Home Firmy TRUDNA BUDOWA, DUŻY SUKCES
TRUDNA BUDOWA, DUŻY SUKCES
0

TRUDNA BUDOWA, DUŻY SUKCES

0
0

Unibep SA zbudował Fabrykę Proszków Mlecznych Mlekovita 3 w Wysokiem Mazowieckiem. Duża, skomplikowana, niesamowicie wymagająca pod względem wykonawstwa i technologii – taka jest Fabryka Proszków Mlecznych Mlekovita 3 w Wysokiem Mazowieckiem.

W ciągu dwóch lat Unibep SA z Bielska Podlaskiego od podstaw zbudował zakład, który jest największą inwestycją w historii Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, potentata branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Choć miałem sporo doświadczeń w budownictwie przemysłowym, gdy tylko spojrzałem na projekt, od razu wiedziałem, że jest on trudny, wymagający i będzie prowadzony z dużym rozmachem – mówi Jacek Grzybowski, kierownik kontraktu, Unibep SA. – Było to ogromne wyzwanie dla całej załogi Unibepu oraz wszystkich firm, które uczestniczyły w procesie powstawania fabryki. Inwestycja była prowadzona w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Unibep SA był odpowiedzialny za przygotowanie projektów wykonawczych oraz skoordynowanie ich z instalacjami procesowymi, czyli nowoczesną technologią w zakładzie.

Trudny początek
– Gdy przyjechałem po raz pierwszy na miejsce, zobaczyłem wielką „piaskownicę”, bo zakończono właśnie wykonanie nasypów. Wokół zaś było pole kukurydzy! – wspomina Jarosław Redźko, kierownik budowy. – Zanim zaczęliśmy budować, najpierw trzeba było wszystko przygotować: zagęścić piach, zbudować drogi, wykonać zaplecze, podłączyć media, tak aby można było z czymkolwiek startować.
Już na początku budowy okazało się, że warunki gruntowe nie pozwalają na posadowienie budynków według przedstawionego operatu geologicznego. – Zrobiliśmy pomiary, badanie gruntów i okazało się, że by ustabilizować budynek, który ma ok. 40 m wysokości, musimy wykonać dodatkowo ok. 1000 kolumn DSM o długości od 4,5 do 9 metrów – dodaje Jarosław Redźko.
– Dzięki tej operacji dziś fabryka normalnie funkcjonuje, a instalacje procesowe przeszły pomyślnie fazę rozruchów. Budynek cały czas był i jest dociążany i nic złego się nie dzieje. A to oznacza, że mieliśmy rację, wykonując dodatkowe badania gruntu – dodaje Jacek Grzybowski.
Fabryka Mlekovita 3 ( jej c ałkowity koszt to ok. 300 mln zł) została zakwalifikowana przez Ministerstwo Gospodarki jako inwestycja o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011–2020. Produkty mleczne w proszku, które będą wytwarzane w tym miejscu, to głównie takie, których spółdzielnia mleczarska dotychczas nie posiadała w swojej ofercie handlowej, m.in.: produkty mleczne w proszku w standardzie odżywek dla dzieci, koncentrat białek mleka, mleko instant i wiele innych innowacyjnych wyrobów.

Wysokie standardy
Do Fabryk Mlekovity codziennie ma trafiać ponad 1 milion litrów mleka i około 800 000 litrów serwatki, które należy przerobić.
– Takich fabryk w Europie, szczególnie w standardzie „baby food”, jest niewiele. Co prawda proces suszenia mleka sam w sobie nie jest procesem skomplikowanym, ale przy takich ilościach było to znaczące wyzwanie dla nas, wykonawców oraz dostawców technologii. Wspomniany standard „baby food” wymusza zastosowanie rozwiązań technicznych, które umożliwią produkcję odżywek dla dzieci i sportowców w reżimie jakościowym zbliżonym do farmacji – komentuje Jacek Grzybowski.
– W budynkach położyliśmy ponad 20 kilometrów WLZ i około 100 kilometrów kabli elektrycznych różnej średnicy (oprócz technologii) do każdej instalacji, każdego gniazda. Gniazda elektryczne, włączniki, wszystkie rozdzielnie, trasy kablowe musiały być tak zamontowane, by można było wokół nich umyć ściany. Wszelkie przestrzenie, wszystkie te elementy, wsporniki, dystanse mu siały być zasilikonowane, liczył się każdy szczegół, nawet najmniejszy drobiazg. Generalnie fabryka Mlekovity była wielkim wyzwaniem głównie dla sanitarników i elektryków, liczba kabli, rur, wentylatorów, czujników itd. naprawdę robi wrażenie – dodaje Jarosław Redźko.

