1. Home
  2. News
  3. POLACY STAWIAJĄ NA ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
POLACY STAWIAJĄ NA ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
0

POLACY STAWIAJĄ NA ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

0

Budując dom czy remontując mieszkanie Polacy coraz częściej decydują się na zakup okien energooszczędnych. Z najnowszego raportu Centrum Analiz Branżowych (CAB) Rynek okien w Polsce, edycja 2017 wynika, że w ciągu czterech lat sprzedaż okien energooszczędnych o współczynniku przenikania ciepła (Uw) na poziomie nie większymi niż 0,9 W/(m2*K), zwiększyła się o blisko 50%.

W 2013 roku Polacy kupili 1,5 mln takich okien, co stanowiło nieco ponad 20% wszystkich okien zamontowanych w Polsce w tamtym czasie. W 2016 roku sprzedaż okien energooszczędnych wzrosła do niemal 2,25 mln sztuk, a ich udział w sprzedaży na polskim rynku wzrósł do 31%. Co więcej, producenci okien spodziewają się, że w kolejnych latach sprzedaż okien energooszczędnych w Polsce będzie rosła w jeszcze szybszym tempie. Oceniają, że już w roku 2019 roku okna o wsp. Uw<0,9 stanowić będę ponad połowę okien sprzedanych w naszym kraju.

Im niższa wartość współczynnika Uw, tym mniej ciepła ucieka z naszych domów przez okna. Dzisiejszym standardem w Polsce są okna o współczynniku Uw na poziomie 1,1 W/(m2*K), ale rosnąca popularność okien energooszczędnych powoduje, że wielu inwestorów prywatnych już dzisiaj wybiera okna, o parametrach, które obowiązywać będą powszechnie dopiero za kilka lat*.

– Polscy inwestorzy zachowują się bardzo racjonalnie stawiając na produkty pozwalające im oszczędzać energię przez wiele lat, mimo, że dzisiaj są one w zakupie nieco droższe niż standardowe. – twierdzi Robert Klos, dyrektor zarządzający CAB. – Z naszego badania wśród producentów okien wynika, że koszt wytworzenia okna o współczynniku Uw< 0,9 W/(m2*K) jest średnio o 15% wyższy niż okna w aktualnym, niższym standardzie cieplnym.

Udział okien energooszczędnych (Uw<0,9 W/[m2*K]) w sprzedaży okien w Polsce w latach 2013-2016. Prognoza na 2019 rok
Udział okien energooszczędnych (Uw<0,9 W/[m2*K]) w sprzedaży okien w Polsce w latach 2013-2016. Prognoza na 2019 rok
*Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z lipca 2013 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od stycznia tego roku współczynnik przenikania ciepła okien montowanych w budynkach mieszkalnych nie może być większy niż 1,1 W/(m2*K), a od początku 2021 roku w polskich domach nie będzie można już zamontować okna, którego wartość Uw będzie wyższa niż  0,9 W/(m2*K).

Źródło: Raport CAB pt. Rynek okien w Polsce, edycja 2017.

PS