukończył Politechnikę Warszawską na wydziale Inżynierii Lądowej o specjalności konstrukcje budowlane oraz studia podyplomowe dotyczące wyceny nieruchomości. Jest współtwórcą sukcesu firmy BUDNER S.A. – wszystkie inwestycje powstawały pod jego nadzorem. Do najciekawszych należą m.in. BTD w alei Niepodległości, Chmielna 25, Sky Office Centre, Wilanowska Okrąg, CH Modo, Polsko- -Amerykańska Fundacja Wolności i Rezydencja Łowicka. BUDNER S.A. jest jedną z kluczowych warszawskich firm działających 25 lat na rynku budowlanym w Polsce. Firma jest generalnym wykonawcą budynków kubaturowych, zarówno mieszkaniowych jak i komercyjnych, oraz obiektów przemysłowych. Realizuje ponadto projekty deweloperskie dla inwestorów w budownictwie mieszkaniowym, a także budynki biurowe i handlowe na wynajem. W ramach działalności BUDNER S.A. prowadzi na zamówienie inwestorów projekty w systemie „Design and Build”.

portpraskiAdam Pykel
Prezes Zarządu Port Praski sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Doświadczony menadżer z 40-letnią praktyką w zarządzaniu inwestycjami budownictwa krajowego i zagranicznego. Ekspert krajowy i zagraniczny w zakresie budownictwa wodnego oraz hydrotechnicznego. Konsultant działającego przy Wiceministrze Infrastruktury ds. Budownictwa zespołu zajmującego się nowelizacją Prawa budowlanego oraz Zagospodarowania Przestrzennego w latach 2007-2011. Swoją karierę rozwijał w licznych przedsiębiorstwach komercyjnych, firmach branży budowlanej oraz spółkach Skarbu Państwa. Pracował między innymi w Okręgowym Zarządzie Wodnym we Wrocławiu, Przedsiębiorstwie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Warszawie, Budimex S.A., Dom Development S.A., Laris Investments Sp. z o.o. Spółka Port Praski należy do Grupy Elektrim, która posiada wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości, zarówno w kraju, jak i za granicą. Założeniem Portu Praskiego jest stworzenie swoistego miasta w mieście na 38-hektarowym terenie prawobrzeżnej części Warszawy. Port Praski będzie kompleksową inwestycją, stworzoną w przeciągu następnych 10 lat, oferującą mieszkania, lokale usługowe, apartamenty z własną mariną, a także powierzchnie biurowe. Jest to wieloetapowa inwestycja, w której część realizacji przypadła na rok 2015.

porrPiotr Kledzik
Prezes Zarządu PORR Polska Infrastructure S.A.
Absolwent Politechniki Gdańskiej wydziału Budownictwa Lądowego. Karierę zawodową rozpoczynał w Hydrobudowie 6 SA, będąc kolejno inżynierem stażystą, majstrem, kierownikiem robót, kierownikiem budowy, kierownikiem grupy budów. W 2005 powrócił do rodzinnego Gdańska i podjął pracę w Hydrobudowie Gdańsk SA jako dyrektor oddziału budownictwa przemysłowego. Następnie kierował oddziałem budownictwa hydrotechnicznego tej firmy, awansował na stanowisko Dyrektora Technicznego i Członka Zarządu. W 2007 powierzono mu zadanie skonsolidowania polskich spółek budowlanych koncernu Bilfinger w ramach nowo tworzonej firmy Bilfinger Berger Budownictwo SA, której został Prezesem Zarządu. Spółka w wyniku zmian właścicielskich od 2015 roku jest członkiem międzynarodowej Grupy PORR. Spółka wchodzi w skład uznanej na świecie grupy budowlanej PORR, dzięki czemu ma nieograniczony dostęp do najnowocześniejszych technologii. Wiedza i doświadczenie pozwalają dostarczać klientom kompleksowe usługi i rozwiązania. Nastawienie na rozwój i utrzymywanie najwyższych standardów pozwoliło PPI stać się liderem w branży budownictwa komunikacyjnego. Fundament PORR Polska Infrastructure stanowią oddziały: Mostowy, Drogowy, Inżynieryjny, Fundamentowania, Energetyczny, a także Baza Techniczna i Laboratorium technologiczne. Sp ółka działa na terenie Polski, jak również prowadzi duże projekty infrastrukturalne w Norwegii.

