Home Architecture Design 81.WAW.PL – Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż
81.WAW.PL – Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż
0

81.WAW.PL – Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż

0
0

Pracownia 81.WAW.PL już wielokrotnie została nagrodzona na arenie polskiej i międzynarodowej za swoje podejście do projektowania.

W ostatnim czasie zdobyła prestiżowe nagrody, m.in. takie jak: Nagroda SARP 2019, Top Builder 2020, World Architecture Community Awards 2020 oraz 2019, Architecture Master Prize 2019, International Residential Architecture Award 2019, 4Buildings Award 2019. Najnowsze odznaczenie – Europe 40 under 40 – dla czterdziestu wschodzących gwiazd europejskiej architektury, to ogromne wyróżnienie.

81 – Stan wojenny. Kartki na mięso i wędliny. Premiera filmu Miś. Zostaje wyprodukowany 1.000.000 maluch. Zamach na papieża. Wystartowało MTV. Pierwszy osobisty PC. To jest nasz rok.

WAW – bo… żyjemy i pracujemy w mieście, w którym się urodziliśmy.

PL – bo… jesteśmy dumni że jesteśmy z Polski. Projekt to przede wszystkim idea. Wszystkie rozwiązania muszą być przemyślane i uzasadnione. Dlatego od samego początku pracy uważnie słuchamy, jakie są potrzeby inwestora, by dostosować projekt do jego oczekiwań. Na koniec dorzucamy coś od siebie. Nazywamy to szczyptą szaleństwa. Podczas gdy większość architektów najbardziej lubi pierwszy, koncepcyjny etap projektu, dla nas najprzyjemniejszy jest nadzór. Bo na budowie realizują się marzenia naszych klientów, które nam również stają się przecież bliskie. Jesteśmy ambitni. Nie chcemy kopiować cudzych rozwiązań, ale staramy się polegać na własnym wyczuciu. Nie zaproponujemy niczego, co kłóciłoby się z naszym poczuciem estetyki. Łamiemy stereotypy i przekonujemy inwestorów do śmiałych rozwiązań.

Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż Architekci. Od 2010 prowadzą razem pracownię 81.WAW.PL. Specjalizują się w projektowaniu domów jednorodzinnych i rezydencji oraz osiedli, gdzie główny nacisk kładą na funkcjonalność oraz odważne rozwiązania ryłowe. Dzięki otwartości inwestorów udaje się tworzyć niepowtarzalne i oryginalne projekty, które są nagradzane w konkursach architektonicznych, co tym samym potwierdza prawidłowość zastosowanych rozwiązań la stworzenia wyróżniającego się projektu. Ważniejsze realizacje: Dom Polny, Dom Leśny, Dom Dziurawy, Dom Żyletka, Osiedle domów Modern House.

Anna Paszkowska- Grudziąż, Rafał Grudziąż

1. Motto projektowe i życiowe
Motto życiowe i projektowe jest takie samo: „Nieważne, ile razy upadniesz, ważne, żebyś wstał jeden raz więcej”. To dotyczy wszystkiego. W pracy projektowej polega na tym, żeby nie załamywać się, kiedy klient odrzuci nam koncepcję, następna na pewno będzie lepsza. Projektowanie to ciągła walka, ciągłe szukanie rozwiązań. Podobnie jak w życiu, nie można się poddawać, trzeba nieustannie się rozwijać i iść do przodu. Po każdej porażce trzeba wstać i walczyć dalej. Nie ma innej drogi.

2. Autorytet/guru architektoniczny
Cenimy wszystkich, którzy mają siłę do ciągłego rozwoju w tej branży.

3. Dom marzeń
Domem marzeń było stworzenie dla nas naszego obecnego biura, które pływa w Porcie Czerniakowskim. Był to impuls, który z dnia na dzień pchnął do realizacji czegoś, co kilka lat wcześniej było w ogóle poza strefą marzeń, bo nawet nie było takiego miejsca w Warszawie.
Marzyliśmy o pracy z widokiem na wodę i zieleń… jak widać, warto mieć marzenia!

4. Najbardziej udany projekt
Nie mamy faworyta, ponieważ wszystkie nasze projekty są udane. Żadnego się nie wstydzimy. W każdy wkładamy
dużo energii i czasu. Każdy z projektów odpowiedział na oczekiwania inwestorów i dlatego doczekał się realizacji – to właśnie świadczy, że
są to udane projekty. My dajemy inwestorom możliwość realizacji ich marzeń, które poprzez formę wizualną spełniają ich oczekiwania.

5. Projekt – zjadacz czasu
Projekt to przyjemność, zjadaczem czasu jest wszystko, co jest dookoła. Procedury urzędowe, pozwolenia, decyzje, oświadczenia, warunki techniczne i wiele innych elementów, które muszą być wykonane, by projekt powstał.

6. Pozaarchitektoniczne źródła inspiracji
Inspiruje nas wszystko, co nas otacza, wszystko, co zobaczymy, każdy, kogo spotkamy. Życie to główna inspiracja.

7. Ulubione rozwiązanie (materiałowe, technologiczne), którego często używam
Ulubionym materiałem/ rozwiązaniem na pewno są duże przeszklenia. Gabaryty szkła mogą być coraz większe. Dla nas bardzo ważne jest otwieranie wnętrza na zewnętrze.

8. Zaleta i wada architekta, które najbardziej rzucają się w oczy
Najważniejsze to słuchać oczekiwań inwestorów. Słuchać i jeszcze raz słuchać. Nie ma sensu proponować rozwiązań, które pokazują ego architekta, a nie warsztat projektowy.

9. Moja pierwsza nagroda
Pierwszą architektoniczną nagrodę otrzymaliśmy za projekt wnętrza pokoju dla dziewczynki o imieniu Maja. Rodzicie chcieli zmienić jej obecną przestrzeń do życia, zanim pójdzie do szkoły. Było to na samym początku naszej wspólnej pracy. Jedno z pierwszych zleceń i od razu zostało dostrzeżone. Fajna sprawa. Od razu dostajesz impuls do dalszego rozwoju.

10. Najgorszy budynek/ budowla (w moim mieście, w Polsce, w Europie, na świecie) Porozmawiajmy o najlepszych przykładach. Po co tracić czas i energię na szukanie negatywów?

open