Home Architecture Design SKETCHUP PRO W PRAKTYCE
SKETCHUP PRO W PRAKTYCE
0

SKETCHUP PRO W PRAKTYCE

0
0

Biuro architektoniczne Kahl & Gaczorek może pochwalić się realizacją projektów hoteli w Zakopanem, Krakowie i na Ukrainie. W 2015 roku zostało wyróżnione za projekt architektoniczny obiektu Nosalowy Dwór nagrodą „Innowatora Wprost” w kategorii budownictwo.

Pracownicy biura w procesie projektowym bazują na efektywnym wykorzystaniu programu SketchUp Pro firmy Trimble, będącym wszechstronnym narzędziem przeznaczonym do opracowywania modeli 3D.

W maju bieżącego roku uwaga użytkowników programu SketchUp skupiła się na Zakopanem i organizowanej w nim konferencji 3D Basecamp. Była to pierwsza w historii polska edycja tego międzynarodowego wydarzenia. Zgromadziła ona kilkuset uczestników, których łączy pasja do programu SketchUp oraz pozostałych, zintegrowanych z nim narzędzi dedykowanych szeroko pojętej branży projektowej.
Konferencja miała miejsce w resorcie konferencyjnym Nosalowy Dwór w Zakopanem. Obiekt ten został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Kahl & Gaczorek, które obecne jest na rynku od 2012 roku. Jest to jedno z nielicznych biur w Polsce specjalizujących się w projektach hoteli. Ten typ budynków, ze względu na swą wielofunkcyjność i przeznaczenie, wymaga szczególnej znajomości rozwiązań projektowych dla pokoi, stref ogólnodostępnych, gastronomii, sal konferencyjnych, jak również części wypoczynkowych: basenów, wellness i spa. Architekci biura Kahl & Gaczorek zawsze starają się dopasować wzornictwo obiektu do cech miejsca, w jakim inwestycja powstaje, łącząc nowoczesną myśl projektową z architekturą danego regionu.
Znajdujący się u stóp Nosala kompleks Nosalowy Dwór Resort & SPA składa się z czterech budynków. Czynnikiem wyróżniającym tę inwestycję jest sala konferencyjna (pow. 1300 m2) mogąca pomieścić blisko 1500 osób. Pomieszczenie to jest pozbawione słupów, przez co przestrzeń może być dowolnie aranżowana, spełniając wymogi rozmaitych wydarzeń – od konferencji przez pokazy mody po targi. Warto podkreślić, że nad salą znajduje się dodatkowo 5 kondygnacji hotelu, w skład których wchodzi 100 jednostek pokojowych, biura i siłownia. Całkowite wyeliminowanie słupów było możliwe dzięki przyporom przenoszącym obciążenia ze wszystkich nadziemnych kondygnacji do gruntu wzdłuż zachodniej elewacji hotelu.

SketchUp Pro w akcji
Pracownicy biura w procesie projektowym bazują na efektywnym wykorzystaniu programu SketchUp Pro firmy Trimble, będącym wszechstronnym narzędziem przeznaczonym do opracowywania modeli 3D. Praca z poszczególnymi projektami przebiega na podobnym schemacie działań. Jako wyjściowy wykorzystuje się rysunek CAD, na podstawie którego w SketchUp przygotowana jest bryła 3D. Na kolejnych etapach, aż po projekt wykonawczy, nadal wykorzystuje się model SketchUp, który jest rozwijany i aktualizowany dla najlepszego przedstawienia rozwiązań projektowych. Model sporządza się dla całości obiektu, w tym dla jego wnętrz (pokoi hotelowych, pomieszczeń ogólnodostępnych), tarasów zielonych oraz terenów zewnętrznych objętych inwestycją (rys. 1.).
Intuicyjna obsługa SketchUp gwarantuje doskonałą komunikację na linii architekt – inwestor, architekt – projektant branżowy, nieoceniony jest także przy wewnętrznym, biurowym obiegu informacji. Program umożliwia wymianę danych przez import lub eksport plików dr inż. Tomasz Olszewski ProGrupa P ROMOCJA 2D lub 3D wielu popularnych formatów. Możemy na przykład przygotować dokumentację w formacie dwg i współdzielić ją z projektantami innych branż. Z kolei na podstawie rysunków 2D wstawionych do modelu SketchUp w szybki sposób otrzymamy bryły przestrzenne (np. wykorzystując wtyczkę Dibac). Integralnym oprogramowaniem dostępnym ze SketchUp jest LayOut, który służy do generowania dokumentacji 2D na podstawie modelu. Warto dodać, że program LayOut na bieżąco uaktualnia zmiany wprowadzone w projekcie SketchUp.