jemsWojciech Zych
Prezes Zarządu JEMS Architekci Sp. z o.o.
Trzon zespołu tworzy ośmiu wspólników i partnerów. Wojciech Zych jest współzałożycielem i Prezesem JEMS Architekci. Łączy ich przekonanie, że odczytywanie kultury, historii, tradycji, kontekstu miejsca, potrzeb człowieka stanowi warunek i podstawę tworzenia architektury. Na uwagę zasługują takie ostatnie projekty pracowni jak m.in.: Rozbudowa i nowy budynek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Biurowiec Pixel, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach czy Projekt kompleksu biurowo- -usługowego SOUL Lublin (budowa ma się zakończyć w 2018 roku). W swoich pracach architekci próbują odnaleźć to, co jest dla poszczególnych tematów specyficzne, zdefiniować je tak, aby stały się kanwą poszukiwań architektonicznych. Architektura JEMS unika epatowania formą, projektanci poszukują nie tyle istoty rzeczy, co samych rzeczy. Odwołują się do tego, co ponadhistoryczne: porządku, tektoniki, fascynacji naturalnymi możliwościami materiałów, światła, upływającego czasu, proporcji i reguł budowy formy.

gotowskiMarek Gotowski
Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny „Gotowski” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe Sp. z o.o.
Od 2003 roku pracuje pod własną marką: Firma „Gotowski” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe, która obecna jest na budowach w całej Polsce. Wyniki pracy firmy uhonorowano licznymi nagrodami. Prywatnie: rocznik 62. Być może urodzony pod szczęśliwą gwiazdą, ponieważ od lat gromadzi wokół siebie ludzi, którzy żyją swoją pracą, tak jak i on. Przy tym aktywista Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, wielbiciel architektury, motoryzacji i sportu. Od ponad dziesięciu lat, od dobrze ponad setki wybudowanych konstrukcji, Firma Gotowski Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe widoczna jest na mapie kraju. Jedna z niewielu w tym obszarze gospodarki z jedynie polskim kapitałem. Postrzegana jest przede wszystkim jako zespół fachowców od nieszablonowych, skomplikowanych wykonawczo i montażowo konstrukcji. Często są to wyzwania realizowane w Polsce po raz pierwszy. Budujemy ponad podziałami – tak mówią o sobie – Szukają efektywnych rozwiązań, a kiedy trzeba, szukają sensownych kompromisów – tak mówią o nich w branży.

apawojciechowskiSzymon Wojciechowski
Współwłaściciel, Prezes Zarządu APA Wojciechowski Sp. z o.o.
Współzałożyciel firmy, wierzy, że sukces to zasługa profesjonalnego, utalentowanego i pełnego pasji zespołu APA Wojciechowski i klientów, którzy temu profesjonalizmowi i pasji zaufali. Uważa się więc za wielkiego szczęściarza, ponieważ dane mu jest być liderem tej firmy. APA Wojciechowski Architekci istnieje od 1989 roku i jest jedną z największych firm architektonicznych w Polsce. Zatrudnia blisko stu architektów, projektuje w Polsce, Rosji i na Ukrainie. Wypełnia swoją misję poprzez stworzenie utalentowanego i kompetentnego zespołu profesjonalistów, gotowego przejść wraz z klientem przez pełen wyzwań okres procesu projektowego, tak aby powstałe budynki sprawiały satysfakcję klientowi, użytkownikom i architektom oraz by dobrze służyły środowisku naturalnemu. Ostatnie realizacje to White Square i White Gardens w Moskwie i The Park w Warszawie dla White Star Real Estate, Alchemia I i II dla firmy Torus w Gdańsku oraz pierwsze budynki w Porcie Praskim. APA Wojciechowski jest jednym z polskich liderów projektowania ekologicznego, co potwierdzone zostało licznymi certyfikatami dla budynków i nagrodami za zielone budownictwo.

kreiselSzczepan Gawłowski
Prezes Zarządu KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.
Założyciel, współwłaściciel oraz Prezes Zarządu firmy KREISEL – Technika Budowlana w Polsce. Dzięki zaangażowaniu i konsekwencji rozwinął niewielką firmę w przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku. Laureat wielu nagród i wyróżnień branżowych, m.in. Lider Polskiego Biznesu BCC, Tytan Wielkopolskiego Biznesu, Mecenas Polskiego Sportu, uhonorowany również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat statuetki Polskiego Herkulesa. Członek wielu organizacji, m.in. Polskiej Rady Biznesu, Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo- Handlowej oraz Wielkopolskiego Klubu Kapitału, którego jest Prezydentem. Znany jest również ze swojej działalności charytatywnej. KREISEL to czołowy producent branży chemii budowlanej, doceniany i odnoszący sukcesy od ponad 22 lat. Firma posiada sześć zakładów produkcyjnych, w tym cztery wyrobów cementowych i dwa wyrobów gipsowych, a także własne zaplecze surowcowe. KREISEL oferuje kompleksową ofertę profesjonalnych wyrobów chemii budowlanej, m.in. zaprawy klejące, tynki wewnętrzne i zewnętrzne, gipsy, gładzie, farby, systemy ociepleń i wiele innych.