Specjaliści na budowie
W momencie największego spiętrzenia robót na budowie w Wysokiem Mazowieckiem było 16 osób nadzoru z Unibepu. Natomiast jeśli chodzi o liczbę pracowników z firm podwykonawczych, było to od 300 do nawet 400 osób.
– Chcę podkreślić, że to nie była budowa masowa. Mimo że mieliśmy stosunkowo niedużo firm na budowie, byli to bardzo wysokiej klasy specjaliści. Mam tutaj na myśli ekspertów od wody lodowej, gazu, sprężonego powietrza, pary itp. Pamiętajmy, że podczas tej realizacji mieliśmy do czynienia z nietypowymi materiałami wykończeniowymi oraz specjalistycznymi instalacjami, spotykanymi głównie w przemyśle – twierdzi Jacek Grzybowski.
To właśnie dobra współpraca z dostarczycielami technologii była podstawą do zrealizowania fabryki według założeń inwestora. – Oczywiście czasem było trudno, ale najważniejsze, że wspólnie osiągnęliśmy założone cele – mówi Jacek Grzybowski. – Pamiętajmy, że fabryka na taką skalę to prototyp – tutaj nie ma powtarzalności.
Po dwóch latach budowy w Fabryce Proszków Mlecznych Mlekovita 3 ruszyła produkcja.
– Jestem dumny z załogi Unibep, która pracowała przy tym projekcie. Wiele się nauczyliśmy i będziemy się tą wiedzą dzielić. Dotyczy to także całego zespołu projektantów i konstruktorów, którzy musieli wykazać się wielkimi kompetencjami przy projektowaniu zakładu – mówi L eszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA. – Pragnę podziękować także wszystkim firmom, z którymi współpracowaliśmy, w szczególności inwestorowi, czyli Mlekovicie, oraz firmie Blezat.

Ślad na Ziemi
Mam taką maksymę, że „trzeba po sobie zostawić własny odcisk – ślad na Ziemi”. A inwestycji trochę już zrobiłem: moje ślady? Chociażby Opera w Białymstoku, Słodowiec City, Słoneczny Stok – z tych obiektów jestem dumny. Podobnie jest z fabryką w Wysokiem Mazowieckiem. –
Mogę z dumą powiedzieć, że razem z zespołem zrealizowaliśmy największą jak dotąd przemysłową inwestycję w Unibepie –
dodaje Jacek Grzybowski. – Zdobyliśmy kolejne doświadczenia w zarządzaniu projektem w formule „zaprojektuj i wybuduj”, które powinny skutkować poprawą efektywności przy kolejnych kontraktach. Bezpośrednia kadra nadzorująca kontrakt zdobyła niesamowite kompetencje. Nauczyła się bardzo wiele – od zarządzania projektem po kwestie techniczne i specjalistyczne. W szczególności nasi elektrycy i sanitarnicy mają za sobą wielkie doświadczenie: oni wnieśli i doświadczyli najwięcej z tej budowy.

Czas na przemysł i obiekty kubaturowe
Unibep SA jest czołowym generalnym wykonawcą osiedli mieszkaniowych, zwłaszcza w stolicy. W Warszawie wybudował już ok. 18 tysięcy mieszkań dla czołowych deweloperów. Prowadzi tak prestiżowe inwestycje, jak m.in. Rondo Wiatraczna, Aura Sky, Fort Służew, osiedle Saska czy Miasto Wola. Od lat Unibep SA rozszerza swoją działalność. Fabryka Proszków Mlecznych Mlekovita 3 to kolejna inwestycja w segmencie budownictwa przemysłowego realizowana przez Unibep SA. W tym roku w białostockiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej została oddana do użytku hala magazynowo- -produkcyjna dla Rosti POLAND. Obecnie, także w Białymstoku, Unibep buduje dla holenderskiego inwestora zakład produkcyjny. W Bielsku Podlaskim natomiast realizuje halę produkcyjną dla Unihouse Oddział Unibep (segment budownictwa modułowego bielskiej spółki). Warto także przypomnieć, że we wrześniu 2017 roku została otwarta Galeria Północna w Warszawie, jeden z największych tego typu obiektów w stolicy. Ten obiekt kubaturowy – prowadzony także w formule „zaprojektuj i wybuduj” – był niezwykle trudny pod względem logistycznym, organizacyjnym i technologicznym. Generalnym wykonawcą inwestycji zrealizowanej dla GTC SA był Unibep SA.

Fabryka Mlekovita 3 w liczbach
Powierzchnia działki budowlanej – 41 102,00 m2
Powierzchnia zabudowy – 16 190,00 m2
Kubatura budynków – 223 760,28 m3
Powierzchnia użytkowa – 57 148,79 m2
Wysokość budynku produkcyjnego – ok. 38 m
Dobowe zapotrzebowanie na mleko – 2,2 mln litrów
Tanki do mleka surowego – każdy o pojemności 200 tys. litrów
Instalacje elektryczne – moc zainstalowana 12 MW
Wydajność kotłowni parowej – 35,8 t/h (26 MW)

Zdjęcia: archiwum Unibep SA

open