Home Architecture Design XX EDYCJA KONKURSU „POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE”
XX EDYCJA KONKURSU „POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE”
0

XX EDYCJA KONKURSU „POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE”

0
0

Czas odkrywania architektury w betonie i betonu w architekturze. – Pokazaliśmy inwestorom, że materiał surowy jakim jest beton ma również estetykę i może zachwycać pięknem. Architekci i wykonawcy nauczyli się pracować z betonem, doceniać jego walory i naturalność. Te 20 lat współpracy branży cementowej z architektami przy organizacji konkursu „Polski Cement w Architekturze” to okres odkrywania architektury w betonie i betonu w architekturze – powiedział Mariusz Ścisło, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Rozdanie nagród w dwudziestej, jubileuszowej edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”, odbyło się w Warszawie 25 listopada 2016 roku. Nagrodę główną zdobył arch. Robert Konieczny, autor domu pn. „Arka Koniecznego”.

JUBILEUSZ
Konkurs dla architektów o nazwie „Polski Cement w Architekturze” na najlepszą realizację z użyciem technologii betonowej organizowany jest od 1997 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

W ciągu 20 lat do konkursu zgłoszono projekty ponad 500 obiektów zbudowanych na terenie kraju, a nagrodzono i wyróżniono autorów prawie 100 z nich.

– Ta dwudziesta, jubileuszowa edycja konkursu dokumentuje 20 lat współpracy branży cementowej z SARP przy popularyzacji dobrej architektury betonowej w Polsce. Dzięki swoim właściwościom – wytrzymałości i plastyczności – beton pozwala architektom na realizację śmiałych i niezwykłych projektów, które potem możemy użytkować i podziwiać przez dziesiątki latpowiedział Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Laureaci konkursu oprócz gratyfikacji finansowych i dyplomów otrzymują także rzeźbę z brązu przedstawiającą artystyczną wizję betonowozu czyli popularnej gruszki betonu. Właśnie ta gruszka – trofeum stała się jednym z symboli dobrej architektury betonowej.

Organizatorzy konkursu Polski Cement w Architekturze pamiętają  nie tylko o architektach i projektantach, ale także o inwestorach, którzy otrzymują dyplomy i gratulacje.

– Jako producenci cementu mamy świadomość, że cement to półprodukt – surowiec, z którego dobry, mądry architekt jest w stanie wykrzesać coś ciekawego. Dlatego od wielu lat jesteśmy zaangażowani w to, by pokazywać potęgę betonu. Nie tylko jego siłę i trwałość, jego cechy konstrukcyjne, które są oczywiste. Od zawsze zwracamy uwagę, że beton w rękach, w głowie i w sercu artysty, może pokazać całe piękno wynikające z jego plastycznej formy. W ciągu 20 lat mieliśmy okazję wyróżnić i nagrodzić grono wybitnych polskich architektów. Jesteśmy dumni z tego, że beton stał się modny także dla młodego pokolenia architektów. Patrząc na zdjęcia obiektów zgłoszonych do XX edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”, uważam że w ciągu tych 20 lat, udało nam się uczynić Polskę piękniejszą – powiedział prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.

XX EDYCJA KONKURSU „POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE”
Podczas tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu nagradzano i wyróżniano najlepsze realizacje z użyciem technologii żelbetowej wykonane i przekazane do użytku przed końcem 2015 roku.

Prace oceniał sąd konkursowy pod przewodnictwem wiceprezesa SARP arch. Grzegorza Stiasnego w składzie: arch. Karolina Szkapiak (prezes Oddziału SARP w Jeleniej Górze), arch. Piotr Lewicki (laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”), arch. Maciej Hawrylak (członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP) oraz Zbigniew Pilch (dyrektor ds. marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu).

Na konkurs zgłoszono 23 obiekty – prace, z których wybrano 5 i nagrodzono w następujący sposób:

I NAGRODA  w wysokości 15.000 zł dla pracy pt. ARKA KONIECZNEGO
autor: KWK Promes – architekt Robert Konieczny
współpraca autorska: architekt Łukasz Marciniak
współpraca: architekt Marcin Harnasz, Aneta Świeżak
Uzasadnienie: nagrodę przyznano za stworzenie budynku syntetycznego w formie i zastosowanych materiałach, dobrze wpisanego w naturalny krajobraz – dzięki umiejętnemu operowaniu pustką, zawartą  w betonowej strukturze. 

II NAGRODĘ  w wysokości 10.000 zł dla pracy pt. DOM POD OPOLEM
autor: db2 architekci  – Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński
Uzasadnienie:  za wykazanie, iż wysoką jakość można osiągnąć także przez nadanie budynkowi prostej formy i  wykorzystanie powszechnie stosowanych materiałów.

Wyróżnienie w wysokości 5000 zł dla pracy pt. ZESPÓŁ MIESZKALNO-USŁUGOWY KURKOWA 14/DUBOIS 41 WE WROCŁAWIU
autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.
Uzasadnienie: za wykazanie, iż wysoką jakość można osiągnąć także przez nadanie budynkowi prostej formy i  wykorzystanie powszechnie stosowanych materiałów.

Wyróżnienie w wysokości 5000 zł dla pracy pt. CENTRUM KULTURALNO-KONGRESOWE JORDANKI W TORUNIU  UL. SOLIDARNOŚCI 13
autor: architekt Fernando Menis
współpraca autorska: architekt Jacek Lenart – STUDIO A4 sp. z o.o.
współpraca:
architektura: Karolina Mysiak, Jaume Cassanyer, Javier Espilez
akustyka: Pedro Cerda
planowanie przestrzenne: Pracownia Architektury i Urbanistyki SEMI
konstrukcje: Tomasz Pulajew (FORT POLSKA Sp. z o.o.)
instalacje elektryczne: ELSECO Sp. z o.o.
Uzasadnienie:  za rzeźbiarskie wykreowanie monumentalnego gmachu, nadającego nowy charakter strukturze miasta, zgodnie z aspiracjami jego mieszkańców.

Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w wysokości 5000 zł za użycie betonu towarowego dla pracy pt. MUZEUM KATYŃSKIE W WARSZAWIE autor: BBGK ARCHITEKCI Warszawa

Jury podjęło również decyzję o przyznaniu kolejnej nagrody specjalnej „za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej” dla arch. Jadwigi Grabowskiej – Hawrylak.

open