Michał Wrzosek
Prezes Zarządu PERI Polska
Z PERI związany jest od 25 lat. Pracę w firmie rozpoczął jeszcze jako student, w ramach praktyk w macierzystych zakładach PERI w Niemczech. Kontynuując studia, pracował w polskiej spółce PERI, gdzie po uzyskaniu dyplomu został zatrudniony jako przedstawiciel techniczno-handlowy. W 1996 r. powołano go na stanowisko Dyrektora Oddziału w Warszawie, a w 2004 r. – na stanowisko Dyrektora Handlowego. Od 1 stycznia 2011 r. piastuje stanowisko Prezesa Zarządu. Pod jego kierownictwem firma zajmuje pewne miejsce w pierwszej trójce spółek-córek wchodzących w skład grupy PERI, a pracownicy PERI Polska, na rozwój których położony jest duży nacisk, należą do najbardziej kreatywnych w grupie. Są twórcami lub współtwórcami nowo powstających systemów deskowań i rusztowań, uczestniczą w projektach realizowanych na wszystkich kontynentach, a ich praca i osiągnięcia są stawiane za przykład we wszystkich spółkach PERI na świecie. Michał Wrzosek jest inicjatorem oraz mózgiem przebudowy systemu logistyki w PERI Polska, w tym głównego Centrum Logistycznego PERI w Płochocinie pod Warszawą. W efekcie powstanie jedno z najnowocześniejszych branżowych centrów logistycznych w skali Europy. Po zakończeniu drugiego, finalnego etapu prac przedsiębiorstwo zaoferuje niespotykany dotąd na rynku poziom kompleksowej obsługi zleceń związanych z technologią deskowań i rusztowań. Koncern PERI, obecny na rynku od niemal 50 lat, posiada 60 spółek-córek na wszystkich kontynentach oraz sieć 120 centrów logistycznych, dysponujących najwyższej jakości sprzętem deskowaniowym i rusztowaniowym. Ponad 1300 inżynierów PERI na całym świecie opracowuje zoptymalizowane rozwiązania dla każdego zadania budowlanego, uwzględniając przy tym najsurowsze wymogi bezpieczeństwa i opłacalności.

Sławomir Janusz Żubrycki
Prezes Zarządu PPU Palisander Sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej. Ukończył Zarządzanie na ICAN Institute i Harvard Bussines Publishing. Od 1993 jest współwłaścicielem i Prezesem Zarządu PPU Palisander Sp. z o.o. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie w branży budowlanej oraz ponad 20-letnie doświadczenie w skutecznym zarządzaniu firmą. Wyróżnia się bardzo bogatą aktywnością społeczną. Jest między innymi współtwórcą Wschodniego Klastra Budowalnego, aktywnie działa w Polskim Związku Pracodawców Budownictwa, jest członkiem Rady Programowej Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej oraz aktywnym członkiem Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa. Dwukrotny laureat nagrody Pracodawca Roku w Budownictwie przyznawanej przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz laureat konkursu „Biznes. Dobry wybór” organizowanego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Założona w 1993 r. firma Palisander to czołowy dostawca systemów szalunkowych w Polsce. Priorytetem firmy jest obsługa budów na najwyższym poziomie z wykorzystaniem najnowocześniejszych i najlepszych technologii, dostępnych na światowych rynkach. W ciągu prawie dwudziestu pięciu lat firma wprowadziła na rynek Europy Środkowo-Wschodniej nowoczesne i innowacyjne rozwiązania szalunkowe. Palisander to również lider na rynku w zakresie jakości serwisu technicznego, logistycznego i handlowego. Kadra inżynieryjna Palisander posiada doświadczenie w projektowaniu i realizacji najtrudniejszych form betonowych z użyciem systemów szalunkowych.

klinkierCzesław Penconek
Prezes Rady Nadzorczej Klinkier Przysucha SA
Ikona polskiego klinkieru. Całe swoje zawodowe życie poświęcił propagowaniu ceramiki budowlanej i klinkieru jako najszlachetniejszych spośród materiałów budowlanych. Jest też twórcą i właścicielem największego w Polsce centrum hurtowego handlu klinkierem – Klinkier-Bud – oraz największej firmy handlującej klinkierem na Ukrainie – Klinkier-Bud Ukraina. Czesław Penconek posiada bogate doświadczenie w budownictwie mieszkaniowym – od 2001 roku działa na rynku deweloperskim jako Klinkier-Bud Developer – jak również jest aktywnym działaczem organizacji pozarządowych: Związku Pracodawców Ceramiki Budowlanej i Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Klinkier Przysucha SA to największy polski producent ekstrudowanych płytek klinkierowych. Jest także jedynym polskim producentem strukturyzowanych płytek elewacyjnych, stylizowanych na cegły ręcznie formowane. Produkty spółki zostały docenione przez architektów i projektantów wnętrz w kraju i za granicą. Na świecie produkty firmy znane są pod jej eksportowym brandem Klinkier. W 2015 r. firma została uhonorowana dyplomem i nagrodą Ministra Gospodarki za wkład w promocję polskiej gospodarki na świecie. Klinkier Przysucha jest obecnie najnowocześniejszą w Europie fabryką klinkierowych płytek elewacyjnych produkowanych metodą ekstrudowaną. Firma jest również producentem elementów ogrodzeniowych, parapetów i schodów klinkierowych. Klinkier Przysucha SA to firma ze 100% polskim kapitałem.

