Home Materiały i Technologie Budowa domów PDD w Łodzi zbliża się do finału
Budowa domów PDD w Łodzi zbliża się do finału
0

Budowa domów PDD w Łodzi zbliża się do finału

0
0

Kończą się prace konstrukcyjne osiedla Polskich Domów Drewnianych „Domy na Pszennej” w Łodzi. Dzięki wykorzystaniu prefabrykacji oraz technologii Wood Core House, elementy domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej powstają w ekspresowym tempie i są montowane bez użycia ciężkiego sprzętu. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm RISER i RISER.domy.

W Łodzi przy ul. Pszennej powstaje osiedle 11 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, które powstają w technologii szkieletu drewnianego. Elementy budynków systemu Wood Core House, tworzone są w fabryce producenta zlokalizowanej w Jaworznie. Na hali produkcyjnej produkowane są typowe i zawsze powtarzalne elementy systemu. Natomiast pozostałe, niestandardowe elementy wykonywane są zgodnie z indywidualnym projektem. W przypadku osiedla w Łodzi 70% elementów było standardowych. Pozostałe zostały wyprodukowane w zaledwie kilka dni. Paczki zawierające wszystkie elementy były transportowane na plac budowy.

– Prefabrykowane elementy systemu Wood Core House mają wiele zalet. Przede wszystkim moduły, z których budujemy konstrukcję, ważą mniej niż 100 kg i mogą być przenoszone bez użycia dźwigu. Do każdego budynku oddzielnie zapakowany jest zestaw łączników, kotew i śrub, których miejsce użycia jest jasno wskazane w instrukcji montażu. Moduły składowane są w jednym miejscu przez co zachowujemy porządek i czystość na placu budowy. Budowa nie jest uciążliwa dla okolicznych mieszkańców, bo ekipa budowlana składa się z kilku osób, a prace odbywają się bez konieczności użycia ciężkiego sprzętu czy specjalistycznych narzędzi budowlanych – mówi  Tomasz Wachelka, Kierownik Działu Technicznego, RISER.domy.

Szybkość budowy, bezpieczeństwo i ekologia

Aktualnie na placu budowy przy ul. Pszennej zakończony został montaż konstrukcji nośnej wszystkich budynków. Montowane są ostatnie partie prefabrykowanych wiązarów dachowych. W następnych tygodniach będą prowadzone prace związane z instalacjami wewnętrznymi, posadzkami i wykończeniem. W tym samym czasie będą odbywać się prace nad elewacją budynków.

– Tempo budowy osiedla w Łodzi jest zawrotne. Dzięki unikaniu tzw. procesów mokrych, znanych z budownictwa betonowego oraz precyzyjnemu przygotowaniu elementów w zakładzie produkcyjnym, czas powstania budynków wielokrotnie się skraca. W 3 tygodnie postawiliśmy 6 konstrukcji budynków szkieletowych. Montaż dachów na trzech budynkach trwał jeden dzień. Zgodnie z harmonogramem prac budowlanych, stan deweloperski wykonamy w 3 miesiące – uzupełnia Tomasz Wachelka.

Polskie Domy Drewniane dużą wagę przykładają do izolacji i bezpieczeństwa pożarowego swoich budynków. Konstrukcja szkieletu domów w Łodzi jest drewniana a ściany wypełnione są warstwą wełny mineralnej, zapewniającą świetną izolację cieplną. Ściany mają charakter dyfuzyjnie otwarty, a to pozwala na stworzenie korzystnego mikroklimatu wewnątrz budynku. Dodatkowo, ściany obite są płytami fermacell, która zapewniają doskonałą ochronę przeciwpożarową i akustyczną. Budynki będą przykryte dachem spadzistym, a jego konstrukcja przystosowana będzie pod montaż paneli fotowoltaicznych 5 kW. Każdy lokal będzie wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a na terenie osiedla znajdą się zbiorniki na wodę opadową służącą do podlewania zieleni.

Rewitalizacja i tereny zielone

Teren powstającego osiedla jest zielony, otoczony drzewami. Bezpośrednio do zabudowanej części osiedla przylega teren zadrzewiony.

– Domy na Pszennej wpisują się w urbanistyczne projekty rewitalizacyjne, które od kilku lat mają miejsce w Łodzi. To trzecie miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców i zasługuje na piękną, zdrową i ekologiczną zabudowę. Nasze osiedle nie tylko zostało wkomponowane w istniejącą zieleń, ale również dokonano nowych nasadzeń. W naszym projekcie zadrzewione tereny zielone, tak bardzo potrzebne w Łodzi, zajmują ok. 55% działki – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Oddanie osiedla „Domy na Pszennej” w Łodzi zaplanowane jest na ostatni kwartał br.

open