Home Raporty ZDROWE ZIELONE BIURA. NOWY RAPORT PLGBC
ZDROWE ZIELONE BIURA. NOWY RAPORT PLGBC
0

ZDROWE ZIELONE BIURA. NOWY RAPORT PLGBC

0
0

Coraz więcej instytucji, organizacji, firm i międzynarodowych korporacji dostrzega społeczne, środowiskowe i finansowe korzyści zrównoważonego projektowania powierzchni biurowej. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowało nowy raport Zdrowe zielone biura.

Premiera publikacji odbyła się 5 czerwca br. w siedzibie Członka organizacji – Jones Lang LaSalle, (JLL) w Warszawie.

Budynki to miejsca, w których ludzie pracują, mieszkają, uczą się i bawią, czy też leczą. Mają one bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Zielone, zrównoważone biuro zmniejsza wpływ działalności człowieka na środowisko. Dla pracowników stanowi ono zwiększenie komfortu codziennej pracy, dla firm zaś – większą motywację pracowników i podniesienie ich produktywności.

Raport PLGBC Zdrowe zielone biura powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród pracowników biur w całej Polsce. Podzielony jest na dwie części. Przedstawia kluczowe elementy zdrowego i zielonego biura, aspekty środowiska pracy i otoczenia, znaczenie lokalizacji oraz aranżacji powierzchni. Zawiera także przykłady dobrych praktyk, najnowsze trendy i konkretne propozycje działań dla poprawy jakości środowiska pracy w biurach.

– Przestrzeń biurowa powinna inspirować, pobudzać kreatywność, ułatwiać nawiązywanie kontaktów i wymianę informacji. Przede wszystkim powinna wspierać nasze zdrowie w miejscu pracy. W najnowszym raporcie PLGBC „Zdrowe zielone biura” omówiliśmy 7 obszarów zrównoważonej powierzchni biurowej. Wyniki przeprowadzonej ankiety zarówno potwierdzają, jak i obalają powszechne przekonania, a także dostarczają zaskakujących wniosków. Człowiek pozostaje w samym sercu środowiska naturalnego – jest kluczem do osiągnięcia radykalnej zmiany w naszych przestrzeniach. Mamy nadzieję, iż raport ten pozwoli spojrzeć na kwestie projektowania środowiska pracy z nowej perspektywy – podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Publikacja powstała w odpowiedzi na pytanie, co składa się na zdrowe i zielone budownictwo. PLGBC zachęca do tworzenia zrównoważonych przestrzeni biurowych, które pozwalają pracownikom czuć się jak najlepiej. Miejsce pracy nie tylko promuje zdrowotne aspekty, ale wpływa także na zmniejszenie nieobecności pracowników, zwiększenie produktywności i kreatywności, a w efekcie końcowym uzyskanie korzyści również dla firmy. Zrównoważone biuro to część kultury organizacyjnej odpowiedzialnego i innowacyjnego przedsiębiorstwa oraz jego filozofii działania. Coraz częściej to właśnie biuro jest jednym z elementów przyciągających nowych pracowników na rynku pracy, stanowiąc jeden z czynników przewagi konkurencyjnej firmy.

Raport opracowało PLGBC we współpracy z zespołem autorów, którzy brali udział w pracach grupy roboczej PLGBC Zdrowe zielone biura, przygotowywaniu ankiety, analizie wyników i opracowaniu raportu końcowego.

Raport do pobrania: https://plgbc.org.pl/raport-zdrowe-zielone-biura/
Więcej informacji: www.plgbc.org.pl


Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC – Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową non-profit, mającą na celu wspieranie sektora budownictwa w Polsce, poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Głównym celem PLGBC jest rozwijanie procesu projektowania, budowania i użytkowania budynków o elementy zrównoważonego rozwoju tak, aby przyniosło to korzyść zarówno ich mieszkańcom, środowisku, jak i wszystkim uczestnikom procesu budowlanego.

PLGBC jest jedną z 75 organizacji green building councils działających na całym świecie, skupionych  w ramach World Green Building Council. W Polsce jest platformą zrzeszającą firmy, instytucje oraz ekspertów, którym bliska jest idea zielona budownictwa.

PLGBC prowadzi szereg szkoleń i warsztatów tematycznych, w tym szkolenia LEED (prowadzone przez LEED Faculty) i BREEAM (prowadzone przez trenerów BRE). W portfolio znajdują się też szkolenia dla producentów materiałów budowlanych, wykończeniowych i wyposażenia, a także inne związane ze zrównoważonym budownictwem i systemami oceny wielokryterialnej budynków (w tym wprowadzenie do WELL Building Standard®).

Dla promocji zrównoważonego budownictwa, PLGBC organizuje coroczne wydarzenia, jak PLGBC Green Building Symposium i PLGBC Dzień Ziemi oraz warsztaty Green Building Tour. Jest inicjatorem konkursu PLGBC Green Building Awards, który wyróżnia zrównoważone budynki i projekty oraz rozwiązania produktowe dla zielonego budownictwa w Polsce. Eksperci PLGBC uczestniczą jako prelegenci  w licznych konferencjach w kraju i zagranicą.

PLGBC wydaje liczne raporty i publikacje. Na podstawie analizy rynku, co roku wydawany jest raport Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach. W 2018 r. Stowarzyszenie opracowało także raport Zdrowe zielone biura. Na rynku ukazała się także książka powstała we współpracy PLGBC i wydawnictwa PWN – Zrównoważone budynki biurowe.

Innowacją w branży, jest stworzona przez PLGBC Baza Budynków Certyfikowanych w Polsce, łącząca informacje o obiektach certyfikowanych we wszystkich obecnych w kraju systemach oceny budynków, i działająca na zasadzie wyszukiwarki według kilku kryteriów.

www.plgbc.org.pl
www.facebook.com/PolishGreenBuildingCouncil

open