Andrzej Kielar
Prezes Zarządu ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.
Ponad 20 lat temu zaczynał jako przedstawiciel handlowy. Przez lata pracy w ROCKWOOL Polska piął się po szczeblach kariery i w 2003 roku został Dyrektorem Zarządzającym. Dziś zarządza jedną z najlepiej funkcjonujących spółek w Grupie ROCKWOOL, koordynuje działania nie tylko w Polsce, lecz także w krajach bałtyckich, w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech oraz na Ukrainie i w Mołdawii. Pod przewodnictwem Andrzeja Kielara firma ROCKWOOL Polska zainwestowała ponad 1,3 mld zł w rozwój fabryk. Ostatnie sukcesy to inwestycja w infrastrukturę w obszarze izolacji technicznych w czeskiej fabryce na kwotę 160 mln zł, zakończona w 2013 roku warta blisko 100 mln zł inwestycja w nową linię do produkcji sufitów podwieszanych ROCKFON czy kończąca się właśnie inwestycja w modernizację parku technologicznego w Cigacicach – największa inwestycja ROCKWOOL, warta 330 mln zł. A wszystko to z pasji, zaangażowania i dbałości o ludzi, którzy są podstawą sukcesu firmy. Rockwool to światowy lider w produkcji skalnej wełny mineralnej. Dostawca produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych.

Lesław Paciorek
Prezes Zarządu LEIER Polska SA
Z wykształcenia inżynier budownictwa lądowego, absolwent Politechniki Krakowskiej. Karierę zawodową rozpoczął jako projektant i kierownik budowy. Kilka lat poświęcił pracy w jednej z wiodących polskich wytwórni kostki brukowej, by od 1998 roku rozpocząć przygodę z ceramiką budowlaną. Przygotował największą w Polsce cegielnię w Woli Rzędzińskiej do prywatyzacji i od jej pomyślnego przeprowadzenia w 2000 roku nadzoruje tam każdy etap rozwoju – zarówno technologii, jak i organizacji spółki. Pod jego kierownictwem firma Leier Polska SA uplasowała się w czołówce polskich producentów materiałów budowlanych. Spółka powiększyła swój majątek i rokrocznie wykazuje zysk na dobrym poziomie. Działania Lesława Paciorka zostały dostrzeżone, jego zaangażowanie w rozwój gospodarczy regionu i Polski były wielokrotnie nagradzane. Ostatnim cennym wyróżnieniem jest Odznaka Honorowa za „Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”. Lesław Paciorek działa w izbach gospodarczych, a obok pracy zawodowej angażuje się w rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności. Na większości placów budowy w Polsce można spotkać produkty Leier Polska SA. Firma specjalizuje się w produkcji ceramiki budowlanej, nowoczesnych systemów kominowych i wentylacyjnych, betonowych prefabrykatów do budowy domów, kostki brukowej i betonowych elementów do urządzenia otoczenia domu. Spółka, będąca częścią międzynarodowego holdingu Leier, prowadzi w Polsce trzy zakłady – w Woli Rzędzińskiej koło Tarnowa, w Malborku i w Markowiczach – w których pracuje 410 osób. Produkty Leier znane są z wysokiej jakości i przystępnej ceny. Zarówno hurtownie, jak i inwestorzy wysoko cenią sobie aktywną współpracę z firmą na każdym etapie projektu budowlanego. Każdy rok przynosi nowości, produkty są doskonalone, by sprostać rosnącym wymaganiom rynku. Jak każda nowoczesna i innowacyjna firma Leier Polska SA ściśle współpracuje z uczelniami i instytutami badawczymi. Tam rodzą się pomysły oraz przeprowadzane są długofalowe projekty badawcze.

