1. Home
  2. News
  3. PERI drukuje pierwszy budynek mieszkalny w Niemczech
PERI drukuje pierwszy budynek mieszkalny w Niemczech
0

PERI drukuje pierwszy budynek mieszkalny w Niemczech

0
  • W Westfalii powstaje pierwszy budynek mieszkalny w Niemczech w technologii druku 3D
  • Nowa technologia budowlana bez problemu przechodzi wszystkie urzędowe procesy uzyskiwania zezwoleń
  • Technologia drukowania 3D z betonu dla budownictwa mieszkalnego jest gotowa do wprowadzenia na rynek

Weissenhorn (Bawaria) / Beckum (Nadrenia Północna-Westfalia), 29.09.2020.

PERI GmbH wznosi w Beckum w Nadrenii Północnej-Westfalii pierwszy budynek mieszkalny w Niemczech w technologii druku 3D. Ten dwupiętrowy budynek jednorodzinny o powierzchni mieszkalnej ok. 80 m2 na piętro nie jest wznoszony metodą tradycyjną, lecz jest drukowany z betonu przez drukarkę 3D.

Ta po raz pierwszy zastosowana w Niemczech technologia budowlana przeszła wszystkie urzędowe procesy uzyskiwania zezwoleń. Biuro inżynierskie Schießl Gehlen Sodeikat opracowało koncepcję niezbędną do uzyskania pozwolenia, a Uniwersytet Techniczny w Monachium zaplanował i przeprowadził odpowiednie badania dopuszczające. Budynek został zaprojektowany przez MENSE-KORTE ingenieure+architekten, a inwestorem jest Hous3Druck GmbH. Materiały potrzebne do wyprodukowania mieszanki betonowej, którą można drukować, dostarczyła firma HeidelbergCement.

Kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia wspiera projekt drukowania 3D z betonu w Beckum w ramach programu rozwojowego „Innowacyjne Budownictwo”. Ina Scharrenbach, minister ds. regionalnych, gminnych, budownictwa i równouprawnienia Nadrenii Północnej-Westfalii, tak skomentowała budowę w Beckum.

„Digitalizacja, dynamika, drukowanie – to nasze 3D, czyli trzy słowa kluczowe definiujące przyszłość budownictwa. Jesteśmy dumni z tego, że pierwszy budynek mieszkalny, wznoszony w technologii druku 3D, powstaje w naszym kraju związkowym. Pod tym względem Nadrenia Północna-Westfalia jest pionierem w Niemczech. Nie jutro, nie kiedyś, tylko dziś. Rząd Nadrenii Północnej-Westfalii celowo wspiera inwestycje będące innowacjami napędzającymi budownictwo. Projekt domu drukowanego w 3D otrzymał dofinansowanie w wysokości 200 000 euro. Kolejne projekty już czekają w kolejce” – wyjaśnia pani minister Scharrenbach.

„Budowa domu jednorodzinnego w Beckum jest kamieniem milowym w rozwoju technologii druku 3D na potrzeby budownictwa.” – stwierdza Thomas Imbacher, dyrektor ds. innowacji i marketingu z PERI GmbH. „Jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach technologia ta będzie zyskiwała na znaczeniu i że ma niesamowity potencjał. W Niemczech już przygotowywane są kolejne projekty w tym obszarze. Jesteśmy dumni, że dzięki zaangażowaniu PERI w projekt w Beckum jesteśmy pionierem i prekursorem tej nowej technologii budowania.”

„PERI jest liderem innowacyjności.”  – komentuje dr Fabian Kracht, dyrektor finansowy i rzecznik zarządu grupy PERI. „A to oznacza również, że współpracujemy ze start-upami, które inicjują nowe rozwiązania w naszej branży. Druk 3D to jedna z technologii, którą rozwijamy w wyniku właśnie takiej inwestycji. Sukces projektu w Beckum utwierdza nas w słuszności naszego podejścia.”

„Druk 3D z betonu zasadniczo zmienia sposób, w jaki budujemy, a także cały proces wznoszenia budynku. Ponieważ jest to pierwszy budynek tego typu, świadomie nie drukujemy tak szybko, jak to jest technicznie możliwe.” – stwierdza Leonhard Braig, dyrektor ds. produkcji i łańcucha dostaw z PERI GmbH. „Chcemy wykorzystać tę okazję, by zdobyć więcej doświadczenia, umożliwiającego obniżenie kosztów tej technologii w kolejnym projekcie.”

Budynek został zaprojektowany przez MENSE-KORTE ingenieure+architekten, a inwestorem jest Hous3Druck GmbH. „Technologia druku 3D z betonu oferuje nam, architektom, dużą swobodę w projektowaniu budynków, które w przypadku tradycyjnej metody budowlanej byłyby możliwe do zrealizowania tylko przy dużym nakładzie finansowym” – mówi architekt Waldemar Korte, partner w biurze MENSE-KORTE ingenieure+architekten w Beckum. „Naszym drukowanym budynkiem mieszkalnym w Beckum pokazujemy możliwości technologii druku 3D z betonu. Dla naszego zespołu to duży przywilej, móc zrealizować pierwszy budynek w Niemczech w technologii druku 3D. Wierzymy w dalszy rozwój technologii druku 3D betonu w sektorze budowlanym i już teraz skupiamy się na kolejnych projektach drukowania 3D.”

Technika drukowania i materiał

PERI wykorzystuje do drukowania drukarkę 3D typu BOD2. Technologia drukowania pochodzi od duńskiego producenta COBOD, w którym PERI wykupiła udziały w 2018 r. „Drukarka BOD2 wykorzystywana w Beckum ma konstrukcję bramową, tzn. głowica drukująca porusza się w trzech osiach na zamocowanej na stałe metalowej ramie” – wyjaśnia Fabian Meyer-Brötz, kierownik ds. druku 3D w PERI. „Zaletą tego rozwiązania jest to, że drukarka może być przesuwana wzdłuż ramy do dowolnej pozycji w konstrukcji i wymaga tylko jednorazowej kalibracji.”

Materiał „i.tech® 3D”, który jest wykorzystywany do drukowania, został specjalnie opracowany przez HeidelbergCement na potrzeby druku 3D. Jego właściwości są dopasowane do szczególnych wymagań druku 3D z betonu i parametrów drukarki BOD2. Dzięki temu drukowanie budynku przebiega bez zakłóceń.

„Dzięki współpracy z tak solidnym i innowacyjnym partnerem jak HeidelbergCement wszystkie kwestie dotyczące metody budowlanej i materiału udało się rozwiązać szybko i bezproblemowo” – stwierdza Fabian Meyer-Brötz, kierownik ds. druku 3D w PERI.

Konstrukcja budynku składa się z trójwarstwowych ścian wypełnionych materiałem izolacyjnym. Podczas drukowania maszyna uwzględnia położenie montowanych później przewodów i złączy doprowadzających wodę, prąd, itp. Zgodnie z certyfikacją drukarki BOD2, w pomieszczeniu, w którym trwa drukowanie, można jednocześnie wykonywać inne prace. Czynności manualne, np. układanie peszli i montaż złączy, da się dzięki temu łatwo wykonać podczas procesu drukowania.

Do obsługi drukarki wystarczają dwie osoby. Praca głowicy i proces drukowania są monitorowane za pomocą kamery. Drukarka BOD2 pracuje z prędkością 1 m/s i jest obecnie najszybszą drukarką 3D do betonu na rynku.

Wydrukowanie 1 m2 ściany podwójnej za pomocą drukarki BOD2 trwa około 5 minut.

Mense-Korte  ingenieure + architekten
PS