BUDOWA PARKU JEDNOŚCI DOBIEGŁA KOŃCA
W listopadzie odbyło się uroczyste otwarcie Parku Jedności – projektu realizowanego w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Za sukcesem inwestycji stoją mieszkańcy Zakrzowa, którzy zjednoczyli siły i uzbierali ponad 8 tys. głosów w dwóch edycjach WBO.
Jak twierdzą, budowa – zgodnie z projektem wrocławskiej pracowni architektonicznej AP Szczepaniak – z sukcesem dobiegła końca.
Teren przeznaczony pod inwestycję od strony południowo-wschodniej sąsiaduje z zabudową wielorodzinną, od południowej – z parkingiem, północno-wschodniej – z zabudową jednorodzinną szeregową, a z północnej – z terenami zielonymi. Tak intensywna zabudowa miast wymaga tworzenia miejsc, które będą stanowić enklawę zieleni pośród licznych budynków. Obszarów, które zostaną oddane do dyspozycji mieszkańców i przeznaczone do wypoczynku czy czynnej rekreacji.
Jak podają architekci, przed rozpoczęciem prac obszar ten był wykorzystywany jako skwer miejski. Niezabudowany, w większości płaski teren, z lekkim wzniesieniem w kierunku północnym, posiadał nieutwardzone ścieżki dla pieszych. Zadaniem architektów było przygotowanie założeń do zagospodarowania tego terenu zieleni, a także stworzenie miejsca odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców Zakrzowa. – Zasadniczą ideą przyświecającą projektowi była integracja, stąd nazwa „Park Jedności”. Dlatego całość założenia bazuje na głównym ciągu pieszym w postaci promenady, stanowiącej „kręgosłup” dla całego organizmu. Przecinają go dodatkowe ścieżki – połączenia projektowane z uwzględnieniem istniejących ciągów „wydeptanych” przez mieszkańców pobliskich osiedli. Z dużym poszanowaniem dla istniejącej zieleni zaprojektowaliśmy miejsca rekreacji dla wszystkich – dzieci, młodzieży, miłośników zwierząt, osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas, a także dla seniorów – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak, architekt z AP Szczepaniak.
Obecnie na terenie Parku Jedności oprócz starannie zaprojektowanej zieleni, znajdują się m.in. place zabaw dla dzieci. – Zaproponowaliśmy stworzenie dwóch placów zabaw dla dzieci – ogrodzony dla młodszych i nieogrodzony dla starszych. Oprócz atrakcyjnych urządzeń do zabawy, wybieranych we współpracy z mieszkańcami, zaprojektowaliśmy kolorowe posadzki, które służą nie tylko bezpieczeństwu, ale także ożywiają teren. Co ważne, z kompleksu mogą korzystać również osoby niepełnosprawne – dodaje Agnieszka Szczepaniak.
W wyniku ogólnego zaangażowania mieszkańców udało się ukończyć pierwszy etap projektu, na który składają się m.in.: „oaza seniora”, zielony park dla dzieci, siłownia czy wybieg dla psów. Mieszkańcy bardzo cieszą się z nowo otwartej przestrzeni, ale chcą dalej walczyć o środki na zakończenie całego założenia projektowego, czyli drugiego etapu inwestycji.