Home Aktualności Wykorzystanie aluminium w energooszczędnym budownictwie
Wykorzystanie aluminium w energooszczędnym budownictwie
0

Wykorzystanie aluminium w energooszczędnym budownictwie

0
0

Zrównoważone budownictwo i energooszczędność stanowią jedne z najważniejszych celów dla współczesnych inwestorów. Materiałem, który doskonale wpisuje się w trendy budownictwa energooszczędnego jest aluminium, dlatego coraz częściej wykorzystuje się go w produkcji domów jednorodzinnych. Decydując się na budowę domu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które pomagają zachować energię oraz pieniądze.

Czym właściwie jest dom energooszczędny? Jest to budynek, który ma niskie zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do jego ogrzewania. Statystycznie w ciągu roku domy pasywne zużywają nie więcej niż 15kWh/m², czyli zapotrzebowanie na energię jest osiem razy mniejsze niż w przypadku domu tradycyjnego, który na samo ogrzewanie potrzebuje 120kWh/m² rocznie. Uzyskanie odpowiednich parametrów termoizolacyjnych to nie tylko korzyść dla inwestora, ale w pewnym sensie obowiązek, ponieważ już od 2021 roku, zgodnie z polskim prawem budowlanym dostosowywanym do norm europejskich, dopuszczalny wskaźnik rocznego wykorzystania energii nie powinien przekraczać 70 kWh/m².

Jak budować domy energooszczędne?

Oszczędność pieniędzy oraz opłacalna inwestycja na lata to argumenty przemawiające za budownictwem energooszczędnym, którego istotą jest zminimalizowanie strat energii. Często pada pytanie, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, gdy chcemy zbudować taki dom? Przede wszystkim, warto wybrać odpowiedni projekt oraz działkę, która zapewni wystarczającą powierzchnię i właściwy przepływ naturalnego światła. Maksymalnie rozbudowana elewacja z dużymi przeszkleniami od południowej strony pozyskuje energię naturalną w większym stopniu, dlatego duże okna powinno się umieszczać właśnie na tej części domu. W energooszczędności istotne są również optymalne pod względem izolacyjności materiały budowlane, systemy fasadowe czy stolarki okienne.

Budynki samowystarczalne  ̶  czy to możliwe?

Trend na budowanie obiektów samowystarczalnych, które pozyskują energię z naturalnych źródeł to nie tylko dobra wiadomość dla naszego środowiska, ale również zawartości portfela. Stawiając na dom o wysokich parametrach termoizolacyjności, znacząco zminimalizujemy ucieczkę ciepła, co ważne jest szczególnie zimą. Takie rozwiązanie pozwala widocznie obniżyć rachunki za ogrzewanie, co sprawia, że inwestycja w taki rodzaj domu zwróci się po kilku latach. Ekologiczne rozwiązania coraz częściej pojawiają się w ofercie producentów materiałów budowlanych.

„Powinniśmy pamiętać, że aby obniżyć zapotrzebowanie domu na energię i podnieść przy tym komfort mieszkania nie wystarczy tylko odpowiednia izolacja ścian czy montaż okien i drzwi o wysokich parametrach – warto dopilnować by przegrody zarówno zapewniały ochronę przed stratami energii jak i w miarę możliwości przyczyniały się do aktywnego gospodarowania energią.”  ̶ mówi Andrzej Żurawski, Dyrektor Rozwoju ALUPROF S.A.

Aluminium – tworzywo przyszłości w domach pasywnych

Aluminium jako powszechnie występujący pierwiastek w skorupie ziemskiej sprawia, że z jego zasobów ludzie mogą korzystać przez wiele pokoleń. Wszystko to za sprawą swojej lekkości oraz wytrzymałości porównywalnej do stali oraz podatności na wielokrotne przetworzenie. Dzięki temu, aluminium może być wykorzystywane w wielu sferach ludzkiego życia. Na przykład, niezwykle ważną rolę odgrywa w przemyśle budowlanym, a ze względu na swoją trwałość i łatwość w obróbce, znajduje swoje zastosowanie zarówno w produkcji budynków komercyjnych, jak i domów pasywnych. Elementy wykonane z aluminium można poddawać wielokrotnej obróbce i recyklingowi, co sprawia, że jest to tworzywo ekologiczne.

Aluminiowe fasady i duże przeszklenia

Wykonane z aluminium systemy fasadowe pozwalają na stworzenie dużych przeszkleń, które zapewniają większy dopływ naturalnego oświetlenia. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz efektywność ludzi przebywających w budynku. Aluminiowe systemy fasadowe gwarantują również wysoką izolację termiczną już od 0,5 W/m2K, a wysokie parametry akustyczne stanowią dodatkową zaletę, która wpisuje się w założenia budownictwa pasywnego. Aluminium stosowane jest także przy konstruowaniu lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Szeroka oferta produktów daje duże możliwości realizacji w zakresie konstrukcji aluminiowo szklanych, co wpływa również na wymiar estetyczny budynku.

Istota okien w budownictwie pasywnym

Mało kto wie, że nawet od 23,1 do 36,3% strat cieplnych może być spowodowanych przez nieszczelne okna. Ich wysoką termoizolacyjność zapewniają profile wykonane właśnie z aluminium. Ich główną zaletą jest to, że są lekkie i pozwalają na stworzenie okien o dużych rozmiarach, co umożliwia zastosowanie dużych przeszkleń w budownictwie domów jednorodzinnych. Warto dodać, że profile aluminiowe zapewniają długotrwałość i zwalniają z obowiązku konserwacji, dzięki swojej wysokiej odporności na korozję i zmienność warunków atmosferycznych. Dodatkowo, należy zmieniać błędne przekonania na temat aluminiowej stolarki okiennej, które mówiły, że okna z aluminium nie są „ciepłe”. Obecne technologie profili aluminiowych charakteryzują się wysoka izolacyjnością termiczną, dlatego dobrze sprawdzą się w domach pasywnych.

open