1. Home
  2. Materiały i Technologie
  3. WYMIANA OKIEN
WYMIANA OKIEN

WYMIANA OKIEN

0

Jest ważnym elementem kompleksowej modernizacji budynków i strategii walki ze smogiem.Gdy dzieci wyjeżdżają na wakacje w wielu domach rozpoczyna się sezon remontów. 

Jak wynika z badania „Barometr Zdrowych Domów 2016” przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX, Polaków najbardziej motywuje do działania możliwość poprawy komfortu (73%) i energooszczędności domu (70%). Kompleksowa modernizacja domów jednorodzinnych i wymiana okien to także klucz do rozwiązania problemu ze smogiem, którego negatywny wpływ na nasze zdrowie jest coraz większy – wskazuje najnowszy raport Instytutu Badań na Bezpieczeństwem, Energetyką i Klimatem (ISECS).

Jak czytamy w raporcie Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energetyką i Klimatem (ISECS)pt. „Strategia walki ze smogiem” – jakość powietrza w Polsce jest jedną z najniższych w skali Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), negatywnie wpływając na zdrowie i jakość życia. Raport ten jednoznacznie wskazuje, że głównym winowajcą są domy jednorodzinne i ich niski standard energetyczny. Z całą publikacją można zapoznać się na stronie: http://isecs.eu/wordpress/prezentacja-raportu-strategia-walki-ze-smogiem/

– Obliczenia pokazują, że sama wymiana źródła ciepła nie rozwiąże kwestii smogu, a w niektórych przypadkach może nawet przyczynić się do wzrostu kosztów ogrzewania, chociażby na skutek przewymiarowania nowego urządzenia grzewczego i konieczności stosowania droższego paliwa. Żeby tego uniknąć, ważne jest przeprowadzenie kompleksowej modernizacji budynków, na którą powinny składać się: izolacja przegród zewnętrznych, wymiana okien oraz modernizacja całego systemu ogrzewania z wymianą źródła ciepła. Nasze wyliczenia wskazują, iż taka sekwencja działań jest logiczna i uzasadniona ekonomicznie dla inwestorów – podkreśla autor raportu, dr Krzysztof M. Księżopolski.

Gdy dzieci wyjeżdżają na wakacje w wielu domach rozpoczyna się sezon remontów i adaptacji poddaszy na cele mieszkalne. Zanim jednak przejdziemy do etapu wymiany okien warto go dobrze zaplanować i przemyśleć. Poniżej przedstawiamy wskazówki i rady, które pomogą w tym procesie.

Parametry techniczne – kierunek energooszczędność

W zimie często czujemy, że wieje od starych okien. W takiej sytuacji warto zainwestować w wymianę stolarki na nową, bardziej energooszczędną. Ponieważ okna wybieramy na 20-30 lat, dlatego lepiej decydować się na takie modele, która spełniają już przyszłe wymagania dotyczące standardów energetycznych. Jeśli wybierzemy dobrej jakości energooszczędne okna z pewnością przełoży się to niższe rachunki i lepszy komfort cieplny w mieszkaniu.

Myśląc o wymianie okien powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry m.in. współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Okno jest ciepłe, jeśli jego rama, skrzydło i szyba mają dobre parametry izolacyjne. Nowoczesne okna energooszczędne najczęściej wyposażone są w szyby dwukomorowe wypełnione argonem lub kryptonem, okna takie są często zwane trójszybowymi np. okno dachowe VELUX GLL 1061.

Rozszczelnione i stare okna nie trzymają obecnych standardów energetycznych. Według rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dotyczącego nowych warunków technicznych, od 1 stycznia 2017 roku nastąpiła zmiana wymagań odnoszących się do parametrów okien. Obecnie w budynkach można montować okna pionowe o współczynniku przenikalności cieplnej Uw nieprzekraczającym 1,1 W/m2K, zaś połaciowe 1,3 W/m2K. W kolejnym etapie, tj. od 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/m2K, zaś połaciowych 1,1 W/m2K.

