TOPBUILDER 2019
0

TOPBUILDER 2019

0
0

Miesięcznik „Builder” raz w roku intensyfikuje działania mające na celu wskazanie godnych rekomendacji rozwiązań oraz najciekawszych inwestycji – przyznając statuetki TopBuilder. Tegoroczne wyniki konkursu, ogłoszone 21 marca, potwierdzają intensywny rozwój nowoczesnego budownictwa w Polsce.

Kiedy 11 lat temu startowała 1. edycja konkursu TopBuilder, rynek z dużo większą niż dzisiaj rezerwą podchodził do nowych rozwiązań. W odróżnieniu od ówczesnych warunków ekonomicznych, ograniczających otwartość, obecna koniunktura czyni koniecznością poszukiwanie coraz lepszych rozwiązań. Rosnące wymagania inwestorów w zakresie kosztów, terminów realizacji oraz jakości powodują, że sięganie po produkty z najwyższej półki, sprawdzone i, co najważniejsze, niezawodne, jest warunkiem budowania konkurencyjności. Większa chłonność rynku nie oznacza jednak, że proces wyboru właściwych rozwiązań stał się łatwiejszy. Dostęp do ogromnej i nieustannie rosnącej liczby propozycji wręcz zwiększa poziom trudności. W tym roku Kapituła konkursu, złożona z przedstawicieli Rady Naukowej „Buildera”, pozytywnie oceniła kilkadziesiąt rozwiązań produktowych. Wśród nich są nowości roku, innowacje oraz produkty rekomendowane, zweryfikowane rynkowo po latach eksploatacji – to trzy kategorie, w których producentom przyznawane były wyróżnienia. Poziom w tej edycji był bardzo wysoki, jak podkreślił prof. Tomasz Błaszczyński, podsumowując prace Kapituły, która oceniała m.in. jakość, innowacyjność, parametry techniczne, wpływ na podniesienie bezpieczeństwa w procesie budowlanym, zastosowanie w budownictwie zrównoważonym i konkurencyjność. W XI edycji TopBuilder wyróżniono rozwiązania stanowiące najlepszą odpowiedź na rynkowe wyzwania.

Warto podkreślić, że ideą TopBuilder jest upowszechnianie i poszerzanie wiedzy inżynierskiej o najnowszych rozwiązaniach niezbędnych do budowy i modernizacji obiektów, ale także o najciekawszych inwestycjach, będących potwierdzeniem rozwoju budownictwa w Polsce. Relacjonując jednak poprzednie edycje TopBuildera, można było dostrzec stałą tendencję, że wśród wyróżnionych dominują producenci. Tym razem było inaczej: tytułem TopBuilder uhonorowano też aktywnych inwestorów, utalentowanych i doświadczonych architektów oraz rzetelnych generalnych wykonawców. Doceniono efekty ich zaangażowania w postaci projektów wzorcowych, niebanalnych, a przede wszystkim zrealizowanych z sukcesem. Kapituła wskazała zarówno najciekawsze inwestycje publiczne, jak i prywatne, nagrodziła budynki mieszkalne, użyteczności publicznej, budowle inżynierskie, inwestycje infrastrukturalne, obiekty przemysłowe. Przekrój był bardzo szeroki, choć nagrody formalnie przyznawane były w dwóch kategoriach: obiekty nowe oraz udana modernizacja.

Ludzie, firmy i Builder TV

Jest jeszcze jeden ważny aspekt konkursu TopBuilder. Ludzie i firmy. Nagradzając efekty działań, miesięcznik „Builder” wskazuje jednocześnie godnych zaufania partnerów – tych, którzy potrafią wygrywać innowacyjnością, jakością i rzetelnością. Spotkaniem właśnie w takim gronie była XI Gala TopBuilder. Uroczystość odbyła się 21 marca w warszawskim Pałacu Zamoyskich, mieszczącym się przy ulicy Foksal i będącym siedzibą Stowarzyszenia Architektów Polskich, które było partnerem tegorocznej gali. Na kolejnych stronach przedstawiamy listę wyróżnionych, jednocześnie przypominając, że wszystkie rozwiązania oraz inwestycje zostaną szerzej zaprezentowane na łamach następnych wydań „Buildera”. Materiały filmowe, w tym komentarze laureatów, sąudostępnione na ebuilder.pl, Builder Polska (fb) oraz YouTube.

open