Rys. 1. Model SketchUp oraz widok na południowo-wschodni narożnik budynku Nosalowy Dwór Resort & SPA

SketchUp Pro i projektowanie hoteli
Prace projektowe nad obiektami hotelowymi to złożona, interdyscyplinarna procedura, w której architekt nadzoruje kontakt między wszystkimi branżami i stara się, by wszystkie zalecenia inwestora i operatora hotelu były spełniane w zgodzie z przyjętą koncepcją. Proces ten jest długotrwały i uwarunkowany wieloma czynnikami. Przygotowanie projektu hotelu Rezydencja II Nosalowy Dwór trwało około 28 miesięcy, licząc od etapu tworzenia koncepcji po ostatnie zmiany projektowe tworzone na bieżąco wraz z trwaniem budowy, aż do jej ukończenia.
W biurze Kahl & Gaczorek przy projekcie współpracuje zazwyczaj zespół 3–5 architektów. Jedna osoba tworzy model 3D i odpowiedzialna jest za kwestię wizualną projektu, a pozostałe osoby opracowują dokumentację techniczną. Dzięki modelowi SketchUp każdy z projektantów ma stały pogląd na przestrzenną bryłę oddającą założenia projektu, co usprawnia pracę i ułatwia komunikację w biurze. Każde z problematycznych miejsc jest szczegółowo sprawdzane w 3D tak, aby mieć pewność spełnienia kryteriów i wymogów budowlanych. Ponadto dokładny model odzwierciedlający rzeczywisty budynek umożliwia wybór optymalnego rozwiązania oraz szybkie wprowadzanie zmian.
SketchUp sprawdza się dodatkowo przy projektowaniu wyposażenia wnętrz oraz indywidualnych mebli robionych na zamówienie (rys. 2.). Często korzystamy również z przeznaczonego dla profesjonalistów serwisu ArchiUp (wcześniej ModelsDownload. com). Jest to bogate źródło inspiracji, różnego rodzaju produktów czy tekstur, których w łatwy sposób można użyć w swoich projektach, ściągając pliki bezpośrednio do programu SketchUp za pomocą dedykowanej wtyczki – mówi Dawid Krzysztoń, architekt Kahl & Gaczorek odpowiedzialny za projektowanie, modelowanie 3D i wizualizacje.
Końcową fazą pracy z projektem jest tworzenie wizualizacji obiektu. Do tego celu w zakopiańskim biurze architektonicznym wykorzystywany jest silnik renderujący Artlantis. Model programu SketchUp, zaimportowany do Artlantis, po dopasowaniu ustawień może zostać wyrenderowany z bardzo dobrym rezultatem. Wizualizacje obrazujące bryłę budynku oraz jego wnętrza używane są zarówno przy wyborze najlepszych rozwiązań przestrzennych lub materiałowych, do kontaktu z inwestorami i wykonawcami, a także do przygotowania materiałów marketingowych (rys. 3.).

Rys.2. Projekt restauracji.

SketchUp Pro i przyszłość
Biuro architektoniczne Kahl & Gaczorek może pochwalić się realizacją projektów hoteli w Zakopanem, Krakowie czy na Ukrainie. W 2015 roku zostało wyróżnione za projekt architektoniczny obiektu Nosalowy Dwór nagrodą „Innowatora Wprost” w kategorii budownictwo. Jury podkreślało wyjątkowość zastosowanych rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych, które miały znaczący wpływ na design, funkcjonalność czy oszczędność energii. We wrześniu 2017 roku rozpoczęła się budowa kolejnego kompleksu hotelowego zaprojektowanego z wykorzystaniem SketchUp Pro, który z pewnością powtórzy sukces Nosalowego Dworu.

dr inż. Tomasz Olszewski ProGrupa  mgr inż. arch. Dawid Krzysztoń Kahl & Gaczorek Biuro Architektoniczne

Rys. 3. Wizualizacja foyer
open