Home Architecture Design Aeron Herman Miller przyjazny ludziom i środowisku
Aeron Herman Miller przyjazny ludziom i środowisku
0

Aeron Herman Miller przyjazny ludziom i środowisku

0
0

Ikoniczny fotel Aeron firmy Herman Miller wyznaczył nowe standardy w dziedzinie ergonomii oraz innowacyjnego zastosowania materiałów. Dziś, w swoim współczesnym wydaniu, jest odzwierciedleniem aktualnej wiedzy na temat sztuki tworzenia siedzisk, ale też żywym przykładem tego, jak tworzyć meble w sposób odpowiedzialny środowiskowo.

Kiedy projektanci Bill Stumpf i Don Chadwick postanowili na początku lat 90. stworzyć fotel przyjazny dla naszego zdrowia i samopoczucia, znakomicie działający, dopasowany do potrzeb osób o różnej budowie ciała i uwzględniający aspekty środowiskowe, efekt był zaskakujący. Aeron był pionierskim osiągnięciem w dziedzinie ergonomii oraz innowacji materiałowych. Był komfortowy, a nie wymagał standardowo stosowanych pianek, tkanin czy skór. Zmienił naszą percepcję tego, co nazywamy fotelami biurowymi i dzięki temu zajął zasłużone miejsce w kulturze popularnej. Przenosząc się szybko do współczesności, te same kryteria stały się bazą do stworzenia dzisiejszej wersji fotela Aeron. Po prostu, tak jak kultowe filmy czy płyty, został „zremasterowany” i dopasowany do nowych technologii i potrzeb dzisiejszych odbiorców. Herman Miller wykorzystał swoje najnowsze badania dotyczące ergonomii oraz współczesnych środowisk pracy, nowoczesne materiały i technologie, by Aeron był jeszcze doskonalszy. – Ten fotel to ergonomiczne rozwiązania konstrukcyjne na najwyższym światowym poziomie. Nasi klienci czują to od pierwszej chwili, gdy na nim usiądą. Ale w dzisiejszym świecie to nie wszystko, co świadczy o wartości mebla. Dlatego jesteśmy dumni, mogąc opowiadać o innych walorach Aerona – mówi Aleksandra Skowrońska z firmy Bakata Design, autoryzowanego przedstawiciela Herman Miller.

Design dla środowiska
Herman Miller zgodnie ze swoją polityką odpowiedzialności ekologicznej dąży do minimalizacji wpływu każdego z produktów na środowisko naturalne. Zespół Designu dla Środowiska ocenia zarówno nowe, jak i już istniejące meble pod względem czterech kwestii: składu chemicznego i wyjściowego poziomu bezpieczeństwa (jakie substancje chemiczne wchodzą w skład materiałów i czy są najbezpieczniejsze z dostępnych na rynku), możliwości demontażu (czy mebel można po utylizacji zdemontować na potrzeby recyklingu), podatności na recykling (czy w składzie są surowce wtórne i czy poszczególne elementy krzesła można poddać recyrkulacji) oraz optymalizacji cyklu życia produktu. Tej procedurze został też poddany Aeron.

Reuse, repair, recycle
Aeron jest zbudowany z aluminium (33%), stali (16%), różnego rodzaju tworzyw sztucznych (45%), pianki (2%) i innych materiałów. Po utylizacji można je poddać ponownemu wykorzystaniu aż w 92%! Warto też podkreślić, że 52% z nich pochodzi z recyklingu. Aerona, podobnie jak inne meble Herman Miller zdemontujemy, korzystając ze standardowych narzędzi, co pozwala na ponowne użycie, naprawę i recykling komponentów. Wszystkie elementy z tworzyw sztucznych o wadze większej niż 50 gramów są oznaczone kodami ułatwiającymi segregację. Certyfikat Indoor Advantage Gold potwierdza, że fotele Aeron wspomagają tworzenie zdrowych wnętrz poprzez spełnianie wysokich wymagań dotyczących niskiej emisji lotnych związków organicznych.

Zdjęcia: Bakata Design

open