Andrzej Ulfig
Prezes Zarządu SELENA SA
Absolwent Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w zakresie zarządzania i marketingu. Z Seleną związany od 1994 roku. Od 2005 roku kieruje Spółką na rynku w Polsce, w tym od 2009 r. jako Prezes Zarządu Seleny SA. Od tego czasu wolumen sprzedaży wzrósł trzykrotnie, a spółka wzmocniła pozycję lidera w segmencie pian i uszczelniaczy, rozszerzając jednocześnie asortyment o kolejne grupy produktowe. Andrzej Ulfig jest również Wiceprzewodniczącym Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów. Selena, prekursor w branży profesjonalnej chemii budowlanej, powstała na początku lat 90. we Wrocławiu, jako jeden z pierwszych w Polsce dystrybutorów i producentów poliuretanowych pian montażowych i uszczelniaczy silikonowych. Na przestrzeni ponad 20 lat w sposób pionierski rozpoczęła edukację rynku w zakresie nowych technologii. Dziś oferta produktowa Seleny należy do najszerszych na rynku budowlanym. Spółka operuje na rynkach międzynarodowych, produkując i dostarczając profesjonalnym wykonawcom i indywidualnym użytkownikom szeroką gamę produktów. W ofercie znajdują się piany i zaprawy poliuretanowe, kleje, uszczelniacze, systemy ociepleń, produkty do izolacji oraz systemy i akcesoria budowlane. W skład Grupy wchodzi 30 spółek w 17 krajach świata, w tym zakłady produkcyjne zlokalizowane na 4 kontynentach.

steinbacherMichał Kalinowski
Dyrektor Generalny Steinbacher Izoterm Sp. z o.o.
Związany z firmą od kilkunastu lat. Początkowo odpowiadał za stworzenie i wdrożenie strategii sprzedaży. W trudnym dla branży 2010 roku objął kierownictwo całej firmy. Od tego momentu Steinbacher Izoterm istotnie wzmocnił swoją pozycję rynkową, podwoił przychody i zwielokrotnił zyski. Steinbacher Izoterm to wiodący producent systemów termoizolacji technicznych oraz ogólnobudowlanych. Zakres oferowanych technologii obejmuje poliuretan, polistyren, polietylen oraz wełnę mineralną. Taki zestaw segmentów rynku oraz oferowanych technologii czyni firmę unikalną na rynku. W 2015 roku firma kontynuowała wzrost sprzedaży z poprzednich lat i zamknęła go rekordowym przychodem oraz rekordowym zyskiem.

alpolWładysław Gumułka
Członek Zarządu ALPOL GIPS Sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, współzałożyciel Grupy Alpol dostarczającej na polski rynek wyroby profesjonalnej chemii budowlanej oraz wapno hydratyzowane. W trakcie 25-letniej działalności wielokrotnie nagradzany za efektywne zarządzanie firmą i jej systematyczny rozwój. Dzięki pełnemu profesjonalizmowi połączonemu z intuicją biznesową doprowadził do silnej pozycji rynkowej całej Grupy, dbając nieustannie o pozytywny wizerunek marki Alpol, kojarzonej z solidnością, innowacyjnością i wysoką jakością. Przywiązuje wielką wagę do produkcji wyrobów o wysokich standardach, dzięki czemu są one postrzegane na rynku jako pewne, godne zaufania i przyjazne dla klienta. Grupa ALPOL to jeden z wiodących producentów chemii budowlanej i wapna hydratyzowanego z wyłącznie polskim kapitałem. P.W. Alpol, będąca spółką matką, jest producentem wapna hydratyzowanego o niespotykanej w Europie jakości, stosowanego jako surowiec przez czołowych producentów chemii budowlanej. Spółka Alpol Gips produkuje suche i mokre mieszanki budowlane. W swojej ofercie ma już ponad 200 wyrobów. Działalność Grupy obejmuje kompleksową obsługę klientów skupiającą się na sprzedaży, logistyce, szkoleniach oraz wsparciu technicznym.

buszremJarosław Buszewski
Prezes Zarządu Buszrem S.A.
Jego sumienność i profesjonalizm pozwoliły firmie osiągnąć sukces na rynku deweloperskim oraz w roli wszechstronnego producenta materiałów budowlanych. Efektywne zarządzanie i nieustanne poszerzanie potencjału firmy sprawiły, że Buszrem S.A. od 27 lat ma ugruntowaną pozycję w branży budowlanej. BUSZREM S.A. jest polską grupą skupiającą działalność wokół sektora budowlanego. Przez lata dał się poznać jako rzetelny deweloper, doświadczony wykonawca usług budowlanych i wszechstronny producent materiałów. Posiada zakłady produkcji kostki brukowej, płyt betonowych w Gralewie w województwie warmińsko-mazurskim oraz zakład prefabrykacji w Sochaczewie w województwie mazowieckim. Firmie zależy na tym, aby oferowane wyroby i świadczone usługi były źródłem wieloletniego zadowolenia. Wie ona bowiem, że budując obiekty mieszkaniowe, przemysłowe i użyteczności publicznej oraz produkując wysokiej jakości materiały budowlane, przede wszystkim buduje zaufanie.

