Home News POLSKI BIZNES W KAZACHSTANIE
POLSKI BIZNES W KAZACHSTANIE
0

POLSKI BIZNES W KAZACHSTANIE

0
0

We wtorek 23 sierpnia 2016 roku w warszawskim hotelu Sheraton, z okazji państwowej wizyty w Polsce Prezydenta Republiki Kazachstanu – Nursułtana Nazarbajewa – miało miejsce Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Podczas wydarzenia, które cieszyło się w tym roku rekordowym zainteresowaniem, odbyły się spotkania B2B dla polskich i kazachstańskich przedsiębiorców, podpisano także umowy o charakterze międzypaństwowym, międzyresortowym lub biznesowym szacowane na ponad 1 mld dolarów. Prelegentem podczas Forum był m.in. Krzysztof Domarecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Selena FM S.A., globalnego producenta i dystrybutora chemii budowlanej, który z powodzeniem funkcjonuje na rynku kazachstańskim od 14 lat.

Wizyta Prezydenta Kazachstanu w Polsce stanowiła znakomitą okazję do wzmocnienia dialogu  gospodarczego angażującego samorząd gospodarczy, struktury regionalne oraz przedsiębiorców obu krajów. „Obecność prezydenta Nursułtana Nazarbajewa jest znakiem nowego otwarcia w relacjach Polski i Kazachstanu, przede wszystkim w relacjach gospodarczych” – podkreślił prezydent Polski Andrzej Duda podczas przemówienia inauguracyjnego na Forum w Warszawie. Współpraca na polu gospodarczym – jak zauważył Prezydent – jest potrzebna i korzystna dla obu krajów, lecz w ostatnich latach obroty gospodarcze między Polską a Kazachstanem uległy zmniejszeniu. Dlatego Prezydent zachęcał także przedsiębiorców obu krajów, by mocniej angażowali się we wzajemne relacje, nawiązywali kontakty i szukali dróg na intensyfikację projektów biznesowych.

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podkreślił, że traktuje Polskę jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego w Unii Europejskiej. Mimo zachodzących na świecie zmian geopolitycznych, w relacjach pomiędzy Polską a Kazachstanem nie ma żadnych barier politycznych, a tym bardziej gospodarczych. Obecnie w Kazachstanie jest ponad 100 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału. Realizowane są projekty m. in. w takich dziedzinach jak farmacja i budownictwo.

„Wiem, że dziesiątki firm z Polski przejawia zainteresowanie współpracą z Kazachstanem” – mówił Prezydent Nazarbajew – „Obecnie w naszym kraju przy udziale polskich firm realizowane są trzy projekty na kwotę prawie 100 mln dolarów. Kazachstan przywiązuje dużą wagę do rozwoju, mających ogromny potencjał, stosunków handlowo-gospodarczych z Polską. Jesteśmy zainteresowani polskimi doświadczeniami w rozwijaniu małej i średniej przedsiębiorczości.” dodał Prezydent i zauważył, że w Kazachstanie ten sektor stanowi na razie 30 proc. gospodarki, dlatego wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw jest priorytetem.

Istotnym temat poruszanym na Forum było wybranie Astany na gospodarza międzynarodowych targów EXPO 2017, które odbędą się pod hasłem „Energia przyszłości”. Warto przypomnieć, że wystawy EXPO odbywają się od 1851 roku i są uważane za trzecie pod względem wielkości i popularności wydarzenie na świecie, po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w piłce nożnej. Władze Kazachstanu spodziewają się, że weźmie w nich udział około 100 państw i organizacji, a wystawę zobaczy blisko 5 milionów gości. Temat zaproponowany przez Astanę „Energia przyszłości” związany jest z racjonalnym wykorzystaniem zasobów energetycznych, co jest strategiczną kwestią dla wielu państw. Pierwszy wiceminister spraw zagranicznych i komisarz EXPO 2017 Rapil Żoszybajew zaznaczył, że dla Polski zarezerwowano bardzo dobre miejsce wystawiennicze – obok pawilonów Stanów Zjednoczonych, Holandii i Watykanu. Zapowiedział także ułatwienia wizowe oraz uruchomienie połączenia lotniczego między naszymi krajami. Do światowej wystawy EXPO 2017 nawiązał w swoim wystąpieniu także Przewodniczący Rady Nadzorczej  Selena FM S.A. – Krzysztof Domarecki: „Na obecnym etapie rozwoju naszej cywilizacji światowy potencjał zmniejszania ilości zużywanej energii jest ciągle większy niż potencjał wynikający – z tak zwanych – odnawialnych źródeł energii. Nie chodzi bowiem o to, aby zwiększać zużycie energii, poszukując jednocześnie nowych jej źródeł, chodzi o to, że można znacznie obniżyć jej konsumpcję, podwyższając jednocześnie standardy mieszkania, pracy, produkcji i podróżowania. Polska i Kazachstan mogą być jednymi ze światowych liderów takiego myślenia. Gospodarka Kazachstanu, podobnie jak gospodarki większości państw świata, może zaoszczędzić setki milionów dolarów na podwyższeniu poziomu energooszczędności budynków mieszkaniowych, biurowych i produkcyjnych.” 

Grupa Selena prowadzi w Kazachstanie działalność od 2002 roku. W ciągu 14 lat Selena zbudowała pozycję lidera lokalnego rynku klejów montażowych, pian poliuretanowych i uszczelniaczy z udziałami rynkowymi przekraczającymi nawet 45%. W swojej ofercie na rynku kazachstańskim Grupa ma ponad 200 produktów, głównie pod markami własnymi Tytan i Artelit. Działania Seleny w Kazachstanie oparte są na: oferowaniu produktów dostosowanych do potrzeb lokalnych odbiorców oraz przekonaniu ich do markowych wyrobów wysokiej i stabilnej jakości, a także, na tworzeniu kompetentnych zespołów – składających się obecnie z ponad 130 specjalistów głównie z Kazachstanu, ale również z Polski.

Ze względu na fakt, iż Kazachstan stanowi jeden z najważniejszych obszarów działalności i rozwoju Grupy Selena, podjęto strategiczną decyzję o rozpoczęciu budowy zakładu produkcyjnego systemów ociepleń i zapraw suchych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Astana – Nowe Miasto”. Projekt ten obejmuje nie tylko zakład produkcyjny, ale również  nowoczesne centrum dystrybucji dla szerokiej gamy produktów Seleny na terenie Kazachstanu. Uruchomienie produkcji planowane jest na koniec września 2016 roku.

Eksperci w dziedzinie ekonomii zwracają uwagę, że Kazachstan jest krajem, z którym warto zacieśniać kontakty gospodarcze i pomimo obserwowanego w tej chwili spowolnienia, wskazują również na jego dobre perspektywy gospodarcze w przyszłości.

open