1. Home
  2. News
  3. Jak już na etapie prac budowlanych uchronić się przed „syndromem chorego budynku”?
Jak już na etapie prac budowlanych uchronić się przed „syndromem chorego budynku”?
0

Jak już na etapie prac budowlanych uchronić się przed „syndromem chorego budynku”?

0

Czy budynek może być przyczyną naszego złego samopoczucia i pogarszającego się stanu zdrowia? Niestety tak. Planując budowę warto więc przemyśleć nie tylko układ pomieszczeń i funkcjonalność, ale także dobór materiałów budowlanych i wykończeniowych. Wybranie rozwiązań H+H pomoże nam już na etapie budowy zapobiec wielu problemom i sprawić, że nasz dom będzie miejscem w pełni bezpiecznym.

Problematyka warunków panujących wewnątrz pomieszczeń stała się przedmiotem wielu badań naukowych. Jednymi z pierwszych były te prowadzone przez NASA w latach sześćdziesiątych. Naukowcy stworzyli Biohome – modelowe pomieszczenie, które miało być idealnym środowiskiem do życia. Szybko jednak okazało się, że przebywające w nim osoby uskarżają się na różne dolegliwości. We wnętrzu odnotowano obecność wielu niebezpiecznych substancji chemicznych. Związki te wydzielały się z farb, lakierów, wykładzin i w związku ze szczelnością pomieszczenia nie znajdowały ujścia na zewnątrz, a ich stężenie cały czas wzrastało. Problemem może być też panująca we wnętrzach nieodpowiednia temperatura, wilgotność powietrza, czy inne czynniki, których suma może powodować takie dolegliwości, jak uczucie zmęczenia, bóle głowy, czy w skrajnych przypadkach nawet poważne schorzenia. Występowanie takich negatywnych uwarunkowań mogących prowadzić do naszego gorszego samopoczucia, to właśnie syndrom chorego budynku. Stosując rozwiązania H+H większości z nich łatwo uniknąć, choć przygotowania do zdrowego domu musimy rozpocząć już na etapie projektu i budowy. Eksperci H+H tworzą produkty najwyższej jakości, aby do klienta trafiały jedynie wyroby w pełni bezpieczne i sprzyjające powstaniu odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Hałas – nikogo nie trzeba przekonywać, że dom przy linii kolejowej to nie jest dobry pomysł. Czasem jednak z różnych powodów podejmujemy decyzję o budowie w lokalizacji, w której jesteśmy narażeni na działanie zewnętrznych dźwięków. Warto wtedy do budowy użyć materiałów o podwyższonej izolacyjności akustycznej, np. silikatowych bloczków H+H Silikaty A, które zadbają  o wyciszenie naszych pomieszczeń.

Wentylacja i temperatura – chcąc zmniejszyć straty ciepła doprowadzamy do coraz większej szczelności pomieszczeń. To z kolei pociąga brak wymiany powietrza i stały wzrost wilgotności. Wilgoć powoduje łatwiejszy wzrost pleśni i grzybów, które wydzielają toksyczne substancje, a te w związku ze szczelnością zostają we wnętrzu i unoszą się w powietrzu, którym oddychamy. Dlatego wentylacja jest niezbędna i jeśli mamy możliwość, powinniśmy zadbać, aby była nie tylko w łazience i kuchni, ale także w innych pomieszczeniach. Do budowy pionów wentylacyjnych warto użyć H+H Silikatów PW, które ułatwią budowę i zapewnią prawidłową cyrkulację powietrza w budynku. W walce z wilgocią może nam też pomóc zastosowanie paroprzepuszczalnych materiałów budowlanych, które umożliwią oddawanie nadmiaru pary wodnej na zewnątrz przez ściany. Dobrze sprawdzą się tu bloczki silikatowe H+H, a także H+H bloczki z betonu komórkowego. Jedne i drugie umożliwiają „oddychanie budynku” przez ściany zewnętrzne, a jednocześnie dzięki dobrym parametrom izolacyjności cieplnej będą skutecznie zapobiegać stratom energii.

Substancje chemiczne – to jedne z najbardziej niebezpiecznych czynników dla naszego zdrowia. Większość użytych do budowy materiałów z czasem będzie wydzielała z siebie różne substancje. Tak samo jak w przypadku zanieczyszczeń biologicznych, tak i tutaj kluczowa do zmniejszenia stężenia groźnych substancji będzie odpowiednia wentylacja. Warto jednak zadbać o wykorzystanie takich produktów, które powstają z naturalnych materiałów. Wspomniane już bloczki H+H produkowane są wyłącznie z naturalnych składników, głównie z piasku kwarcowego, dzięki czemu ściany są nie tylko paroprzepuszczalne, ale też nie wydzielają szkodliwych substancji i są bezpieczne dla naszego zdrowia.

W roku 1982 Światowa Organizacja Zdrowia uznała „syndrom chorego budynku” za problem zagrażający zdrowiu. Późniejsze analizy potwierdziły, że problem może dotyczyć nawet 30% nowopowstających budowli. Właściwie podjęte decyzje na etapie projektu i budowy mogą zapobiec większości problemów i zapewnić wewnątrz domu zdrowe środowisko. Wykorzystując bezpieczne i powstające z naturalnych składników produkty H+H będziemy mogli cieszyć się naszym domem przez długie lata, bez obaw o jego negatywne oddziaływanie na samopoczucie i zdrowie nas i naszych najbliższych.

PS