berndorfMarek Wrzal
Prezes Zarządu Berndorf Baderbau Sp. z o.o.
Inicjator działań firmy Berndorf w Polsce. 10-letnia praca w firmie Berndorf w Austrii pozwoliła mu na zdobycie doświadczenia w projektowaniu, produkcji i realizacji obiektów kąpielowych. Na basenach ze stali nierdzewnej zna się jak mało kto. Ciągle też poszerza wiedzę poprzez obserwację rynku i jego potrzeb zgodnie ze swoją słynną już dewizą: „Porozmawiajmy o tym, to nic nie kosztuje”. Berndorf Baderbau z siedzibą w Jaworzu koło Bielska Białej to spółka córka austriackiego koncernu Berndorf AG. Zajmuje się ona budową i modernizacją basenów z wykorzystaniem niecek basenowych ze stali nierdzewnej. Od 2002 roku firma zamontowała ich w Polsce ponad 500 w ok. 170 obiektach na terenie całego kraju. Na liście referencji Berndorf znajdują się aquaparki, pływalnie szkolne i miejskie, baseny hotelowe, kąpieliska letnie, baseny rehabilitacyjne oraz baseny prywatne.

fakroRyszard Florek
Prezes Zarządu FAKRO Sp. z o.o.
Współzałożyciel i Prezes firmy. Laureat nagrody „Przedsiębiorca Roku 2010”. Dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Gospodarczą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2003 i 2011 roku, m.in. za „szczególny wkład w budowanie prestiżu polskiej gospodarki w krajach UE”. Zdobywca zaszczytnego tytułu Przedsiębiorcy 25-lecia Wolności RP. Stworzył firmę globalną. Angażuje się w działania, które mają na celu rozwój polskiej gospodarki. W trosce o polską wspólnotę ekonomiczną w 2010 roku powołał Fundację „Pomyśl o Przyszłości”, która stawia sobie za cel budowanie kapitału społecznego oraz zainteresowanie Polaków gospodarką. FAKRO z założonej w 1991 roku spółki prywatnej, małego, rodzinnego zakładu opartego w 100% na polskim kapitale, w ciągu 25 lat działalności rozwinęło się w międzynarodową korporację, która dziś zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych. Ta innowacyjna firma z własnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym ma na swoim koncie ponad 140 zgłoszeń patentowych.

izohanPaweł Ziembiński
Prezes Zarządu IZOHAN Sp. z o.o.
Kieruje organizacją od 2006 roku. Jego doświadczenie oraz nowoczesne podejście do zarządzania doprowadziło IZOHAN do pozycji lidera w branży. Standardy, które wprowadza, przekładają się na sukcesy firmy zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. IZOHAN to polska, dynamicznie rozwijająca się firma z początkami sięgającymi 1989 roku. Wprowadzając na rynek innowacyjne technologie i rozwiązania, stała się ekspertem w dziedzinie hydroizolacji oraz chemii budowlanej. Od 2006 firma działa w strukturach Grupy Atlas. Obecnie zrzesza cztery wiodące marki: IZOHAN, IZOLMAT, NEXLER i IZOLMIX. IZOHAN posiada najszerszą ofertę w branży hydroizolacji i chemii budowlanej. Gwarantuje powtarzalność procesów oraz najwyższą jakość oferowanych produktów i usług.

awbudMichał Wuczyński
Prezes Zarządu AWBUD S.A.
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 10 lat zarządza spółką AWBUD, którą w wyniku przejęcia INSTAL LUBLIN w 2010 roku wprowadził na rynek główny GPW w Warszawie. Szansę dla rozwoju firmy dostrzega m.in. w specjalizacji – Grupa AWBUD oferuje swoim klientom kompleksowe usługi z zakresu rewitalizacji obiektów komercyjnych, realizacji projektów przemysłowych i ekologicznych, budownictwa komercyjnego i ogólnego, a także prac żelbetowych i instalacyjnych. Zarządzana przez Michała Wuczyńskiego spółka sfinalizowała do tej pory ponad 400 realizacji, wśród których znajdują się tak prestiżowe projekty jak np. rozbudowa i modernizacja Galerii Mokotów w Warszawie. Obecnie firma jest odpowiedzialna m.in. za budowę Zakładu Separacji Popiołu na terenie Elektrociepłowni Siekierki. Grupa AWBUD realizuje prace przede wszystkim w formule generalnego wykonawstwa. Na szeroką skalę doceniana jest również jako wyspecjalizowany podwykonawca – dzięki doświadczonym kadrom i ponadprzeciętnym referencjom firma świadczy usługi na większości dużych placów budów dla polskiego przemysłu energetycznego, m.in. w Opolu, Włocławku czy Kozienicach. Grupa AWBUD w ubiegłym roku z sukcesem zakończyła reorganizację struktur wewnętrznych oraz istotnie poszerzyła portfel kontraktów. Ostatnie dwa lata były okresem dużych zmian w spółce, ale dziś doskonale widać, że zmiany te okazały się słuszne. – Osiągnęliśmy wzrost na poziomie większości najistotniejszych danych finansowych. To bardzo dobry sygnał, dlatego w ciągu najbliższych 2-3 lat mamy szansę znacząco zwiększyć liczbę zleceń i dalej wzmacniać pozycję w sektorze budowlanym – podkreśla Michał Wuczyński.

