Home Architecture Design BXBSTUDIO BOGUSŁAW BARNAŚ
BXBSTUDIO BOGUSŁAW BARNAŚ
0

BXBSTUDIO BOGUSŁAW BARNAŚ

0
0

Bogusław Barnaś Architekt, projektant, nauczyciel akademicki. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Fachhochschule Muenster w Niemczech.

W grudniu 2009 roku założył interdyscyplinarną pracownię projektową BXBstudio, skupiając wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w Polsce, Anglii oraz Szkocji, pracując m.in. w Londynie u Normana Fostera – jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów na świecie, pracowni Make Architects czy krakowskiej pracowni Ingarden & Ewy Architekci.
Od lutego 2012 roku pracownik naukowy na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
W roku 2013 nominowany do nagrody Z:A Award „Perspektywy Architektoniczne: Moja idea, moja duma” za projekt Domu Zagrodowego. W 2014 roku zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. W tym samym roku nagrodzony przez World Architecture Community za projekt One Tree House oraz nominowany za projekt Domu Polskiego oraz SeaHouse.
Doświadczenie zawodowe Barnasia obejmuje prace nad projektami o różnej skali, od domów jednorodzinnych, jak np. Dom Eko, Dom Polski, Dom Artysty po budynki takie, jak The Walbrook (Foster + Partners) – zrealizowany budynek biurowo-handlowy zlokalizowany w centrum Londyńskiego City.
W 2015 roku nagrodzony przez World Architecture Community za projekt Domu Artysty oraz Domu Koreańskiego – Centrum badmintona w Korei Południowej. Dom Artysty został również  zaliczony przez serwis Archinea do 10 najciekawszych domów jednorodzinnych 2014 roku. W roku 2015 Barnaś znalazł się w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestka wg Property Design.

BXBstudio Bogusław Barnaś
Interdyscyplinarna pracownia projektowa BXBstudio założona w grudniu 2009 roku podejmuje twórcze wyzwania z zakresu urbanistyki, architektury, sztuki, designu, grafiki oraz publicystyki. W swojej działalności projektowej czerpie inspirację z rodzimych tradycji, m.in. stylu zakopiańskiego, drewnianej architektury sakralnej – kościółków zrębowych, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.
BXBstudio kładzie szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą, co w sposób szczególny przekłada się na charakter kreowanej przestrzeni – form, wnętrz, budynków i układów urbanistycznych. Wierzymy, że zrównoważony rozwój zmieni świat na lepszy, piękniejszy, zdrowszy i doprowadzi ludzkość do nowych, nieodkrytych jeszcze obszarów. Projektowanie zrównoważonych energetycznie domów jednorodzinnych stanowi znaczący zakres działalności BXBstudio.
BXBstudio łączy wiedzę, matematyczną precyzję, zaawansowaną technologię w dziedzinie projektowania, znajomość przepisów i procesów administracyjnych niezbędnych do zrealizowania inwestycji, z drugiej strony oferuje nieograniczoną wyobraźnię, myśl twórczą, entuzjazm, optymizm i umiejętność kreowania dobrej przestrzeni.
Celem BXBstudio jest ciągłe poszukiwanie piękna w otaczającej przestrzeni, równocześnie kreowanie piękna. Wierzymy, że otwartość na szeroki zakres działalności twórczej, niezawężonej do banału kreowania powtarzalnych wzorców, pozwala nam w pełni rozwijać się i generować najlepsze rozwiązania, które z powodzeniem urzeczywistniamy przy wsparciu zaufanych specjalistów różnych dziedzin.

1. Motto projektowe i życiowe
Wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa, pozbawiona duszy.

2. Autorytet/guru architektoniczny
Norman Foster – jeden z wielu autorytetów, jednak jego mogłem obserwować z bliska.

3. Dom marzeń
Dom z kurnikiem – w trakcie opracowania.

4. Najbardziej udany projekt
Bardzo trudno powiedzieć, może właśnie opracowywany dom z kurnikiem i apartamentowiec w Warszawie.

5. Projekt – zjadacz czasu
Tak, zjadacz, a nawet pożeracz.

6. Pozaarchitektoniczne źródła inspiracji
Wyobraźnia, muzyka, moda, sztuka ludowa, przyroda, folklor, polski krajobraz, wzornictwo.

7. Ulubione rozwiązanie (materiałowe, technologiczne), którego często używam
Aktualnie strzecha.

8. Zaleta i wada architekta, które najbardziej rzucają się w oczy
Nie mam pojęcia.

9. Moja pierwsza nagroda
Wallpaper Directory 2014.

10. Najgorszy budynek/ budowla (w moim mieście, w Polsce, w Europie, na świecie)
Trudno się zdecydować…

open