Druga edycja ogólnopolskiego spotkania praktyków zarządzania inteligentnymi budynkami i zintegrowanej automatyki budynkowej – Projekt BMS 2017 już za nami.
Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji były Systemy BMS – droga do energooszczędności i efektywnej modernizacji budynków. Proces inwestycyjny od zamówień publicznych po realizacje.
Podczas 2-dniowego wydarzenia 20 prelegentów – reprezentantów producentów, dystrybutorów i ekspertów branżowych, zaprezentowało swoje rozwiązania w trakcie 14 wykładów, a w debacie zabrało głos 7 reprezentantów sektora inteligentnych rozwiązań dla budynków. W strefie wystawienniczej swoje produkty zaprezentowało 11 firm. W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób – wśród nich blisko 100 uczestników – decydentów reprezentujących firmy o profilu integrator, instalator oraz facility i energy management, służby techniczne. Tak, w wielkim skrócie można podsumować drugą, ogólnopolską edycję Projekt BMS, która odbyła się w dniach 18-19 października 2017 w Hotelu Lamberton Business & Conferences w Ołtarzewie koło Warszawy.
W trakcie spotkania praktycy reprezentujący sektor rozwiązań w obszarze zarządzania inteligentnymi budynkami i zintegrowanej automatyki budynkowej dyskutowali o nowościach w branży i perspektywach zastosowań systemów na polskim rynku, w tym sposobach na zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Prelegenci przekrojowo omówili nowinki technologiczne w zakresie Smart Building, systemów automatyki budynkowej i technologii zarządzania budynkami. Sprawdzone rozwiązania oraz nowości zaprezentowali Partnerzy konferencji:
- Złoci Partnerzy: GLOBAL CONTROL 5: iSMA – zaprojektowane by sprostać każdemu wyzwaniu, teraz i w przyszłości; ROGER: Skalowalny system kontroli dostępu i automatyki budynkowej; SIEMENS: Wizualizacja i zarządzanie budynkami w erze digitalizacji; WAGO ELWAG: Automatyka Budynkowa WAGO – sprawdzone, elastyczne rozwiązanie dla każdej inwestycji.
- Srebrni Partnerzy: AMiT Zdrowe środowisko wewnątrz budynków; IMPAKT/POWER WALKER: Uniwersalny charakter zasilania awaryjnego PowerWalker; SOMFY: Jak połączenie zarządzania ochroną przeciwsłoneczną Somfy z naturalnym światłem słonecznym może przyczynić się do poprawy energetycznej budynków; ELTCRAC SYSTEM: DSDi – zintegrowana platforma serwisowa | Michał Reszka – Koordynator ds. rozwoju sprzedaży.
- W strefie wystawienniczej uczestnicy mogli zapoznać się z rozwiązaniami firmy ENIKA – Brązowego Partnera konferencji.
Wydarzenie Patronatem Honorowym objęła Narodowa Agencja Poszanowania Energii – NAPE oraz Stowarzyszenie Polskich Energetyków – SPE. W konferencji wzięli udział eksperci ze znajomością problematyki efektywności i energooszczędności. Pierwszy dzień spotkania otworzył wykład gościa specjalnego – Johna D. Petze – Dyrektora Zarządzającego Project-Haystack.org. Tematem wykładu był światowy trend – inicjatywa typu „open source”, której celem jest usprawnianie pracy w systemach zarządzania budynkami BMS i systemach zarządzania energią w oparciu o dane pochodzące z Internetu rzeczy. Na zakończenie pierwszego dnia Projekt BMS 2017, radca prawny Kamil Stolarski z kancelarii SMW Legal omówił nowe technologie w budownictwie i ich zastosowanie na rynku publicznym w kontekście dyrektyw dotyczących zamówień publicznych i charakterystyki energetycznej budynków.
Drugi dzień obfitował w panele eksperckie. Dr hab. inż. arch. Marcin Furtak – Dyrektor Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej oraz dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak – Dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej zaprezentowali case study na temat budynku Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. MLBE to jeden z najbardziej zaawansowanych budynków w Polsce, który stanowi narzędzie gromadzenia danych dotyczących efektywności energetycznej. Budynek jest wykorzystywany przez naukowców jako obiekt badawczy i narzędzie do testowania technologii oszczędzających energię.
Pani Marta Lenarczyk – Kierownik Projektów w SPIE Polska, omówiła jak BMS w prosty sposób może pomóc ograniczać zużycie mediów oraz eksploatację urządzeń i instalacji budynkowych. Prelegentka zaprezentowała wyniki koordynowanego przez SPIE Polska badania przedstawiającego jak kształtuje się energochłonność biurowców certyfikowanych w porównaniu z biurowcami niecertyfikowanymi. Pan Jerzy Rusin z BIM Point, przedstawił jak skutecznie realizować potencjał drzemiący w BIM – Building Information Modeling. Pan Andrzej Stachno – Prezes Stowarzyszenia KNX Professionals Polska i pan Tomasz Janecki – Wiceprezes Stowarzyszenia omówili proces inwestycyjny z uzasadnieniem wyboru automatyki budynkowej.
W trakcie konferencji, uczestnicy mieli możliwość zabrać głos w debacie pt. Proces inwestycyjny z zastosowaniem systemów BMS. Modernizacja budynków użyteczności publicznej oraz biurowych w świetle Dyrektywy Unijnej. Do dyskusji włączyli się praktycy tematyki BMS i komercyjnych zastosowań: Tomasz Janecki – Wiceprezes Stowarzyszenia KNX Professionals Polska, pan Konrad Majewski – Radca prawny z SMW Legal, pan Michał Nowak – Maintenance Expert z Sodexo Polska On-site Service, pan Witold Rafalski Członek IFMA Polska, licencjonowany zarządca nieruchomości, obecnie Dyrektor Techniczny w Digiservice (grupa Trias), pan Dominik Stępień – Przedstawiciel użytkownika końcowego, pan Jerzy Rusin z BIM Point.
Całość wydarzenia umilił bankiet połączony z częścią integracyjną, sprzyjającą efektywnej współpracy między partnerami biznesowymi. Z pełnym programem można zapoznać się na stronie wydarzenia
„Dziękujemy za aktywny udział w konferencji. Dziękujemy wszystkim, których wkład przyczynił się do sukcesu Projekt BMS 2017 – Partnerom wydarzania, Patronom Honorowym, Partnerom Merytorycznym i Ekspertom, Patronom Medialnym, Uczestnikom konferencji. Dziękujemy za liczne konsultacje i kibicowanie idei tworzenia dorocznego miejsca spotkań reprezentantów sektora rozwiązań zarządzania inteligentnymi budynkami i automatyki budynkowej.” mówi Magdalena Kniszner – Prezes Zarządu Lockus Sp. z o.o. – Organizator.
Zapraszamy na trzecią edycję konferencji Projekt BMS, który odbędzie się w 2018 roku. Bieżące informacje o konferencji znajdują się na stronie: www.projektbms.pl.
Kontakt
Lockus Sp. Z o.o., e-mail: kontakt@projektbms.pl
www.projektbms.pl, www.facebook.com/projektbms
Edyta Marek – Menedżer Projektu, e-mail: emarek@lockus.pl
Informacje o Organizatorze
Lockus sp. z o.o. specjalizuje się w podnoszeniu jakości spotkań w branży nowych technologii. Organizujemy wydarzenia, które łączą zainteresowane współpracą strony. Wdrażamy i realizujemy projekty umożliwiające osiąganie celów sprzedażowych i wizerunkowych. Maksymalizujemy korzyści płynące z bezpośrednich kontaktów biznesowych. www.lockus.pl