Home Sport&Rekreacja LEGENDA RODZI SIĘ NA NOWO
LEGENDA RODZI SIĘ NA NOWO
0

LEGENDA RODZI SIĘ NA NOWO

0
0

Legendarny „kocioł czarownic”, bo tak niegdyś nazwano Stadion Śląski, otwiera się na nowo. Mekka polskiego futbolu stanie się również areną do organizacji międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych, a także wielkich koncertów muzycznych.

Historia Stadionu Śląskiego sięga 1956 roku. To tutaj przez wiele lat gościły największe wydarzenia sportowe i muzyczne w kraju z udziałem zagranicznych gwiazd i przy oklaskach kilkudziesięciotysięcznej widowni. To właśnie na „chorzowskim gigancie” padały historyczne rekordy.

Kilka faktów
Rekord frekwencji padł 18 września 1963 roku podczas meczu piłkarskiego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych Górnik Zabrze – Austria Wiedeń. Stadion zgromadził wówczas 120000 widzów. Jednym z najważniejszych momentów w historii chorzowskiego obiektu była wizyta klubu FC Santos z królem futbolu Pele w maju 1960 roku. Reprezentacja Polski rozegrała na Stadionie Śląskim 55 oficjalnych spotkań, w tym zakończone historycznym zwycięstwem 2:0 nad Anglią w eliminacjach mistrzostw świata w 1973 r.
Stadion Śląski w Chorzowie od początku swojego istnienia był obiektem wielofunkcyjnym, służącym różnym dyscyplinom sportu. W latach 1957–1969 był głównie areną zmagań lekkoatletycznych, a następnie, w latach 1973–2003, żużlowych.
Nie brakowało także rozrywki i muzycznych emocji, których dostarczały występy największych gwiazd. Do dziś wiele osób wspomina koncerty U2, The Rolling Stones, Iron Maiden, Genesis, AC/DC, The Police czy Metalliki…

Nowy rozdział w historii
W październiku 2009 roku rozpoczęła się modernizacja obiektu związana z rozbudową trybun, zadaszeniem wszystkich miejsc siedzących, wymianą systemu oświetlenia i nagłośnienia. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 1 października br.
Widać także zmiany w bezpośrednim otoczeniu obiektu. Przebudowana została promenada wokół Stadionu Śląskiego, a także część okolicznej infrastruktury drogowej i parkingowej. To ważny element nie tylko wizualny dla wszystkich kibiców, gości, którzy będą podążać do stadionu. Zwiększy się także komfort dojścia do obiektu oraz liczba miejsc parkingowych.

Stadion Śląski lekkoatletyczny
Modernizacja kończy się oddaniem do użytku stadionu spełniającego najwyższe wymogi stawiane zarówno stadionom piłkarskim (kategoria 4 wg klasyfikacji UEFA), jak i stadionom lekkoatletycznym (kategoria I wg klasyfikacji IAAF). Stadion Śląski będzie największym stadionem lekkoatletycznym w Polsce!
Bieżnia na arenie głównej posiada 9 torów, 3 skocznie do skoku o tyczce, 3 skocznie do trójskoku oraz skoku w dal, rów z wodą do biegu z przeszkodami, 2 rozbiegi do skoku wzwyż, 2 rzutnie do rzutu oszczepem, 2 rzutnie do pchnięcia kulą oraz 2 do rzutu młotem i dyskiem.
Materiał, z którego wykonana została bieżnia, to prefabrykowana syntetyczna nawierzchnia kauczukowa na bieżnie – SPORTFLEX SUPER X 720 firmy MONDO S.P.A. To kompozycja dwóch zwulkanizowanych warstw o grubości 13 mm. Co ważne, jest nieprzepuszczalna dla wody, wytrzymała na rozciąganie, odporna na sztuczne starzenie oraz zużycie.
Stadion Śląski posiada także lekkoatletyczny obiekt rozgrzewkowy I kategorii – samodzielny obiekt kategorii VA z okrężną 4-torową bieżnią długości 400 m, z 6-torową bieżnią prostą do biegu na 100 i 110 m przez płotki, skoczniami do skoku w dal i trójskoku, skoczniami do skoku wzwyż i skoku o tyczce. Strefa dyscyplin rzutowych znajduje się w obrębie boiska z trawy naturalnej.

Śląski trawnik na nowo
Nowa murawa na Śląskim obiekcie spełnia wszystkie kryteria przewidziane dla trawy sportowej stosowanej na stadionach. Została położona w dwa dni, 13 i 14 czerwca br. Trawnik sportowy rolowany firmy Pannon Turfgrass Kft. składa się przynajmniej w 90% z wiechliny łąkowej w czterech rodzajach i najwyżej w 10% z życicy trwałej w trzech rodzajach, jest gęsty i bardzo odporny na deptanie. Rolki trawy o grubości 2,5 cm mają 120 cm szerokości oraz długość od 10 do 12 metrów i pokryły powierzchnię blisko 7500 metrów kwadratowych, czyli boiska o wymiarach 105 x 68 metrów. Trawę zamówiła firma PAGRO z Krakowa na zlecenie TAMEX- u realizującego zadanie związane z nową murawą i bieżnią lekkoatletyczną na Stadionie Śląskim. Nad całością procesu położenia nawierzchni czuwał Richard Hayden, który jest niezależnym od wykonawców i dostawców ekspertem w zakresie nawierzchni trawiastych dla obiektów sportowych, współpracującym z FIFA i UEFA przy doborze nawierzchni na turnieje mistrzostw świata i Europy.

Miejsce dla biznesu
Stadion Śląski dysponuje także infrastrukturą niezbędną do organizacji konferencji czy spotkań biznesowych. To wielofunkcyjne przestrzenie, które można zaaranżować do każdego eventu, wyposażone w nowoczesny sprzęt nagłaśniający, salę multimedialną, zaplecze sanitarne oraz szatniowe.
Obiekt posiada ponadto zaplecze szatniowe reprezentacyjne wraz z odnową biologiczną, boiskiem do rozgrzewki i fitness, przystosowane do obsługi grup sportowych, podzielone na niezależnie działające części, a także pomieszczenia dla sztabu trenerskiego, sędziów, gabinet medyczny i fizjoterapii oraz strefę mieszaną.

Adam Pawlicki

ŚLĄSKI W LICZBACH:
54378 miejsc siedzących
– do 85000 miejsc podczas koncertów w zależności od usytuowania sceny
– 35850 m2 powierzchni użytkowej
– 25 lóż VIP z miejscami siedzącymi do siedzenia dla 384 osób
– 1777 miejsc biznesowych
– do 842 stanowisk dla mediów
– 106 miejsc dla osób niepełnosprawnych
– 38 punktów gastronomicznych

ZADASZENIE STADIONU:
ciężar konstrukcji stalowej dachu: ok. 2000 ton;
– długość lin konstrukcji dachu: ok. 9 km;
– ciężar konstrukcji linowej: ok. 800 ton;
– ciężar poliwęglanu pokrywającego dach: 220 ton;
– 40 łączników i 8 lin tworzą rozciągany pierścień wewnętrzny dachu;
– powierzchnia poliwęglanowego pokrycia dachu wynosi 43000 metrów kwadratowych

 

open