Home Realizacje NA WYSOKIM POZIOMIE
NA WYSOKIM POZIOMIE
0

NA WYSOKIM POZIOMIE

0
0

Fort Polska od zawsze stawiał sobie ambitne cele projektowe. Wyzwaniem dla nas w latach 2015–2020 stała się inwestycja Warsaw Unit realizowana przez Ghelamco Poland.

Budynek położony jest w centrum Warszawy, posiada 3 kondygnacje podziemne, 45 nadziemnych oraz 6 kondygnacji technicznych na samym szczycie. Wysokość obiektu wynosi 202 m.

Kształt budynku w rzucie jest zbliżony do prostokąta o wymiarach w osiach podziemnych ścian szczelinowych ~86 x 35 m. Od kondygnacji L10 wzwyż wymiary te ulegają zmniejszeniu do ~76 x 29 m.

Głównym ustrojem nośnym jest wewnętrzny trzon żelbetowy oraz słupy w siatce 8,75 x 8,75 m. Trzon, posiadający wymiary ~13 x 33 m, składa się ze ścian żelbetowych grubości od 25 do 70 cm i gwarantuje sztywność przestrzenną budynku.

Stropy zaprojektowano płaskie, żelbetowe. Słupy żelbetowe są zbrojone systemem prętów gwintowanych SAS670 oraz A-IIIN. Zastosowano betony klasy C35/45 na fundament i stropy oraz C50/60 na wszystkie słupy i ściany do kondygnacji L04. Powyżej ściany z betonu klasy C35/45.

Część podziemną składającą się z 3 kondygnacji ograniczają po obwodzie ściany szczelinowe, które stanowią zabezpieczenie wykopu podczas jego głębienia. Żelbetowy trzon oraz słupy opierają się na fundamencie zespolonym
z płyty fundamentowej oraz baret (ang. raft-piled foundation). Tak zaprojektowany fundament gwarantuje małe osiadania. Zasadnicza grubość płyty fundamentowej wynosi 280 cm. W zależności od lokalizacji i strefy płyta została odpowiednio dozbrojona z uwagi na przebicie oraz siły ścinające.


Cały artykuł do znalezienia za darmo w wersji cyfrowej. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Builder Polska z App Store i Google Play lub wejść na naszą stronę e.buildercorp.pl i zarejestrować się.

open