Prawidłowy i ciepły montaż okien – gwarancją sukcesu

Nawet najlepsze okna, jeśli zostaną źle zamontowane nie ochronią naszego domu przed stratami ciepła. Wymiana okien wymaga wiedzy i przygotowania – tak więc najlepiej skorzystać z fachowej ekipy wykonawczej. Remont warto zaplanować z wyprzedzeniem, bo na dobrych fachowców trzeba trochę poczekać. Wielu producentów rekomenduje przeszkolonych wykonawców np. dobrego dekarza można znaleźć tutaj: http://www.velux.pl/dla-klienta/znajdzdekarza. Niezwykle ważne jest odpowiednie połączenie okna z warstwami izolacji ściany lub dachu. Producenci oferują gotowe rozwiązania systemowe, które zapewniają ciepły i prawidłowy montaż np. rama izolacyjna VELUX BDX. Warto z nich skorzystać, aby uniknąć powstawania mostków termicznych na styku okna ze ścianą lub dachem.

Ponadto, w przypadku planowania wymiany okien połaciowych, bardzo ważna jest ocena stanu technicznego konstrukcji dachu. Zatem zanim zabierzemy się do prac warto skonsultować się z dekarzem. W przypadku wymiany okien w dachu o kilkudziesięcioletniej konstrukcji, istnieje ryzyko, że podczas prac ulegnie on uszkodzeniu i będziemy skazani na jego miejscowy lub kapitalny remont. Gdy planujemy zmianę miejsca okien lub zwiększenie ich ilości postarajmy się odszukać plany konstrukcyjne więźby dachowej. Znacznie ułatwi to wskazanie dokładnego miejsca, w którym możemy wstawić okno. Jest to ważne, gdyż okna dachowe najczęściej montuje się między krokwiami.

Wymiana jeden na jeden – najprościej i najtaniej

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest wymiana starego okna na nowe o tych samych lub zbliżonych wymiarach. W przypadku okien dachowych konieczne będzie częściowe zdemontowanie pokrycia dachowego, ponieważ jednocześnie z oknem wymieniamy kołnierz uszczelniający. Jest to aluminiowy zestaw elementów, który odprowadza wodę opadową z okolic okna. Między innymi dzięki niemu okno nie przecieka. Uszkodzeniu podczas wymiany najczęściej ulegnie też wnęka okienna. W przypadku okien fasadowych, wnękę trzeba będzie od nowa wykończyć gipsem i odmalować, co jest stosunkowo prostą pracą. Natomiast w przypadku okien zainstalowanych w dachu, trzeba będzie ją naprawić lub wymienić na nową. Wnękę można zrobić z płyt kartonowo-gipsowych, pamiętając o tym, aby płaszczyzna nad oknem była równoległa do podłogi nad oknem, a pod nim – prostopadła. Idealnym rozwiązaniem mogą być dostępne na rynku gotowe wnęki okienne. Są one trochę droższe, ale są wykonane z materiału bardziej odpornego na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Koniecznie trzeba pamiętać o ociepleniu wnęki okiennej, idealnie nadaje się do tego wełna skalna ROCKWOOL.

Wymiana okien zgodnie z przepisami

Na wymianę okien w domach jednorodzinnych nie potrzeba specjalnych pozwoleń, ani zgód, pod warunkiem, że jest to tzw. odtworzenie stanu pierwotnego. Jeśli jednak prace remontowe wiązałaby się z integracją w konstrukcję budynku np. poprzez powiększenie lub wybicie nowego otworu na okno to zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, takie roboty można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę lub po zgłoszeniu do urzędu gminy zamiaru przeprowadzenia prac remontowych (tzw. tryb uproszczony). W domach wielorodzinnych należy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej, zaś w obiektach zabytkowych – konserwatora zabytków.

Stare okna do recyclingu

Sprawdźmy też, czy firma instalująca okna odbierze od nas stare okna i przekaże je do recyclingu. Pod tym kątem najlepsze są okna drewniane, które niemal w całości polegają odzyskowi – drewno, szkło i aluminium to naturalne surowce. Jeśli tego nie robi, to przy obecnych przepisach dotyczących segregacji odpadów, trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty związane z odbiorem starych okien.

Źródło: velux.pl

PS