denbravenPiotr Dąbrowski
Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu Den Braven East Sp. z o.o.
Ekonomista w dwóch specjalnościach: zarządzanie przedsiębiorstwem oraz rachunkowość i kontrola finansowa. Związany z branżą budowlaną od 16 lat. Aktywnie zaangażowany w budowanie oraz realizację strategii rozwoju wiodących na polskim rynku firm produkcyjnych. Obecnie związany z koncernem Den Braven, oferującym szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie specjalistycznej chemii budowlanej. Pełni funkcję Dyrektora Zarządzającego Den Braven East. Swój udział w rozwoju sektora chemii budowlanej realizuje również poprzez pełnienie funkcji Członka Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Farb i Klejów. Kierunkiem, na którym opiera strategie firm, jest z jednej strony koncentracja na klarownej ofercie produktowej, tworzonej z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań inwestorów oraz wykonawców, a z drugiej strony – skupienie uwagi całej organizacji na działaniach o największej wartości dodanej dla biznesu. Według Piotra Dąbrowskiego wiele firm podnosi kompleksowość swoich działań bez analizy kreowanej wartości dla klienta, co przysparza wielu dodatkowych procesów pochłaniających czas i pieniądze. Firma Den Braven to jeden z głównych liderów w branży chemii budowlanej, nie tylko w Polsce, lecz także na rynku światowym. Zaufanie oraz renomę wśród inwestorów, jak i klientów indywidualnych, zdobywa poprzez wysoką jakość produktów oraz nieustanną modyfikację oferty, która dopasowywana jest do zmieniających się potrzeb odbiorców.

veluxJacek Siwiński
Dyrektor Generalny Velux Polska Sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Warszawskiej, podyplomowych studiów menadżerskich w Szkole Głównej Handlowej, a także programu Executive MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Doświadczony menadżer, od początku swojej kariery związany z branżą budowlaną. Od 2013 r. zarządza polskim przedstawicielstwem handlowym firmy VELUX. Jest odpowiedzialny za planowanie i wdrażanie strategii rozwoju spółki, wyznacza kierunki komunikacji i założenia polityki społecznej odpowiedzialności biznesu. W spółce VELUX Polska odpowiada za wiele innowacyjnych zmian, m.in. wprowadził na rynek Nową Generację okien dachowych VELUX. Pod jego kierownictwem firma odnotowuje systematyczne wzrosty sprzedaży i umacnia swoją pozycję na rynku. Grupa VELUX i spółki siostrzane, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien w Polsce, o rocznych obrotach ponad 1,5 mld zł. W fabrykach w Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowach oraz w spółce handlowej jest zatrudnionych około 3500 osób. W 2015 r. firma VELUX obchodziła 25-lecie działalności w Polsce. Jednocześnie cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska. W latach 2012-2015 zainwestowała w Polsce ponad 500 mln zł w modernizację fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien dachowych VELUX. W Polsce działają również niezależne Fundacje VELUX. Od początku swojej działalności przekazały one polskim organizacjom pozarządowym granty na łączną kwotę ponad 85 mln zł.

wisniowskiAndrzej Wiśniowski Właściciel
Prezes Zarządu Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A.
Ponad ćwierć wieku temu zaczął spełniać swoje marzenie o zdalnie sterowanych bramach. Pierwsze projekty stworzył w przydomowym garażu, dając początek niezwykłej historii marki WIŚNIOWSKI. Dziś zatrudnia blisko 1500 osób – specjalistów, inżynierów, projektantów, menedżerów produktu i wielu innych. W swojej działalności stawia na ciągły rozwój, doskonalenie umiejętności oraz zdobywanie doświadczenia w zakresie produkcji oraz wykorzystania nowoczesnych technologii. Kluczem do prowadzenia przedsiębiorstwa stała się innowacja, która pozwoliła zbudować pozycję firmy na rynku krajowym, a w przyszłości pozwoli zdobyć jeszcze większą przychylność rynków zagranicznych. Wdrażanie nowatorskiej wizji budownictwa to nie jedyna działalność Andrzeja Wiśniowskiego. W 2015 r. wybudował 5-gwiazdkowy hotel Heron nad Jeziorem Rożnowskim, by nie tylko rozwijać swoje zamiłowania i pasje, lecz także pobudzić turystycznie region Sądecczyzny. Firma WIŚNIOWSKI tworzy z pasją od ponad 26 lat. To jedna z najdynamiczniej rozwijających się marek branży budowlanej. Na ponad 80 tys. m2 wytwarza rocznie setki tysięcy produktów, które trafiają do odbiorców w kraju i za granicą. W swojej działalności firma WIŚNIOWSKI stawia na jakość, design i bezpieczeństwo, dlatego postawiła na innowacyjne rozwiązania technologiczne. Do największych sukcesów marki zaliczyć można odważny rebranding. Po 20 latach obecności na rynku WIŚNIOWSKI zmienił całkowicie identyfikację wizualną, wybierając prostotę, nowoczesność i minimalizm. Wykreowany logotyp stał się ukoronowaniem rynkowej pozycji marki WIŚNIOWSKI. Ubiegły rok to także rok jubileuszu 25-lecia istnienia firmy.

