Home Bez kategorii STROPY I ŚCIANY TYPU FILIGRAN – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH CECH
STROPY I ŚCIANY TYPU FILIGRAN – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH CECH
0

STROPY I ŚCIANY TYPU FILIGRAN – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH CECH

0
0

Stropy i ściany typu Filigran są projektowane na niewielkie lub bardzo duże obciążenia, produkowane w dowolnych szerokościach do budowy fabryk i magazynów, biurowców, mieszkań, parkingów, szkół, akademików, hoteli. Spore obszary konstrukcji są montowane bardzo szybko oraz bezpiecznie.

BARTOSZ HYRCZA, IGOR NAWROCKI, LIGIA SZULC
PEKABEX

W porównaniu ze standardowymi elementami prefabrykowanymi Filigran cechują się dużo mniejszą masą montażową, dzięki czemu nośności dźwigów na budowach mogą być znacznie mniejsze. Ich popularność m.in. w Skandynawii bierze się z faktu, iż w porównaniu z robotami „na mokro” na budowach pracuje mniejsza liczba osób. Oto 5 najważniejszych cech, które przemawiają za ich wyborem.

1. Szybkość
Tylko 8 osób wystarcza, by nieprzerwanie prowadzić montaż – podczas gdy na budowie tradycyjnej potrzebne są: brygady murarzy, cieśli, zbrojarzy, betoniarzy. Montaż przebiega w powtarzalnym rytmie, dzięki czemu można dokładnie określić, w jakim terminie realizacja będzie gotowa. Powtarzalność wiąże się ze stosowaniem standardowych rozwiązań łączeń w węzłach. Szalowanie jest częściowe – strop montuje się na podparciu systemowym, które łatwo jest ułożyć, a po wylaniu nadbetonu i uzyskaniu przez beton odpowiednich wytrzymałości – rozmontować. Zamiana monolitycznych ścian żelbetowych na ściany zespolone jest stosunkowo łatwa – nie zawsze jest wymagany projekt zastępczy, czasem wystarcza wyłącznie warsztatowy. Po zalaniu elementy mają takie same właściwości jak konstrukcje monolityczne.

2. Uniwersalność
Ich odpowiednie grubości zapewniają duże odporności ogniowe i izolacyjność akustyczną (wykorzystanie jako ścian wewnętrznych budynków mieszkalnych). Ze ścian zespolonych z izolacją można wykonać trójwarstwowe ściany zewnętrzne. Mogą być projektowane na ekspozycję środowiska zewnętrznego – np. w kondygnacjach podziemnych (parkingi, piwnice) wodoszczelność zapewnia szczelny beton oraz połączenia między ścianami, które są odporne na parcie wody. Technologia białej wanny jest alternatywą dla robót na mokro. Stworzony w 2020 r. przez PEKABEX system z elementów stropowych i ściennych wykorzystano np. do realizacji projektu ciągów tuneli podziemnych – traktów komunikacyjnych pomiędzy budynkami fabryki tunelu.

3. Walory estetyczne
Dzięki użyciu tej technologii elementy konstrukcyjne można zaprojektować w niestandardowych kształtach i wymiarach – zgodnie z wizją architekta. Ze względu na bardzo gładką dolną powierzchnię płyt – idealnie odbitą powierzchnię od szalunku, która nie posiada porów, sufitów się nie tynkuje, nie jest potrzebna gładź szpachlowa. Powierzchnie mogą być wykańczane wyłącznie tynkami cienkowarstwowymi lub jedynie malowane, ich jakość jest zdecydowanie lepsza od wylewanych na budowach w technologii na mokro. Wyrównywane są tylko przestrzenie między płytami – co wymaga minimum pracy i nakładów finansowych.

4. Technologia
Już na etapie projektowania planowane są odpowiednie otwory pod szachty i instalacje. Przed zalaniem można w nich układać komplet instalacji: kanalizacyjną, wentylacyjną czy elektrykę – dzięki czemu są ładnie pochowane. Stolarka okienna oraz drzwiowa w elementach typu Filigran jest montowana już po zalaniu ścian na budowie. W łączeniach ścian stosujemy siatki zgrzewane lub zwykłe pręty wytykowe – zarówno w łączeniach pionowych, jak i poziomych. W zależności od projektu jest to: jedna siatka/rząd prętów – lub dwie siatki/ dwa rzędy prętów.

5. Jakość
W fabryce Pekabex w Gdańsku produkcja i kontrola jakości elementów typu Filigran odbywają się automatycznie: rysunki praktycznie nie są wymagane do celów produkcyjnych – produkcja opiera się na danych cyfrowych w postaci plików unitechnik lub PXML. Wyroby spełniają normy Eurokod 2 oraz wytyczne typowe dla produktów PN-EN-13747, a dla ścian zespolonych PN-EN-13369. Pekabex oferuje wsparcie techniczne producenta – od projektowania przez produkcję, montaż i odbiór na budowie.


Fot. arch. PEKABEX

open