Home News X edycja Pucharu Pamięci Małego Powstańca
X edycja Pucharu Pamięci Małego Powstańca
0

X edycja Pucharu Pamięci Małego Powstańca

0
0

Od 73 lat, co roku, Warszawa czci pamięć o Powstańcach ‘44, którzy oddali życie w walce o wyzwolenie Stolicy. W oficjalny program obchodów wpisał się na stałe międzynarodowy turniej piłkarski o Puchar Pamięci Małego Powstańca.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji wzięły udział młodzieżowe drużyny piłkarskie roczników 2005/2006, łącznie około 200 uczestników z Polski, Niemiec, Ukrainy i Anglii oraz ponad 2000 odwiedzających, w tym wiele znanych powszechnie osobistości, sportowców i polityków.

Turniej to zdecydowanie więcej, aniżeli tylko rywalizacja sportowa. Zawody to wyraz hołdu dla najmłodszych uczestników powstania, dlatego we wtorek 1 sierpnia w Godzinę „W” drużyny biorące udział w zawodach minutą ciszy uczciły pamięć dzieci, które walczyły i ginęły w powstaniu warszawskim, a następnie złożyły kwiaty pod pomnikiem Małego Powstańca.

Miesięcznik „Builder” tegoroczną edycję turnieju objął swoim patronatem medialnym.

1
Uczestnicy turnieju w trakcie godziny „W” pod pomnikiem Małego Powstańca na warszawskim barbakanie

Oficjalna część turnieju miała miejsce już w przeddzień rozgrywek podczas sędziowskiej odprawy technicznej. Na niej organizatorzy, w porozumieniu z trenerami i sędziami, w trosce o zdrowie młodych zawodników podjęli decyzję o skróceniu czasu trwania spotkań ze względu na bardzo wysoką temperaturę powietrza (ponad 30 stopni Celsjusza). Ustalono, że spotkania rozgrywane będą w systemie 2 x 15 min zamiast pierwotnie planowanych 2 x 20 min.

dav
Spotkanie organizacyjno-techniczne sędziów turnieju

Pierwszy dzień turnieju obfitował w emocje. Cichym faworytem grupy A była drużyna Fortuny Düsseldorf, triumfatora ubiegłorocznej edycji turnieju. W meczu otwarcia rzeczywiście pokazali walory, do których zdążyli przyzwyczaić widzów w poprzednich odsłonach imprezy i pewnie pokonali zespół 303 PSC Northampton 4:1. Prawdopodobnie kluczowym dla układu tabeli tej grupy był wynik meczu pomiędzy Fortuną Düsseldorf i Polonią Warszawa. Na prowadzenie wychodziła to jedna, to druga drużyna, ale ostatecznie gospodarze turnieju wygrali 3:2. Tym samym zrobili duży krok na drodze do finału, jednak niczego nie można rozstrzygać przed jutrzejszym zakończeniem spotkań.

3
Drużyna SDUSZOR-4 Lwów wraz z sędziami

W grupie B, podobnie jak w ubiegłym roku, prym wiodły drużyny ze Lwowa, zdobywając po komplecie zwycięstw z imponującym bilansem bramkowym. Warto również zauważyć, że Karpaty zakończyły dzisiejsze rozgrywki bez straty gola. Dobre wrażenie, pomimo odnotowania dwóch porażek, sprawił debiutant, czyli zespół Akademii Mistrzów Cracovii. Po zakończeniu zmagań sportowych młodzi piłkarze i piłkarki wraz z opiekunami i osobami towarzyszącymi mieli okazję zwiedzić Warszawę oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

4
Zawodnicy z Anglii podczas zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego

W drugim dniu zawodów rozegrano końcową turę spotkań grupowych. Jedynym zespołem, który wygrał wszystkie mecze, była Polonia Warszawa, triumfator grupy A. Doskonale radził sobie team Fortuny Düsseldorf, aplikując przeciwnikom w dwóch dzisiejszych spotkaniach aż 21 bramek. Jednak zwycięstwo Polonii w bezpośrednim starciu z Niemcami pierwszego dnia zadecydowało o zajęciu przez naszych zachodnich sąsiadów dopiero drugiego miejsca w grupie. W grupie B, zgodnie z przewidywaniami, dwie czołowe lokaty zajęły zespoły lwowskie.

W ostatnim dniu turnieju rozegrane zostały spotkania, w których drużyny walczyły w parach o zajęcie miejsc od pierwszego do dziewiątego. Nieoczekiwanie najbardziej zaciętą i przez to widowiskową walkę stoczono w meczu o piąte miejsce, rozegranym pomiędzy Cracovią i 303 FC Northampton. Obie gorąco dopingowane drużyny prowadziły bardzo wyrównaną walkę, zakończoną zwycięstwem, debiutującej w turnieju, Cracovii Kraków zaledwie jedną bramką.

5
Po emocjonującym meczu telewizyjnego wywiadu udziela Wiktoria Warso – zdobywczyni pierwszej bramki dla 303 FC Northampton

Tegoroczną edycję wygrał ukraiński zespół Karpaty Lwów, pokonując w emocjonującym finale Polonię Warszawa. W meczu o trzecie miejsce lepszą drużyną okazała się być Fortuna Düsseldorf.

6
Tegoroczną edycję wygrał ukraiński zespół Karpaty Lwów, pokonując w emocjonującym finale Polonię Warszawa. W meczu o trzecie miejsce lepszą drużyną okazała się być Fortuna Düsseldorf
7
Trzecie miejsce zajęła Fortuna Düsseldorf

Z uwagi na wyjątkowość idei turnieju oraz społeczny szczególny wymiar tegoroczną edycję postanowiły docenić firmy PERI Polska oraz Berndorf Bäderbau. Logotypy firm znalazły się na oficjalnych trykotach całego zespołu sędziowskiego, w którego skład wchodzili sędziowie szczebla centralnego.

9
Zespół sędziowski ubrany w oficjalne stroje turniejowe z logotypami Berndorf Bäderbau oraz PERI Polska. Firmy doceniły ideę turnieju i postanowiły go wspomóc.
10
Marek Wrzal (Prezes Zarządu, Berndorf Bäderbau) wraz z sędziami turnieju oraz organizatorem tuż po otrzymaniu pamiątkowej statuetki Małego Powstańca w ramach podziękowania za wsparcie turnieju.

Końcowa klasyfikacja turnieju:

1. Karpaty Lwów

2. MKS Polonia Warszawa

3. Fortuna Düsseldorf

4. SDUSZOR-4 Lwów

5. AM Cracovia

6. 303 PSC Northampton

7. KS Soccer Słupno

8. The Eight FC

9. KS Sokół Serock

10. WBS Warszawa

Król strzelców: Chisom Knokem (Fortuna Dusseldorf – 10 bramek)

Najlepszy zawodnik: Mateusz Mucha (AM Cracovia)

Najlepszy bramkarz: Amelia Kraszewska (KS Soccer Słupno)

Puchar Fair Play: KS Sokół Serock

open