farbykabe NMarek Noculak
Prezes Zarządu Farby Kabe Polska Sp. z o.o.
Marek Noculak jest związany ze szwajcarską firmą Farby KABE od 2012 r., a od 2013 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki córki Kabe Therm. Jest członkiem Rady Regionalnej katowickiej loży BCC i członkiem Rady Regionalnej Śląskiej Izby Budownictwa w Katowicach. Jego najważniejszym celem zawodowym jest ukształtowanie wizji przyszłego rozwoju przedsiębiorstwa, którym zarządza, i rynku, na którym ono funkcjonuje, oraz konsekwentne wdrażanie tych idei w życie. Zwolennik łączenia najlepszych tradycyjnych wartości z najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami biznesowymi, produktowymi i technologicznymi. Od początku swojej pracy dla Farby KABE konsekwentnie realizuje plan rozwoju firmy obejmujący m.in. rozszerzenie asortymentu produkcji i wzrost sprzedaży na nowych rynkach – zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

farbykabe SPrzemysław Szajter
Wiceprezes Zarządu Farby Kabe Polska Sp. z o.o.
Przemysław Szajter jest związany z firmą Farby KABE Polska od 2010 r. Od 2012 r. piastuje funkcję Wiceprezesa Zarządu, zarządzając obecnie takimi obszarami jak Dział Handlowy, zajmujący się sprzedażą produktów chemii budowlanej na rynku polskim, Dział Finansowo- Księgowy czy Dział Zakupów. Jest inicjatorem zmian w strategii sprzedażowej firmy Farby KABE Polska, w której kluczowym elementem stały się zdobywanie i obsługa dużych inwestycji, renowacja i konserwacja obiektów zabytkowych oraz jeszcze ściślejsza w s p ó ł p r a c a z wykonawcami, architektami i inwestorami. Wraz z grupą najbliższych współpracowników przebudował struktury handlowe firmy, dopasowując je do potrzeb nowej strategii. Zarządza pracami zespołu, którego celem jest optymalne dopasowanie oferty produktowej do oczekiwań rynku. Firma Farby Kabe obecna jest na polskim rynku od ponad 20 lat. Spółką macierzystą jest szwajcarska firma Kabe Farben AG, która na tym rynku działa z sukcesami od przeszło 100 lat.

Edmund Mzyk
Założyciel Yawal S.A.
Absolwent matematyki na wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Śląskiego. Założyciel PPH Yawal, przekształconego w 1998 r. w spółkę akcyjną, w której przez wiele lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu oraz Członka Rady Nadzorczej. Dzięki jego znakomitym zdolnościom kierowniczym firmę uhonorowano m.in. godłem „Teraz Polska”, „Złotą Kielnią Profilów” i tytułem Lidera Polskiego Biznesu. Yawal S.A. został również zaliczony do grona najdynamiczniej rozwijających się firm – Gazel Biznesu. Od kwietnia 2000 r. związany również z Paged S.A., w której pełnił funkcję Prezesa Zarządu oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Pomysłodawca Polskiego Klastra Aluminium. W 2015 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. Prywatnie pasjonat podróży, historii, sportów zimowych oraz koneser win. Firma Yawal S.A., wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Yawal, dzięki dwudziestopięcioletniemu doświadczeniu oraz szerokiej gamie innowacyjnych rozwiązań plasuje się w czołówce dostawców architektonicznych systemów aluminiowych w Polsce. Systemy produkowane przez Yawal służą do budowy fasad, konstrukcji przestrzennych, drzwi, okien, dachów oraz świetlików. Wykwalifikowany zespół najlepszych konstruktorów firmy stale zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań o coraz lepszych parametrach. Pozwala to architektom i inwestorom tworzyć coraz bardziej skomplikowane i efektowne projekty.

open